..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Başka dillerle ilgili hiçbir şey bilmeyenler, kendi dilleriyle ilgili de hiçbir şey bilmiyorlar. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Günlük Olaylar > Ahmet Zeytinci
26 Mayıs 2021
Kendi Canavarınızı Kendiniz Yaratın  
Ahmet Zeytinci
Anaların babalarında, çocuklarında bilinçaltına canavar kelimesi sürekli pompalanıyor. Slogana bak, insanın aklı almıyor ’’Kendi Canavarınızı Kendiniz Yaratın.’’ bunun bir çizgi karakterle yapılması veya başka bir şekilde yapılması önemli değil. Küçük beyinlere canavarlık masum bir görünüşte pompalanıyor durmadan.


:DEC:

Evet, böyle bir kraker reklamı var televizyonlarda... ’’Kendi canavarımızı kendimiz yaratacakmışız.’’ aman başkası canavar yaratmasın. Bu kraker yabancı bir marka, bir hayvancık da bu markanın amblemi... Canavar ve çocuk kelimeleri hiç bir zaman asla yan yana gelmemesi gereken iki kelime.

Anaların babalarında, çocuklarında bilinçaltına canavar kelimesi sürekli pompalanıyor. Slogana bak, insanın aklı almıyor ’’Kendi Canavarınızı Kendiniz Yaratın.’’ bunun bir çizgi karakterle yapılması veya başka bir şekilde yapılması önemli değil. Küçük beyinlere canavarlık masum bir görünüşte pompalanıyor durmadan.

İleride büyünce Trafik Canavarı da olsun, İnsan Canavarı da olsunlar, Tabiatı katletsinler Doğa Canavarı da olsunlar, Hayvanlara kötü davransınlar Hayvan Canavarı da olsunlar... Ağaçları yaksınlar Orman Canavarı da olsunlar... Bunu mu istiyorsunuz, küçücük çocukların kafasına kafasına canavar olgusunu aşılamaya çalışarak.

Bazen çok hareketli Hiperaktif çocuklara canavar yakıştırması yapılır ki aslında bu da çok yanlıştır. O yaşta ki çocuk her ne kadar canavar kelimesinin gerçek anlamını bilmese de, ileriki yaşlarda bunu öğrendiğinde şoka bile girebilir... Çocuk yetiştirmek sorumluluk isteyen gayet ciddi bir iştir. ’’Saldım Çayıra Mevlam Kayıra.’’ düşüncesinde olmamalıdır hiç bir ana baba...

Siz, siz olun çocuklarınıza ilgi gösterin, sevgi ve saygı ile yetiştirmeye bakın yavrucakları kim ne derse desin. Ülkelerine, içinden çıktıkları toplumlara hainlik etmesinler yeter. Büyünce bazı piçler gibi orman yakacaksalar, askere polise silah sıkacaksalar, oturduğu makamlarda rüşvet yiyecekseler, vatanı satmaya kalkacaksalar, lazım değil o evlatlar bizlere...

Canavar yaratmak, çok yanlış bir tanımlama. Sarılın çocuklarınıza, oynayın zaman zaman onlarla, sevgi dolu insanlar çıksın ortaya. Ne toplum zarar görsün, ne de diğer canlılar yavrularımızdan. Bu da bir vatan sevgisi, vatan görevidir en asilinden hem de...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ver Gazı Sonra Şakır Şakır Silah Sat
Ne İlginç Günler Var Dünyada Bir Bilseniz
Hasta mı Bunlar
Gün Gelir Her Şey Düzelir
Ayrı Dünyaların İnsanlar Değilse de Ayrı Dizilerin İnsanları Onlar
Ayakkabılarınızın Topuklarına Basıp da Beni Sinirlendirmeyin
Gerçekte Mantığın En Bol Olduğu Yerdir Askerlik
Uğursuz Sayı
Hayallerimize Sınır Koymayalım
Sade Bir Yaşam O Kadar Güzel ki

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sizin de Selam Verip Borçlu Çıktıklarınız Olur Mu
Alafranga Tuvaletler Yazarlara Büyük Kolaylık
21. Yüzyıl Rüyaları
Çek Senet Mafyasının Mafyavari Hareketleri
Marttır Hem de Derttir Bu
Gökten Düşen Üç Elma
Denize İyi Davranın
Kaşı Babam Kaşı
Sen Mutluluğun Karikatürünü Çize Bilir misin Abuzittin
Ayvayı Yiyin Zaten

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Zaferi Bekler Gibi [Şiir]
Çocukların Ülkesi Yoktur [Şiir]
Dışarıda Bir Yağmur Bir Yağmur [Şiir]
Umut Hep Var Aslında [Şiir]
Ben Yitip Gittiğimde [Şiir]
Aşk Böyle Bir Şey İşte [Şiir]
Ağlama Gözlerimin Işığına Bakarak [Şiir]
Kibir ve İsyan [Şiir]
Afedilmek [Şiir]
Bekliyoruz Gelin [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.