..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dünyayı isteyen bilime sarılsın, ahireti isteyen bilime sarılsın; hem dünyayı hem ahireti isteyen yine bilime sarılsın" -Hz. Muhammed
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Düşler > Birkan ASKAN
27 Aralık 2002
Daha saklı bir yalnızlık  
Daha yalnız bir saklanış..

Birkan ASKAN


Yağmurlu bir günün..ortalama saatleri../Bu boşluğa, adımını attığı zaman insan.. /ürperiyor bir nebze../Yüreği düşüyor eline..Nereye yetişeceğim ben..bu ayaklarla.. /bu koşturmacada...


:BIAJ:
Günce’den..(12)../Daha saklı bir yalnızlık../daha yalnız bir saklanış..

Bütün hayatımın..şu dört duvar arasında sıkıştığı bir kenti yazıyorum bugün sana.. /saçlarını rüzgarlara vermiş..ayakizlerini yağmurlara terketmiş bir yalnızlıkla.. / Kaç sevgilinin kaçtığını gördüm şu yağmurdan.. /kaç sevgilinin gözleri heyecan.. /saçak altlarında.. Geçtim gözlerinin önünden../Mor yağmurlar gibi../Ve sen.. olsaydın bu kentin koridorlarında../Yanımda.. /bilirdim../mutlaka dağıtırdın ıslanan saçlarımı../..

Günce’den..(13)../hangi otobüs boş geçer ki zaten../dolmamak için..

Yağmurlu bir günün..ortalama saatleri../Bu boşluğa, adımını attığı zaman insan.. /ürperiyor bir nebze../Yüreği düşüyor eline..Nereye yetişeceğim ben..bu ayaklarla.. /bu koşturmacada..Nereyi, kime yetiştireceğim../Bakıyorum da hani.. halen aynı yerde tezgah açıyor bu karmaşa../gözler birbirini tarıyor suskunca.. /suskunca çöküyor zamanın ağırlığı vücuduma../Kimseyle konuşmadan..dönüş yolunda../..hangi otobüs../hangi zamanda boş geçti ki zaten../uykusuzca..

Günce’den..(14)../beni duyuyor musun../neden suskun gece../kentte..

Bir yerde aşk’ın eskiyen, ama hiç eskimemiş görüntüsünü veren birşeyler var../ Yüzünde.. /baktıkça..bunu daha iyi anlayabiliyorum.. /Sakın bana gülme../her zaman benimlesin../yatıyorum sen../kalkıyorum sen../şimdi, önümdeki şu kağıda iyi bak.. /resmini çizeceğim suskunluğunun../konuşurken seninle..karşımda dümdüz ve sessiz duruşunun.. /sanırım en kolay seni çizebilirim ben../en zor seni unuturum.. /Bu bir aşk dersin bana../bu kadar içiçe olmanın verdiği, bir rehavet dersin şimdi sen buna../yanılırsın..söylemedi deme../beni duyuyor musun../neden suskundur gece..bu kentte../senin gibi../sence..ve ben deli miyim../benim olsan.. /yüzüme baktığın hep o aynı yerden.../bir pencere açacağım gökyüzüne.. /bütün köşelerine yazacağım bunu../Ne zaman güldün ki bana../rengini anlatmaktan başka.. /..sahi sen karanlığı severdin değil mi../bu soğuklukla../dokunma bana, daha çok yıkılma sevgili duvar.. (Duvarla sohbet)..

Günce’den..(15)../böyle yazmayacağım bu aşk’ı../var mı dememek için..

Hangi zamandan geldin..bilmiyorum../Oysa ben..uzun zamandır bütün gemilerimi bu rıhtımda bekletiyordum../Kaç fırtına geçti üzerimden..kaç kanadı kırık kuş.. /hangi aşk’tan, kaç eskimiş bakış../belki yeniden../Tayfalar sabırsız../Ve sen.. yazıyorum da hani..inanmıyorum../hangi zamandan iltica ettin içime../kaç zamandır../suskunken..

Günce’den..(16)../Nereden çıktı bu kısır../bunca misafir kıvamında..

Ne zaman olduğunu bilmiyorum../kimse bilmesin../Altınların günü..takıların günü.. dolarların günü../günlerin günlüğü..günsüzlük../hergün gerçekten böyle mi acaba.. görünmeyen ama, kendini gördüren../misafir ettiren../Harala gürele.. gelsin altınlar.. yensin pastalar..içilsin çaylar../uçsun dolarlar..kolay dı../sıkar biraz.. en azından ben bunları biliyorum..birçoğu gibi../sen bari bilme.. /bize göre değil..ayrı bir dünya.. yapay sevinçler yumağı../hep dışarıdan.. /görünmediği kadar..Islah olmayan kahkahalar..sevişmeler../’Sen halen burada mısın’ dedi bir ses../ Yabancı değil.. annem.. /bakmadan tanıdım..sesinden../’Bugün benim Kısır günüm’.. /Akşama geç kalma.. /’Yemekte kısır var’../Benden duymuş olma ama.. Benim için her yol, yaprak sarması..

