..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"İçtenlik bütün dehanın kaynağıdır." -Boerne
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > İlişkiler > Birkan ASKAN
23 Haziran 2003
Bir aşk'a kaç aşk sığar..?/  
KAÇ AŞK UNUTTURUR KENDİNİ BİR AŞK İÇİNDE..?

Birkan ASKAN


Aşk her dönemde suçludur..Her dönemde içinde başka bir aşk'ı barındırmış olabilme ihtimali oldukça yüksek olmuştur..


:GFHG:
Bir aşk'a kaç aşk sığar..?/Kaç aşk bir aşk içinde yaşar..?/Ya da kaç aşk gerçek bir aşk eder..?/Bir aşk nasıl doğurur kendini, nasıl öldürür zamanın ACIMASIZ kollarında..

Yaşanmak için başlamaz mı herşey bu dünyada.. /Yaşanmaması düşünülen bir aşk var mıdır..?/ Aslında herşeyin bir şekilde sonuçlandığı bir dünyaya sahip olmak, sahip olunduğuna kendini inandırmak, yaşanılan her anın sonucuna varmak için uğraşılmayan bir dünyada yaşamak, ne kadar yorgun düşürür insanı..Ne kadar kaçırır aşktan kendini..Eğer yaşanılan herşeyden bir parça yorgunsa insan, gösterdiği çaba bu yorgunluğun hangi aşk cebinde saklıdır..?/.. Bir aşk'a kaç aşk sığar..Kaç aşk, bir aşk içinde aşk değil, gerçek olamaz..?/

Kelimeler arasında en çok kullanılan bir kavramı ne zaman unutur insan..Daha çok ne zaman, dilsizliğini aşk'a vurur yalnızlığının ıssız kıyılarında..Eline aldığı her kitapta neyi arar daha çok, her fotoğrafta hangi bakışı..zaman içinde hangi paylaşımı..Bir kalemde silip atmaya cesaret edebilir..?

Aşk'ı en çok ne zaman diline dolar insan..?/ İlk kez karşılaştığında mı, yoksa karşılaşmaktan bıktığı zamanlarda mı..?Yoksa sevdiği ile arasının bozulduğu anlarda mı..? Neden aşk denince insanın aklına sevdiği ile arasındaki yaşanmışlıklar gelip takılır..?/Yaşanmamış zamanların hayali ile çıkılan her yolda neden her defasında aşk, yolda bırakan rolünü oynar..? Yolda kalan aşk mıdır, yoksa yolu olmayan bir başlangıç mı..Bir tutku belki de, bir ihtiras, bir yolculuk..Sonunu düşünmeden..Sonsuzcasına..

Aşk her dönemde suçludur..Her dönemde içinde başka bir aşk'ı barındırmış olabilme ihtimali oldukça yüksek olmuştur..

İddialı bir genelleme gibi gelse de, aşk her zaman kendini yalnızlığa zorlayan bir kavram olarak bırakmıştır içimizde.. /Birileri tutup çıkarana kadar, sen daha önceleri nerelerdeydin dedirtene kadar, kendince, kendi içimize kapanık bir zamanı oynamıştır bizimle...

/İnsanın kendini eleştirmeye başladığı bir aşk'ta, oldukça anlamsız kalacak bir beraberliği sürdürebilmenin hesaplarına takılıp kalmak, bir süre sonra ne olursa olsun havalarına bürünüp, aşk'ı etten kemikten ayırıp, ruhtan sıyırıp atmak düşüncesini taşımak en büyük yanılgısını kucaklamıştır her başlangıcın.. Sonu olmayan başlangıçların aldatmaya yönelik girişimlerine taşınmıştır aşk.. Nedeni olmayan bir yolculukla..

/Yeniden başlamak, imajın aşk üzerindeki, yıpratılmış benliğine karşı yeniden yapılanma çabalarıdır.. Oysa karşı koymak ne zordur, boşluğun doğurduğu her aşk'a.. Belki de zamansızca, ölümüne göz yumulan bir aşk'a..

Soruların bitmediği, adeta gitgide yoğunlaştığı bir ilişkide kimsenin yaşadığı aşk, kim tarafından daha değerli olmaktadır..?/ Bugünün aşkını yarın hatırlayan kaç aşk vardır kendi içinde.. Olup bitene rağmen, "<Yine de güzeldi..> demek ne kadar kolay gelir insana.. Yinede güzel demek için yaşanmıştır aşk.. Farkına varmadan, kimbilir belki kaç aşk, kaç vücutta, <daha güzeldi> denmek için yaşanacak.. Yenilmeyen, içilmeyen ve yeri geldiği zaman umursanmayan bir aşk, ne kadar önem taşıyacak kendi adına..

