..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir deliyle aramda tek bir ayrım var. Ben deli değilim. -Salvador Dali
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - İtiraflar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Şehrim Kadınları
Übeyda Nur Karadağ
Şiir > Toplumcu

Gün doğdu yine Yine o içimdeki karmaşıklık Koşuşturan insanlar Ölüm, doğum, kalabalık Karışık her karışım karışık Yine uyandım Uyuyamamıştım da aslında Çünkü İstanbul’um ben Uyuyamam ki Hiçbir zaman sönmez benim ışıklarım Ve çok fazla kalabalığım bir o kadar yalnız Büyüğüm epey O kadar da küçük Güçlüyüm ben Ama fazla savunmasız İstanbul’sun sen diyorlar Ne peki İstanbul Ben söylüyorum İstanbulluların her şeyi, Fakat hiçbir

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > İtiraflar
661 
 Aforizmalar - 2 Deneme - 24  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

** Başkasına sormadan önce her soruyu mutlaka kendine sor. Sonra, bir kere daha kendine sor. Yetmez, bir kere daha…** Hayatınızın değerini bilin ve tadını çıkarın. Çünkü hayat, her canlıya sadece bir defa verilen en büyük ödüldür.** Külfet olarak gördüklerin, belki de nimettir.
662 
 Aforizmalar - 2 Deneme - 7  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

** Hoşgörülü olursan kendi aptallığını bile hoş gösterebilirsin.** Karşındakine onun aptal olduğunu kanıtlamaya çalışmak boşuna gayrettir. Çünkü aptal bile aptallığı kabul etmek istemez.** Amaçlarını gerçekleştirmeye çalışan kişinin karşısındaki en büyük engel diğer insanlar değil, kendisidir.
663 
 Aforizmalar - 2 Deneme - 27  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

** Değiştirmeye kendinden başla ve bir müddet kendinle devam et.** Övgüye değil, övgünün nereden ve kimden geldiğine bak.** Yanında kendini ezik ya da borçlu hissedeceksen o kişiye sırrını verme.
664 
 Eleştiri-övgü-af Üzerine Kelâm-ı Kibar Deyişler  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

* Tiyatroya bedava giren seyirci, gerekmediği halde gülerek ve alkışlayarak ücretini ödemek zorundadır.
665 
 Aforizmalar - 2 Deneme - 4  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

** Hayatın kuralları karmaşık değil, aksine çok basit ve anlaşılır. Mesela; tercihi yapan sensen sonuca katlanması gereken de sensin…** Kin, nefret, öfke, kıskançlık, intikam duygularının yarattığı bedensel hasarı hiçbir hastalık yaratamaz.** Ruh; istekleri yerine getirilmezse, oynamasına izin verilmediğinde ya da gezmeye götürülmediğinde hırçınlaşan küçük bir çocuk gibidir.
666 
 Aforizmalar - 2 Deneme - 21  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

** Okuyucuya kazanım sağlamayan kitap, kitap değildir.** Her insan hayatı okur, ama doğru ama yanlış…** Özgür olmayan bir insanın hayalleri, rüyaları hatta şarkıları hep özgürlük üzerine değilse, köle olarak ölecek demektir.
667 
 Ben Mutlu Olunca Baklavaya Benziyorum  (osman demircan)

bazen bir tepsi baklavaya benziyorum. başka bir mutluluk tadında da olmak istemiyorum. çörek tadı mutlulukları, hamburger tadı mutlulukları sizin olsun diyorum. anca baklava tadında mutlu oluyorum ve dahası şeker oranım iyi, kıvamım iyi oluyor. hele şöyle güneşte içim ısınınca ooo hayatın tadını ta içimde hissediyorum.
668 
 Aforizmalar - 2 Deneme - 22  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

** Beni sırrının hamalı yapana, ben dost demem.** Seni hak etmeyene kendinden bir şeyler verme; seni hak edenin ise dizinin dibinden ayrılma.** Usta kaptan denize kafa tutmanın değil, denizin dilinden anlamanın onu hedefine götüreceğini bilir.
669 
 Aforizmalar - 2 Deneme - 28  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

** Beni en çok aldatanı aramaya çıktım. Aradım, aradım ve sonunda kendime ulaştım.** Bilgeliğin en başta gelen ilkelerinden biri ölçülü olmaktır.** Gözleri çok iyi görüyor. Farkında olduğu için bununla övünüyor. Kalbi ise güzellikleri görmüyor ama o bunun farkında bile değil.
670 
 Aforizmalar - 2 Deneme - 5  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

**Algıladıklarının dışında farklı bir dünyanın da olabileceği ihtimalini asla göz ardı etme.** Kirleten, kirlenenden daima aşağıdadır.** Her kazandığında sevinme. Çünkü kazanılanı kaybetme ihtimali de var.** Ömür, sonsuz küçük ve sonsuz büyük an denizinde zaman gemisiyle yapılan bir seyahattir.
671 
 Düşündüren Sözler - 3  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

*Sen küçük olduktan sonra gururun büyük olsa ne fayda!
672 
 Aforizmalar - 2 Deneme - 1  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

** Sevgili filozoflar, ölüm üzerine ahkâm kesmek çok kolay; asıl zorluk ölmekte.**Sıradan insanın, sıradan olmayan bir tek yanını bana söyleyebilir misiniz? Ben bir türlü bulamadım da…** Evrendeki düzen değişmez, ama bu düzen içinde değişmeyen hiçbir şey de olamaz.** Hoşa giden hep en iyi değildir, hoşa gitmeyen de bazen en iyi olabilir.
673 
 Aforizmalar - 2 Deneme - 32  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