Günce’den..(17)../İlk kez kıskanmadım bir şairi../yazarken ismini..

Nasıl anlatacağımı bilmiyorum ama../ilk kez olmasa da..bu kez çok kıskandım seni.. /Okuduğum bir şiir’de geçiyordu ismin..bana bakıyordu öylece../yüzüme, gözlerime. Ne kadar takılı kaldım o cümlede bilmiyorum../Oysa bütün mimiklerimi kullandım, kendimi teskin ederken../O cümleden ayrılamadım../Sesine benzeyen bir ses duyduğum zaman../sevgili... /yüzüme dokunan bir yalnızlık../bir suskunluk aldı beni.. /(sus)tum..bekledim../ve gülüşünü şairinin, yukarıda.. fotoğrafta.. /Şimdi..daha iyisini yazmazsam../ben bu değilim asla../bildiğin..

Günce’den..(18)../Yaşam ve ölüm../Aşk ve Ayrılık../birarada../hayata..

Aklımdan çok şey geçiyor şimdi../Seni saymıyorum../sen zaten oradasın../daha çok.. /Başka şeylerden bahsedeceğim../Yaşamaktan daha fazla../Ölüm..bir kenarda maskesiyle bekleyen../kimi önemli değil..kimi daha önemli../kimsesizden. Uzayıp gitmekte istemiyorum ama../birazcık dinlersin sanırım..Bak../Ne kadar yaşarsan, o kadar ölürsün../Öldüğün zaman../ne kadar yaşanacaksan..sanırım ilk defa aklıma gelmeyen birşey bu../Hayat bazen böylede anlamsız değilmi ki zaten.. /ve sonra../Her ölüm, bir yaşamı doğurur.. /zamansız.. /Her yaşam bir ölümü.. /anlamsız.. belki de aşk daha çok düşündürür bizi ne dersin../Hiç mi işimiz yok bizim../hiç mi zamanımız..Al, buda sende dursun../Belki bir gün gelirde..lazım olur.. /okumazsın..Her aşk kendini doğurur nasıl olsa../Ölüme../ayrılıktan..

Günce’den..(19)../Bir masalı../dinletirken gece../bütün kedilerinden..

Yarım saat oldu../yemekten ayrılalı../herşey çok güzel..ama daha zamanı değil.. henüz yazmaya başlamanın../Ne yediğimi söylesem..ayıp olur../zaten unutulan ilk şeydir her yediğimiz yemek../yarın için../önemi yok bu yüzden../Birkaç kitap karıştırdım../Dumanlanıyorum yine../Ne güzel sözlerdi bunlar..anlamını kolayca yitirmeseydik.. /Aşk için ölmeli..aşk o zaman aşk../Gecenin kollarında nereye gittiğimi bilen birisi olarak../düşlerimin yalnızlığına.. /Her zaman olmasa da..bu gecemi berbat eden bir konuşmanın tam ortasına..sokakta../uzak olsam da kent ışıklarına.. neyin nesi şimdi bu kediler../Hani diyorum sizi karıştırmayacağım bu kelimelere ama../olmuyor../(siz)siz olmuyor../Masalsız..kedisiz../ne iş yaparlar bunlar geceleri, nereye yatarlar.. nerede uyurlar../açılan penceremden bile korkmadan.. /ne anlatırlar bu kadar birbirlerinin suratlarına bakarak../hiç kıpırdamadan.. /Öyle ya.. ne anlamı kalırdı masalların..kediler olmadan../Yoksa istediğin kadar dumanlan.. Şimdi ne ölüm, ne aşk, ne de zaman../bitti gece../bir kelime dahi yazamadan../..

Günce’den..(20)../hiçbirşey yok düşümde../senden başka../seninle..

Hiçbir mektubu, bu kadar uzun yazmadım ben../her gidiş bir dönüştür oysa../adı bir geceden, diğerine uzanan../yarım bir uyku../uykusuz bir zaman.. /düşündükçe. Biliyorum..bende kendimde değilim aslında../böyle anlatamazdım yoksa kelimeleri kendi halinden..Değilmi ki düşündüren../Hangi aşk götürmüştür insanı, /Sonsuza dek, /Yormadan..Hangi ayrılık bırakmıştır peşini../Aşk’ın../Yaşanmadan..böyle yazmak düştü içimden..geçmeden../İki kuruşluk aşk’ı neden giyinir üzerine insan.. olmadığından mı.. /bulamadığından mı.. /alamadığından mı../İki gün sonra olmamasından duyduğu şaşkınlıktan mı../İki kuruşluk aşk’ı neden sahiplenir.. /varlıktan mı..yokluktan mı../yaşamamaktan mı../Bunları yazmayacaktım sana../ dahası anlatacaktım.. olmadı.. yapamadım../kalsın istedim öylece sende.. okunsun.. /dursun..belki de hatırlarsın beni..Hiçbir mektubu, bu kadar uzun yazmadım ben.. /bu kadar kısaca../paylaşmadım yüreğimi.. /bilmeni istedim..herşey yerli yerinde kalsın..herşey yerli yerince..böyle bir aşk olsun istemedim../giderken yanımızda götürdüğümüz.. bıraktığımız bir yerlerde../öylece suskun..öylece sessiz../gözlerim görse../anlatırdı sana..dokunsa gözyaşlarına ellerim../anladığın için../dedim ya.. /hiçbir mektubu, bu kadar uzun yazmadım ben../Okurken daha çok..uzun uzun, uzaklara dalmayı..