Sayfalarca mektubun ne anlamı kalır, sonrası yaşanacaklar adına.. Unutulmayan tebessümün yerini alan unutkanlıklarla../Her yeni aşk içinde, günahı boynuna imaj çığırtkanlıkları ile ters-yüz olan hayat karşısında../Sormak gerekir elbet..Bir aşk'a kaç aşk sığar..? KAÇ AŞK UNUTTURUR KENDİNİ BİR AŞK İÇİNDE..? Vazgeçmenin ardına saklanan gururla..Yeni bir hayatın peşisıra.. Geriye dönüp bakmaksızın.. Günün birinde bir yerlerde dolanan varlığınının bilincinde..Bir sevgili hatırına..

Unutkanlığın ezberi tarafını yanına alarak, her aşkın kendi çıkmazında bıraktığı bir ilişki, nasıl hafifletir kendi acılarını yaşamak adına.. Birden fazla aşk yaşar insan.. Birinde bulamadığını, diğerinden tamamlamak için..Bir başka aşk kanatır geçmişin kapanmaya yüz tutan yaralarını.. Kabuk bağlamış her hatıra, içiçe sığdırılamamış anların toplamıdır bir bakıma..

Fotoğrafa alınmış fakat, negatiflerden çıkamamış iki gülümseyişin, iki anlamlı bakışın yorgunluğu ardında.. / Gün yüzüne çıkmamış bakışların karanlığına dair, gitgide suskunlaşan bir aşk'ın içinde, hangi uzaklıktan kaynaklanan bir başka aşk doğar../Hangi aşk daha dürüst, hangisi daha anlamsızdır../Hangi aşk gerçek bir aşktır..?/

Boşlukla eşdeğer bir ivme sağlayan ilişkilerin yapaylığını kabullenmemek../ Tebessümlerle örülü her başlangıcın acılarla unutuluşuna kendini inandırmamak belki de aşk dediğimiz kısa ömürlü paylaşım..Kimbilir..?/

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Çok güzel.
Gönderen: Müşerref özdaş / , Türkiye
10 Ocak 2010
Ben buna kısaca aşkın binbir rengi ve sureti var diye cevap vereceğim. Güzel bir anlatım ve güzel bir yazı okudum.Teşekkürler.

:: ...)(:
Gönderen: sevilay / , Türkiye
29 Eylül 2008
Boşuna dememişler heeeyy!aşk sen nelere kadirsin diye...herşeyi yapanda yaptıranda o herkes onu suçlar ama o çok masum aslında suçlu olan tabiki insanlar...bir aşka her zaman bir aşk sığar sığmalı da yoksa geride kalanlar çok üzülür...:(

:: Bir kalbe Kaç AŞK sıgar
Gönderen: sevgi çiftçi / İstanbul/Türkiye
1 Ocak 2008
sn Birkan biz hanımlarda Aşık sak birine başkası olmaz ne gönlümüzde nede yüregimizde beyler bu konuda yetenekli birkaç AŞK ı biraraya sıgdırıyorlar malesef bizede gülü güle demek kalıyor sevgilerimle...

:: Aşk hep masum...
Gönderen: Hayal Arar / İstanbul/Türkiye
28 Ekim 2007
Aşk hep masumdur ve gerçek aşk kendinizi bulduğunuz ve var olduğunuzu hissettiğiniz, tarifi mümkün olmayan sadece yaşanandır.

:: kamuran abla
Gönderen: kemal pismisoglu / Kayseri/Türkiye
7 Şubat 2007
bu yorumu birkan'a yapmıyorum. çünkü yazı gerçekten çok güzel. sözüm kamuran ablaya, dostluklarda çok kıymetlidir ama, dostluklarla idare etmek bize göre değil. hatta idare etmek, ve idare ederek yaşamak.

:: BİR AŞKA TEK BİR AŞK SIĞAR!
Gönderen: Nuray Lale / Bielefeld/Almanya
18 Eylül 2003
Sevgili Birkan, Biraz önce yazınızı okudum. Bir aşka kaç aşk sığar, diye sormuşsunuz! Aslında bir yüreğe kaç aşk sığar demeniz gerekirdi. Bence bir yüreğe Allah aşkı sığarsa, o zaman bütün dünya sığar içine, dünya da ne demek, bütün evren sığardı... Özel olarak Sizin için 'Aşk nedir?' şiirimi yerleştirdim sayafaya, dilerseniz bir bakın... Benim şiirimde Aşk bir kapı hariç, diğer bütün kapıları kapamak olarak geçiyor... Aşk iki ruhun bir boyuttaki buluşması olduğundan, sadece bir aşk sığar, bir aşka... Aşağıda yapılan yorumdaki gibi, o da yeter de artar bile... Gerçek aşkın ne olduğunu bir bilebilsek, veya nasip olsa da yaşayabilsek... Sevgilerimle Nuray Lale Eğitim ve Sağlık Bilimcisi

:: ....
Gönderen: Didem SEVİNÇ / İstanbul
6 Eylül 2003
Yolda kalan aşk değildir sevgili birkan,aşka kapılıp da giden bizleriz yolda kalan,, yollarda kalan,,Hep onu sorgular dururuz ama ne onsuz nede onunla oluyor.. Yazdıkların çok güzel.Ama içinde sayamadığım kadar çok "aşk" kelimesi var..Anlayacağın birkan, bir süre o üç harfli kelimeyi duymak istemiyorum.:) Ama şunu da söylemeden edemiyeceğim..Gerçek aşka sadece bir aşk sığar!O bile kimi zaman ağır gelmiyor mu?