** Zaafların küçülttüğü, hatta öldürdüğü çok insan gördüm; ama büyüttüğü insana şimdiye kadar rastlayamadım.** Yoksulluk, ne yazık ki çoğunlukla erdemlerin katili olarak karşımıza çıkar.** Eğitim insan kişiliğine giydirilen bir elbisedir. Yalnız hazır bir elbise sanıp da aynı şeyi herkese giydirmeye çalışmamalıdır. Uymaz! O nedenle her insan için ayrı ayrı eğitim elbisesi dikilmelidir.
674 
 Sokrat ile Meraklı Eşek Arısı - 18  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Sokrat: Bazen bir fırtına o gemiyi bizim limanımıza yanaşmak zorunda bırakabilir. Böyle olduysa çok dikkatli davranmalı. Çünkü fırtına nedeniyle gemide çok ciddi hasarlar meydana gelmiş olabilir ve biz de bunları giderecek özelliklere sahip değilsek acıklı bir sonla karşı karşıya kalabiliriz. Yani limanda demirliyken o geminin batmasına sebep olabiliriz.
675 
 Sokrat İle Meraklı Eşek Arısı - 10  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Meraklı Eşek Arısı: Kant’ın ilginç kişilik özellikleri de varmış.Sokrat: Evet öyle, Kant muntazam bir hayatı olan, düzenli, plânlı ve son derece dakik bir insan. Öyle ki Kant dışarı çıktığında mahallede oturanlar ve esnaf saatlerini ayarlarlarmış. Çünkü her gün hiç aksatmadan aynı yerden ve aynı saatte geçermiş. Galiba ömrünün kırk yıllık bölümünde bu dakikliğini sadece bir-iki kere ihlal etmiş. Zamanını nasıl değerlendireceğini çok iyi planlar ve en ufak bir anını bile ziyan etmezmiş.
676 
 Aforizmalar - 2 Deneme - 13  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

** Aşk acısını anlatıyor, ama hiç âşık olmamış.** Okurun hoşuna gitmek için yazıyorsan, değeri tartışmalı bir eser verirsin.** Yoksulluğa başkaldıran sadece yoksullarsa, zafer de şüphelidir.
677 
 Aforizmalar - 2 Deneme - 6  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

** Kum taneciği sonsuzluğun; sonsuzluk da kum taneciğinin içinde…** Cimriler en fedakâr insanlardır, çünkü hep başkaları için biriktirirler.** Seni dinleyecek çok kişi buldun diye sevinme, çünkü dinleyenlerin acaba kaçı seni anladı bilemezsin!** Sanat için iki şey gerek: Doğa ve insan.
678 
 Sokrat ile Meraklı Eşek Arısı - 15  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Sokrat: “-İktidarın sanatçısı olmaz. Varsa beslemedir, yağdanlıktır. Sanatçı muhaliftir, muhalefettedir. Benimsediği bir siyasi görüş olabilir, bazen bu görüş de iktidara gelebilir. İktidar olan benimsediği siyasi görüş, yanlış yaparsa sanatçı, hemen muhalefete geçer. Onun bu davranışı döneklik değildir, kutsal başkaldırı hakkını kullanmadır. - Sanatçı sadece ağzıyla konuşmak zorunda değildir. Kalemiyle, fırçasıyla, müzik aletiyle, balyozu ile ağzı ile anlatacaklarından çok daha fazlasını söyleyebilir.”
679 
 Aforizmalar - 2 Deneme - 33  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

** Bir hazine sandığının içine çöp koy, bir çöp torbasını da altınla doldur ve bin kişiden bunların içinde ne olduğunu tahmin etmelerini iste. Bir tane bile doğru tahmin eden çıkmayacaktır. İşte o nedenle “Zarfa değil, mazrufa bak!” yani dış görünüşe değil karaktere, iç görünüşe, kişiliğe önem ver denmiştir.** Yaygaracı esnafın malı, ya bozuktur ya da kazıktır.** Yarama merhem diye bastım onu, acıtınca anladım tuz olduğunu.
680 
 Aforizmalar - 2 Deneme - 14  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

** İyi insanların sessiz kaldığı bir ülke mezarlık gibidir; ölmeye hazırlık yapmak gerek!** Yalnızlığımı pazara çıkardım, yalnız bir adam aldı.** Cehennemle aklını ve kalbini doldurursan, tabii ki cennete yer kalmaz.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Sen ve Son II
Mahnaz Forouzandeh
Deneme > İtiraflar
Zamanın Gölgesi
SENEM BUTTAN
Deneme > İtiraflar
Duvar
eylül
Deneme > İtiraflar
Anne'ye Mektuplar
Edibe Toğaç
Deneme > İtiraflar
Mektubunuz Var!
RUTİL BİLGİNER-
Deneme > İtiraflar
Sen ve Son
Mahnaz Forouzandeh
Deneme > İtiraflar
Budala
Mahnaz Forouzandeh
Deneme > İtiraflar
Korkak
Mahnaz Forouzandeh
Deneme > İtiraflar
Yargın Yeri
Mahnaz Forouzandeh
Deneme > İtiraflar
Yoklukveyokluk
Mahnaz Forouzandeh
Deneme > İtiraflar
Mektup
Ö.Gökhan Ergüven
Deneme > İtiraflar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.