Günce’den..(21)../nasıl yorgunum.. /kelimelerden.. /tütsülenirken..

Bakışlarımın yerini alıyor karanlık../şimdi../vahşi bir gecenin avcundayım../herşey suskunluğu getiriyor başucuma../nasıl yorgunum bilsen../Bugün çarşı’dan aldığım tütsünün külleri düşmüş halının üzerine../Bir çizgi gibi../cançekişmeden../bitirmiş kendini../oracıkta.. /uyandığımda..görülecek olursa.. varmamak var geceye../Ne zormuş çıkmak şu yataktan../Tamda uyuyacakken..bu saatte..hiç işin yoksa../..

.Eleştiriler & Yorumlar

:: tebrikler...
Gönderen: ebru / ankara
30 Aralık 2002
Okunmak ve anlaşılmak herkesin istediği... Peki,her yazdığın harfe bir çoklarını sığdırabilmek nasıl bir duygu?..... Tebrikler demek bile az kalır. Yüreğinizi tüketmemeniz dileğiyle...

:: ne söylemelim ki..?
Gönderen: pelin / izmir
28 Aralık 2002
öylesine yalın, öylesine içten, öylesine sıcak geldi ki satırların, ben anlatmaya çalışsam belki de böyle ifade edemezdim..edemiyorum da..çok güzel yazıyorsun ve anlatıyorsun..düşlerin içinden geçirerek..yürekten kutlarım seni..bu yazı hakkında çokşey söylemek istesem de, söyleyemiyorum işte..
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın düşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
İstasyon
Suçlusun... /otur
Yasal bir intihar
Subject.. -> Bir düşe düşmek varsayalım (02)
Omuzlarımda binlerce kuş çığlığı..
Bal köpüğü
Olmayan kırlangıçlar mevsimi
Alabros traşlı çocuk
Subject.. -> Bir düşe düşmek varsayalım.. (01)
Düşlerim beni vurursa..

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir aşk'a kaç aşk sığar..?/
Zahrad"a Bir İki...
İsmini unuttuğum bir zamandı
Geldigim Yerden
Sarılmak gelir içinden
Öldümse senin için öldüm
Sen hayatın bir ucundasın
Assos kıyılarında iki melek
Kendimi elde ettiğim gün
Ölümü sana yakıştıramıyorum

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yokluğuna adandım [Şiir]
Hüzünde eskiyen bir geceyim [Şiir]
Seni yaşamaktan dönüyorum [Şiir]
Deli Mavi [Şiir]
Çünkü [Şiir]
Yüzü koyun günaha [Şiir]
Ne Diyorsun [Şiir]
Düşdenizim [Şiir]
Pencereler [Şiir]
Vakitsizce [Şiir]


Birkan ASKAN kimdir?

Kim olmadığımı biliyorum en azından. . /Bir öncesizlik mi desem, bir sonrasızlık mı, ya da evvel zaman içinde bir masal. . /kahramanlarının hepsi ölen. . /tarafından. . Kuru bir kuyu mu desem, gidemediğim bir uzak mı. . hiçbir an, göremediğim bir sevda mı, manası olmayan bir bakış mı. . /bilemedim. . Ama herşeye rağmen, kim olmadığımı biliyorum. . /Artık kullanılmayan bir köprüden. . aşk’ı sallandırıyorum. . Bilmem. . / Kimi anlatmak gerekir kendi yerime. . /ya da kim beni anlayabilir. . /Sadece kim olduğum mu önemlidir, yoksa kimse olamayacağım mı. . /Bunu da bilmek gerekir. . / Birkan tekilden sakin, çoğuldan delidir. . /Kelimesiz değildir. . /Kendidir. . /Kısaca kim ne şekilde düşünürse, öyledir. . /Bırakın öylece kalsın. . /Önemsizdir. .

Etkilendiği Yazarlar:
Lorca / O. Auroba / M. Mungan / B. Brecht / E. A. Poe / Gülten Akın / C. Süreya / E. Batur / H. Hesse / Nietzsche / C. Ersöz / P. Celan..


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Birkan ASKAN, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.