..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Mermere sıkışmış bir melek gördüm ve onu özgürlüğüne kavuştuncaya dek mermeri oydum -Mikelanjelo
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Çocuk > Nermin Güday Kaçar
19 Aralık 2014
Bir Parça Simit  
Nermin Güday Kaçar
Elindeki simitle kalakalmıştı sokakta. Düşüncelerinden sıyrıldığında etrafına baktı. Simitçi yeni müşterilerle ilgileniyordu. Elindeki simide baktı. Simidi önce kokladı, sonra dişlerini geçirdi. Evine gitmek üzere yola koyuldu. Bir ara sanki uzaklardan Ali’ nin sesini duyduğunu hissetti. “ Oğlum, hepsini yemeyeceksin, sadece on kuruşluk tamam mı “


:AGBB:
Adam, işten yeni çıkmış fakat hemen eve gitmek istemiyordu. Amaçsızca yolda yürümeye başladı. Vitrinleri seyretti bir süre. Sonra insanları inceledi. Kimisinin yüzüne yorgunluk, kimisinde aşıklara has gülümseme, kimisinde de kızgınlık ifadesi vardı.

Biraz daha ilerledi. Bir koku onu kendine doğru çekiyordu. Az ötede duran simitçinin tezgâhından geliyor olmalıydı onu etkileyen koku. Simitçiye doğru ilerledi. Elini cebine attı. Bozuk paralarını çıkardı. Simitçi keyifle maşasını tezgaha vuruyor, bir yandan da davudi sesiyle “ Simitttttt sıcak sıcak. Simide gel vatandaş. Fakirin döneri bunlar ! “ Diye bağırıyordu. İştahını iyice kabartmıştı. O sırada, koşarak yanına gelen çocuğa gözü ilişti. Çocuk, simitçinin yanına geldiğinde durdu. Simitçiye baktı fakat konuşmadı. Sonra “ Simitçi amca simit kaç lira? “ dedi. Simitçi çocuğa baktı ve önemsemeden “ yetmiş beş kuruş “ cevabını verdi.

Çocuk, elindeki paralara baktı. Saydı. Yutkundu. Sonra geri döndü ve geldiği tarafa gitmeye başladı. Adamın yüreği burkuldu. Cebinden biraz daha bozuk para çıkardı. Üç simit aldı. İkisini ayrı poşete koydurduktan sonra aceleyle çocuğun peşine düştü. O ilerledikçe, çocuk daha da hızlanıyordu. Sonunda yetişmişti ona.

“ Oğlum merhaba! “

Çocuk şüpheyle baktı. Huzursuz oldu fakat önemsemedi.

“ Merhaba"

” Oğlum, simitleri bir arkadaşıma almıştım. O da gelmeyecek. Seninle paylaşmak istedim. “

“ Teşekkür ederim amca. Ama ben sevmem simidi.”

“Oğlum, bütün çocuklar sever simidi. Ben de çok severim. Lütfen kabul et. “

“Teşekkür ederim. Ben sevmem ama arkadaşım var o sever. Ona veririm o yesin o zaman. “

“ Afiyet olsun oğlum. “

Çocuk, hızla ayrıldı yanından. Adam ise ardından bakıyordu. Çocuk, biraz daha uzaklaşınca, simidi kemirmeye başladığında, adam çocukluğuna dönmüştü çoktan.

***

Dar gelirli bir ailenin çocuğuydu. Okula giderken çoğu zaman babası ona simit parası verememenin ezikliğini yaşıyordu. O sabah da yanında sadece on kuruşu vardı. Derse giriş zili çalmak üzereydi. Halime kadın, her sabah olduğu gibi fırından yeni getirdiği simitleri, hasır sepete sıralamıştı. Sepetten yayılan simit kokusu o sabah ne hikmetse çok etkilemişti onu. O sırada sınıf arkadaşı Ali’ yi gördü. Yanına yaklaştı.

“ Ali, simit ne güzel koktu ya! “

“ Evet Hasan çok güzel koktu. Benim de canım çekti valla. “

“Çektiyse alsana “

“ On kuruşum var. Alamam ki! “

“ Ben de alamam. Çünkü on beş kuruşum var. Simit yirmi beş kuruş. Ama bir fikrim var. Paramızı birleştirip alalım. Yalnız, sana on kuruşluk veririm ona göre. “

“ Tamam, on kuruşluk ver. Hadi alalım.”

Parayı birleştirerek simidi almışlardı. Bahçede göz kararı ölçerek birine on beş kuruşluk, diğerine de on kuruşluk pay etmişlerdi. Simitlerin bitiminde ders ziliyle sınıfa koşmuşlardı. Ne zaman simit görse o gün aklına geliyordu Hasan’ ın.

***

Elindeki simitle kalakalmıştı sokakta. Düşüncelerinden sıyrıldığında etrafına baktı. Simitçi yeni müşterilerle ilgileniyordu. Elindeki simide baktı. Simidi önce kokladı, sonra dişlerini geçirdi. Evine gitmek üzere yola koyuldu. Bir ara sanki uzaklardan Ali’ nin sesini duyduğunu hissetti.

“ Oğlum, hepsini yemeyeceksin, sadece on kuruşluk tamam mı ?"

Nermin Güday Kaçar

19.12.2014

BOLU

.Eleştiriler & Yorumlar

:: .........
Gönderen: Nermin Güday Kaçar / /Türkiye
27 Aralık 2014
Merhaba Sevgili Kamuran Hanım, Siz benim gerek özel yaşamda, gerekse yazar alarak örnek aldığım ve beğendiğim birisiniz.Sizin önerilerinize ve eleştirilerinize ihtiyacım var. Çok teşekkür ediyorum. Sevgi ve saygılarımla.

:: ...........
Gönderen: Kâmuran Esen / ,
26 Aralık 2014
Merhaba Sevgili Nermin Güday Kaçar. İnsanın yüreğinde bir yerleri harekete geçiren bir öykü. Kırılgan ve naif...Öykü bitince dedim ki kendi kendime: Öykünün başlığı "Bir Kırık Simit" yerine " Bir Parça Simit" olabilir miydi? Bir görüş sadece bu ve de önemsiz sayabilirsiniz. Öykülerinizi beğenerek okuduğumu söylemek istiyorum. Başarılı yazın çalışmalarınızın devamını dilerim. Selam ve sevgiler.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Musa Firârda
Has Adam
Bir Demet Maydonoz
Şaşkın Hırsız
Bir Demet Maydanoz - Tanık - Son
Kurbanın Dişleri - Final
Ya Benimsin Ya Toprağın
Bir Demet Maydanoz - Davalı
Kurbanın Dişleri - 4
Vıdı VIdı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kardelen Çiçeğim [Şiir]
Yazı - Yorum [Eleştiri]


Nermin Güday Kaçar kimdir?

1969 Bolu doğumluyum. Evli ve 1 çocuk annesiyim. 2012 yılında basılmış olan " Hüzün Dalgaları " adlı bir öykü kitabım var. Çeşitli internet edebiyat sitelerinde yazılarımı paylaşıyorum. www. mobidik. com adlı sitede 3 e- kitabımı okutrlarımla buluşturdum.

Etkilendiği Yazarlar:
Yaşar Kemal, Marguez, Orhan Kemal, Sait Faik Abasıyanık, Orhan Kemal, Rıfat Ilgaz, Aziz Nesin, Ayşe Kulin


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Nermin Güday Kaçar, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.