:: ...
Gönderen: pelin / izmir
14 Temmuz 2003
insanlar söyleyecek bir şeyleri kalmadığında, neden aşk'ı suçlarlar..?../..yaşayamayınca ve yaşatamayınca layıkıyla, neden acı çekmesin diye aşk'larını vururlar..?..Aslında hiçbir aşk unutturmuyor kendini..belki de şöyle sormak lazım; kaç aşk unutulmamak için bekliyor olabilir..?..ve kaç kişi aşk'ı suskunluğuyla vurduğu halde, ihbar edilmemiştir katil diye..? Hayır..."aşk" hiçbir dönemde suçlu değil..insanlar gidişlerine uygun bir mazeret bulmak için, sanık sandalyesine aşk'ı oturtturuyorlar...Ne kadar güzel sorgulamışsın aşk'ı Birkan..ama söylediğin gibi, aşk kısa ömürlü bir paylaşım değil..insanların "bir ömür" anlayışı biraz garip sadece..Şimdi sen cevap ver, kaç aşk kendine cesur ve kendine suçludur..?

:: :))))
Gönderen: Tayyibe Atay / Bolu
14 Temmuz 2003
Sen bu aşkın içine beni sığdır sadece 15 lik sevgilim benim!..Bu bana yeter!..:))))Seni seviyorummmmmm!.....Öpüldünüz üstadım!....

:: ?????????
Gönderen: Kâmuran Esen / Bolu / Mudurnu
14 Temmuz 2003
" Aşk her dönemde suçludur..Her dönemde içinde başka bir aşk'ı barındırmış olabilme ihtimali oldukça yüksek olmuştur.. ." Demek sizce öyle..Eğer aşk, içinde başka aşkları barındırıyorsa, ihanetlere açıksa, o zaman " o " aşk değildir...Sahi neydi aşk ? Benim de kafam karıştı.Çocukluğumuzda bize ; "Aşk lolipop gibidir, yaladıkça sapı kalır." derlerdi.:))))Bu ifade bile, aşkın anlatılmazlığını anlatıyor bence.Zaten bugüne kadar doğru dürüst bir aşk tanımı okumadım, duymadım.Belki de o hiç yok.Ya da var, biz ( ben ) bulamıyoruz ( bulamadık ).Olsun! Arkadaşlıklar,dostluklar var ya! Biz de onlarla idare ederiz. Sevgiler. Kâmuran Esen
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın İlişkiler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sen hayatın bir ucundasın
Bütün kelimeler gökyüzüne bakar
Komşunun fendi..
Pi üzerine../gece düşleri..
Bir ada.. / Başka bir ada.. /

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zahrad"a Bir İki...
İsmini unuttuğum bir zamandı
Geldigim Yerden
Sarılmak gelir içinden
İstasyon
Öldümse senin için öldüm
Assos kıyılarında iki melek
Suçlusun... /otur
Daha saklı bir yalnızlık
Yasal bir intihar

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yokluğuna adandım [Şiir]
Hüzünde eskiyen bir geceyim [Şiir]
Seni yaşamaktan dönüyorum [Şiir]
Deli Mavi [Şiir]
Çünkü [Şiir]
Yüzü koyun günaha [Şiir]
Ne Diyorsun [Şiir]
Düşdenizim [Şiir]
Pencereler [Şiir]
Vakitsizce [Şiir]


Birkan ASKAN kimdir?

Kim olmadığımı biliyorum en azından. . /Bir öncesizlik mi desem, bir sonrasızlık mı, ya da evvel zaman içinde bir masal. . /kahramanlarının hepsi ölen. . /tarafından. . Kuru bir kuyu mu desem, gidemediğim bir uzak mı. . hiçbir an, göremediğim bir sevda mı, manası olmayan bir bakış mı. . /bilemedim. . Ama herşeye rağmen, kim olmadığımı biliyorum. . /Artık kullanılmayan bir köprüden. . aşk’ı sallandırıyorum. . Bilmem. . / Kimi anlatmak gerekir kendi yerime. . /ya da kim beni anlayabilir. . /Sadece kim olduğum mu önemlidir, yoksa kimse olamayacağım mı. . /Bunu da bilmek gerekir. . / Birkan tekilden sakin, çoğuldan delidir. . /Kelimesiz değildir. . /Kendidir. . /Kısaca kim ne şekilde düşünürse, öyledir. . /Bırakın öylece kalsın. . /Önemsizdir. .

Etkilendiği Yazarlar:
Lorca / O. Auroba / M. Mungan / B. Brecht / E. A. Poe / Gülten Akın / C. Süreya / E. Batur / H. Hesse / Nietzsche / C. Ersöz / P. Celan..


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Birkan ASKAN, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.