..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hala çevrende bulabileceğin güzellikleri bir düşün ve mutlu ol. -Anne Frank
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
15 Ekim 2021
M. Ö ve M. S ile Şimdilerde Ctö ve Cts Durumları Çağları  
Ahmet Zeytinci
Hadi canım, öyle de bir çağ mı var? Dediniz duydum billahi... Var Tabi, olmaz mı hem de en hasosundan. O da şu oluyor C.T.Ö. Cep Telefonundan Önce, C.T.S. de Cep Telefonundan Sonra... Öyle ilginç şeyler oldu ki aklınız fikriniz almayabilir, alsa bile çok zorlanırsınız anlamak için...


:HC:
M.Ö ve M.S’yı tahmin edersiniz, bilirsiniz. Milattan Önce ve Milattan Sonra durumları işte... O sayısı Miladın başlangıcı olarak anılır, Hazreti İsa’nın doğumu denir... Günümüzde ise yaşanılan çağlar C.T.Ö. ve C.T.S. olarak anılıyor.

Hadi canım, öyle de bir çağ mı var? Dediniz duydum billahi... Var Tabi, olmaz mı hem de en hasosundan. O da şu oluyor C.T.Ö. Cep Telefonundan Önce, C.T.S. de Cep Telefonundan Sonra... Öyle ilginç şeyler oldu ki aklınız fikriniz almayabilir, alsa bile çok zorlanırsınız anlamak için...

C.T.Ö. zamanlarında arabanız şehirlerarası bir yolda kalsaydı, yardım almanız belki saatler, belki günler sürebilirdi... Oysa C.T.S. çağlarında, yani cep telefonu hayatımıza girdikten sonra, yardım çağırmanız beş on dakika, hatta çok zenginseniz helikopter bile çağırabilirsiniz...

Daha da neler neler... Şubeye gitmeden bankanın birinde hesap açıp müşteri oluyorsunuz. Başka bir hesaptan cep telefonu ile hesaba aktarım yapıp, borç ödüyorsunuz.

Benim ilk cep telefonum Nokia Marka 3110 dedikleri bir telefondu, sadece alo der, bir de mesaj çekerdik. Ha unuttum bir de başımızı döndüren yılan oyunu vardı... Şimdilerde moda artık herkes birbirini görüntülü arıyor... Artık erkeklerin hovardalık yapması da zorlaştı... Alo, kim var yanında kocacığım, diye karınız görüntülü aradı mı mecburen ekranı açacaksınız, açmadınız, işiniz bitik, benden söylemesi...

Whatsap diye bir şey girdikten sonra hayatımıza, bir de facebook yüzlerce arkadaşımız var artık İnternette, ama yakınlarımız ile bir türlü bir araya gelemiyoruz aynı ev de aynı oda da. Hanımın elinde telefon, kızın elinde telefon, oğlanın elinde başka telefon, benim başım kel mi benim elimde de telefon tabi ki... C.T.Ö. Yani cep telefonundan önce, biz güzel güzel oturur, sohbet filan ederdik. Şimdilerde arada sırada mutfakta ya da koridorda karşılaşırsak selamlaşıp, ha bir de merhaba deyip köşemize çekiliyoruz...

Bazen yolda görüyorum delikanlıları, kızları, kendi kendilerine konuşuyorlar. Deli mi yahu bunlar diyorum. Yok, yok değillermiş, kulaklıkla konuşuyorlarmış, benim bir türlü beceremediğim bir şey. Konuşurken de bazen önlerinde ki adama ya da ağaca çarpanlarda oluyormuş... Adım sayan cep telefonu, nabız ölçen cep telefonu var.

Araba kullanırken C.T.Ö. Yani cep telefonundan önce kaza maza olmazdı, şimdilerde oluyor işte, arkadaşlar arabayı kenara çekip de konuşmayı beceremedikleri için... Hayır bir de uçak kullanan vatandaşlar aynı şeyi yaparsa, artık uçak kimin tepesine düşer bilinmez. Otomatik Pilot mu var, diyorsunuz? Canım o büyük uçaklarda otomatik pilot, ya uçak küçükse, ne halt etsinler?

Sabit Hatlı Telefonlar şimdilerde çaptan düştü... Bir çok kişi artık ev de iş yerinde telefon kullanmıyor, evlere de telefon faturası gelmediği için faturalara kıllanmıyor. Hele de o çevirmeli telefonlar, desem, Z kuşağı vatandaşları hemen, o da ne ki, amca diyeceklerdir... Yaaa evladım, yaaaa! Ellerimizle çevirirdik numaraları da bir iki dakika sürerdi numarayı düşürmek... Şimdilerde ise C.T.S Cep Telefonundan Sonra Çağları, bize kalan sadece şaşırmak...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yılbaşı Yaklaşırken
Sen Mutluluğun Karikatürünü Çize Bilir misin Abuzittin
İş Değiştiriyorum Dostlar
Tuvalet Kağıdının Medeniyetimize Katkıları
En Çok Kim Yaşar
Bana Çıkamazsa Ne Yaparım
İlkokula Başlayan Mini Mini Birlere
21. Yüzyıl Rüyaları
Ya Çıkarsa Sorusuna Verilecek Cevaplardan Seçmeler
Terlik Fırlatma Teknikleri

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Onbir Ayın Sultanı Ramazanı Uğurlarken
Asfalt Ağlatma Yarışması
Yuvayı Dişi Kuş Yapar Hangi Kuş Yıkar
Artvin'e Ne Büyük Gurur Siz de Görmeden Ölmeyin
Ayrı Dünyaların İnsanlar Değilse de Ayrı Dizilerin İnsanları Onlar
Bazı Şeyleri Okuyarak Bazı Şeyleri de Yaşayarak Öğrenirsin
Baksana Yiğidi Kılıç Kesmiyormuş Abi
Aşk Matematiktir Hem de Ne Matematik
Arada Sırada Elektrikler Kesilse
Markete Gitmeden Şubeye Gelmeden

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Gariban [Şiir]
Çat Kapı [Şiir]
Bir Çocuk Öldüğünde [Şiir]
Dışarıda Bir Yağmur Bir Yağmur [Şiir]
Öğrenciniz Olmak Büyük Gururdu [Şiir]
Var Mısın [Şiir]
Benim Canım Gönlümün Baharı [Şiir]
Ben Yitip Gittiğimde [Şiir]
Şairler Ülkenizin Vicdanısınız [Şiir]
Umut Hep Var Aslında [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.