..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Zamanı gelen bir düşüncenin gücüne hiçbir ordu karşı koyamaz. -Victor Hugo
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Günlük Olaylar > Ahmet Sargın
24 Ocak 2014
Simurg Ateşini Antalya da Yaktık  
Ahmet Sargın
10 şair 10 şehir Antalya Toplantısı


:ADEA:
SİMURG ATEŞİ ANTALYA DA YAKILDI

Yozgat’tan Ahmet Sargın, Kayseri’den Ali Özkanlı, Nevşehir’den Ayşe Paslanmaz, İzmir’den Birgül Sevil Tekinay, Ankara’dan Gülay Altınsoy, Tokat’tan Hasan Akar, Manisa Soma’dan Mehmet Metin Baş, Samsun Bafra’dan Süleyman Altunbaş, Antalya’dan Şafak Nur Yalçın ve Gaziantep’ten Zekeriya Efiloğlu, “ BEN DEĞİL BİZİZ” diyerek bir araya geldiler. Eserlerini “SİMURG ATEŞİ” Şiir kitabında birleştirerek şiir severlere sundular. Edebiyat dünyasında yeni bir ses yeni bir nefes olmanın gayretiyle ayrı ayrı şehirde olmalarına rağmen 10 şair bu birlikteliğin ilk ateşini yakmak üzere de 18 Ocak 2014 Cumartesi günü Antalya Kaleiçi Karatay Medresesinde buluştular. Bu buluşmaya Yozgat’tan Araştırmacı gazeteci yazar Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı hemşerimiz Ahmet Sargın da katıldı.

Türkiye'nin 10 bölgesinin başarılı şair ve yazarları Antalya da. SİMURG ATEŞİ -Zümrüdü Anka Kuşu Şiir Seçkisi 'nin en güzel örneklerini sunmak üzere Kaleiçi Karatay Medresesi'nde sanatseverlerle buluştular. Projenin isim babalığını yaparak çalışmalara start veren Antalyalı Şair Şafak Nur Yalçın'ın ev sahipliğini yaptığı programa çok sayıda şiir sever, bölgeden katılan şairler, Eski Burdur Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Süleyman Coşkuner’ katıldı. Ayrıca Antalya Yozgatlılar Derneği Başkanı Ali Barış Yıldırım Yönetim Kurulu Üyeleri Rıza Bardakçı, Ünal Şafak, İl Dernekler Müdürü Kadir Kaygusuz, Dernek Eğitim Ekibi Başkanı Yusuf Özcan, Şair Yazar Afife Demirtaş ve Yozgatlı Sanatçı Mami, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı İl Müdürü Nevzat Özer de katılarak Sargına başarı dileğinde bulundular.

**********
Projeye ismi verilen “SİMURG ATEŞİ”.Nedir? Efsaneye göre: Simurg, küllerinden yeniden doğan bir kuş, Efsanenin büyülü kuşu. Kafdağı'nda yaşar. Diğer adı Zümrüd-ü Anka.kuşudur. Simurg aynı zamanda, Farsça'da 'otuz kuş' anlamına geler. Rivayet olunur ki, kuşların hükümdarı olan Simurg Anka, Bilgi Ağacı'nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş... Kuşlar Simurg'a inanır ve onun kendilerini kurtaracağını düşünürlermiş. Kuşlar dünyasında her şey ters gittikçe onlar da Simurg'u bekler
dururlarmış. Ne var ki, Simurg ortada görünmedikçe kuşkulanır olmuşlar ve sonunda umudu kesmişler.

Derken bir gün uzak bir ülkede bir kuş sürüsü Simurg'un kanadından bir tüy bulmuş. Simurg'un var olduğunu anlayan dünyadaki tüm kuşlar toplanmışlar ve hep birlikte Simurg'un huzuruna gidip yardım istemeye karar vermişler. Ancak Simurg'un yuvası, etekleri bulutların üzerinde olan Kaf Dağı'nın tepesindeymiş. Oraya varmak için yedi dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş. Kuşlar, hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar. Yorulanlar ve düşenler olmuş. Önce Bülbül geri dönmüş, güle olan aşkını hatırlayıp; papağan o güzelim tüylerini bahane etmiş, oysa tüyleri yüzünden kafese kapatılırmış; Kartal; yükseklerdeki krallığını bırakamamış; baykuş yıkıntılarını özlemiş, balıkçıl kuşu bataklığını. Yedi vadi üzerinden uçtukça sayıları gittikçe azalmış.

Ve nihayet beş vadiden geçtikten sonra gelen Altıncı Vadi "şaşkınlık" ve sonuncusu Yedinci Vadi "yok oluş" ta bütün kuşlar umutlarını yitirmiş... Kaf Dağı'na vardıklarında geriye otuz kuş kalmış. Simurg'un yuvasını bulunca öğrenmişler ki; "SİMURG ANKA - Otuz Bilge Kuşmuş. Kaf Dağının ardında oturan Simurg'u kral seçmek isteyen kuşların hepsi yolda ölmüşler. Sadece otuz kuş Kaf Dağına ulaşmış; buldukları Simurg kendilerinden başka bir şey değilmiş.
*********
Bu derece bilinen ve bu derece gözlerden ırak bir kuştur Zümrüd-ü Anka… Her yerde var olduğu halde, hiçbir yerde bulunamayan bir kuş…Otuz arayıcı kuş artık yoktur… Arayan ve aranan'da yok olmuş; âşık ve maşuk yoklukta buluşmuşlar. Çokluğun ahenginde; Birlik; Varlığın içinde; Yokluk; Yokluğun rahminde; Varlık…

Programa Yozgat tan katılan Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Sargın emeği geçenlere teşekkür etti. Bizi Antalya da misafir eden ve projenin Antalya ayağını oluşturan değerli eğitimci kardeşim Şair- Yazar Şafaknur Yalçın’a ve şahsımı onurlandıran Antalya Yozgatlılar Derneği Yönetim kuruluna teşekkür ediyorum dedi. Sargın: “Bizler edebiyat dünyasının Simurgu olma yolundayız. İstedik ki sonsuza kadar devam edecek bir güzelliğin ilk ateşini biz yakalım. Kapılar her zaman iyilik ve güzelliklere açılsın… Yaktığımız bu ateş hiç sönmesin. Söndüğü sanıldığı anda küllerinden yeniden doğsun. Hakikat yolunda hizmet kervanı hep yürüsün. Bütün gözleri güzellikler bürüsün… Erdem, edep ve edebiyat sonsuza kadar sürsün, birlik ve berberliğimiz daim olsun” dedi.
***********
Antalya programımıza katılarak bize destek veren: Devlet Konservetuarı Sanatçısı Demet Emen'e, Av. Bestekar Ali Özparlar'a, Udi Bestekar Yıldız İrengün'e, Gelişim Sanat Kurucusu Türk Öğer Koç'a, İLESAM Antalya Temsilcisi ve Gülce Edebiyat Akımı Kurucusu Mustafa Ceylan'a, Burak TV Kanal 15 Program Yapımcısı Abbas Şenol'a, Kaliteli Yaşam Öncüsü Doç. Dr. Süleyman Coşkuner'e, Dr.Şair Ayşe Coşkuner'e teşekkür ederiz.
Ayrıca şair ve yazarlardan: Yusuf Özcan'a, Harun Yiğit'e, Ozan Çam Hasan'a, Ökkeş Öztürk'e, Ayhan Çevik'e, Afife Demirtaş'a, Mehmet Karanfildağı'na ve bize destek olan tüm katılımcı dostlarımıza teşekkür ediyor saygılarımızı sunuyoruz.
Şafak Nur Yalçın- Eğitimci Şair Yazar- 10 Şehir 10 Şair Projesi Antalya Temsilcisi
***********
Haber Yorum- Ahmet SARGIN
Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği BaşkanıSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
İsmail Koçakla Vuslat Yolculuğu
Yozgat Sevdalıları Şairler Antolojisi - 2021
Şairler Tarihi Konakları Şenlendirdi
Yozgat'ta Şiir Rüzgarı Esti
Yozgat Aydıncık Kazankaya Kanyon Festivali
Yozgat Sarıkaya Şiir Etkinliği
Artvin Şiir Şöleni Muhteşemdi
2017 Yozgat Sürmeli Şiir Şöleni
Yozgat Şairler ve Yazarlar Birliği Bayan Üye Kaydı
Yozgat Sevdası Kitabımız Çıktı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Git ve Yavuz Katrancı - Bozkırınoğlu
Edebiyatımızın Güçlü Kalemi Harika Ufuk
Yozgat Sorgunlu Ozan Yıldız'a Vefa Gecesi Düzenlendi
Yerköy Yeni Mahalle Merkez Camii İnşaatı
Şair Yazar M. Nihat Malkoçla Röportaj
Sevil Mıısrlıoglu - Güneşi Kurşunladık
Hataya Serinyol Şiir Dinletisi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yozgat Agahefendi İlköğretimde Yazarlık Dersi [Şiir]
Bir Selam Gönder [Şiir]
Yolun Açık Olsun [Şiir]
İçim Yanıyor! [Şiir]
Seni Seviyorum [Şiir]
Kurtlar Sofrası [Şiir]
Yaktın da Gittin [Şiir]
Özledim Seni [Şiir]
Fatma Çetin Kabadayı İle Röportaj [Roman]
Yozgat Fatih Sultan Mehmet Ortaokulunda Kariyer Günleri [Deneme]


Ahmet Sargın kimdir?

Emekli Öğretmen Yozgat Şairler Yazarlar Birliğ Başkanı

Etkilendiği Yazarlar:
Türk Yazarları


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Sargın, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.