..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Deney, herkesin hatalarına verdiği addır. -Oscar Wilde
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Düşler > Birkan ASKAN
24 Aralık 2002
Omuzlarımda binlerce kuş çığlığı..  
Bugün daha iyiyim sanki..

Birkan ASKAN


Sıcak bir çay ısmarlıyorum kendime../Annem tatlı yapmış..Canım çekmiyor.. /Turuncu bir yalnızlığa karışıyor düşlerim.. ‘China Oil’ denen bir şey getiriyor annem../..


:BGGH:
Günce’den..(01)../Merhaba demekte yüzüm../ağaçlar yine suskun.

Buradayım yine../bu kentte, /Kar yağacaktı bugün../Yağmur var dışarıda.. Pencereye koştum hemen..kent uyanmış uykusundan../ağaçlar suskun yine.. /Bulutlar yok..Puslu bir güne merhaba../Merhaba demekte yine eskiyen yüzüm..

Günce’den..(02)../Omuzlarımda binlerce kuş çığlığı../yüzüm nerede..

Bugün daha iyiyim sanki../Ama bir kırgınlığın bedenimde kol gezdiğini hissediyorum.. Yüreğim şimdi daha hızlı atıyor gibi../Ayaklarıma buzul kentlerin yalnızlığı düşmüş, omuzlarımda binlerce kuş’un çığlığı.. /Neyse ki, bakmaktan yorulmuyor gözlerim..Zamanı dinliyorum../Kaçıncı geçişi yelkovanın üzerimden../ Saat On olmuş../Yüzümü arıyorum kaybettiğim yerde..

Günce’den..(03)../’China Oil’ sabahı../Burnumun direkleri..

Sıcak bir çay ısmarlıyorum kendime../Annem tatlı yapmış..Canım çekmiyor.. /Turuncu bir yalnızlığa karışıyor düşlerim.. ‘China Oil’ denen bir şey getiriyor annem../’Sür bunu burnunun kenarlarına’..Bir damla alıyorum../ağlamaya başlıyor gözlerim../farkına varamadan..Ne kadar sert bir şey bu..Burnumun direklerini hissedemiyorum..

Günce’den..(04)../Yine annem../ve menü’de sütlü çorba..

Şimdi../çok uzaklarda kelimelerimi okuyor olmalı gözlerin../Şimdi../ben uykuda olsamda.. /Şimdi../Sen../Kente izinsiz giren bir rüzgar gibi yürüyorum düşlerimde.. /Sokak lambalarının aydınlattığı bir suskunlukla..fotoğrafını çekiyorum yalnızlığın../ ‘Sütlü çorba yaptım sana../’ diye sesleniyor biri yanımda../çok uzaktaymışım gibi.. /Açıyorum gözlerimi zor olsa da../Annem..

Günce’den..(05)../Uyandıracak seni düşlerim../Kar yağacak öpülen yere..

Belki bir gün..yanacak bu şömine../Bu suskunluk üzerine zamandan../Ve alevlerin mavisine dalacak gözlerim../gözlerinin buğusundan../kar yağacak dışarıda..renginde bembeyaz düşlerine../Pencerede gece../Loş bir ışıkta yazacağım sana../yanıbaşımda mumların kokusu../Sen..ve okuyacağım gözlerinden bütün şiirleri../Uyandıracak seni düşlerim../..

Günce’den..(06)../Ufukta ince bir çizgi../yakalarımı düzeltiyorum ellerinle..

Su alıyor uykularım../ve ben herkes uyurken..atıyorum kendimi kıyıda sessiz duran kumsala../Bütün yaprakları, bir bank’ın kenarına istiflemiş rüzgar../Şimdi suskun gece../gitmiş../Tenimi ısıran bir yalnızlığın, şarkısını söylüyor dalgalar../Bakıyorum da, iki tek sigaram kalmış..Birini çekip alıyorum../yakalarımı düzeltiyorum senin ellerinle../Oturuyorum deniz’in karşısına../yanına../Dizlerimi birleştirip uzaktaki ışıklara bırakıyorum bakışlarımı../Bir yanıp bir sönüyorlar../Sarılıyorum sıcaklığına../ Ufukta ince bir çizgi../Tarıyor gökyüzünün rengini../Bekliyorum uyuyan zamanı.. /Birşey söylemeyecek misin../Yalnızlığını çaldığım deniz’e karşı../böyle sessiz../..

Günce’den..(07)../Suskunluğun..derdine düşüyorum../..

Uykusu gelmiş suskunluğun../bitmiş son şarkılarda../geceden yol alan bir geminin bıraktığı iz duruyor suyun üzerinde../sabaha karışan bir sessizlik..kol geziyor sokak aralarında../üşümüşüm..

Günce’den..(08)../Öpüşen perdelerin mutluluğu.. /okundukça rüzgardan..

Herşeyi anlattığımı sanıyordum.. /Yanılmışım.. pencereme sınırlanan gökyüzünden.. okunacak daha çok şey varmış meğerse../Şimdi biraz bulut özlemi çekti canım../ daha çok sen..Başka bir sabah bu kapımı çalan../Puslu ve sakin../yeşilliğini kaybetmemiş bir uzaklıkta../Ağaçların dolduramadığı bir boşluğa bırakıyorum kendimi../İki kuş geçiyor şimdi telefon direklerinin üzerinden../Yanyana..ne kadar da hızlı..Deniz’in kenarında daha sessiz şimdi yokluğun../Rüzgarla sevişiyordu karşıdaki evin../açık penceresinden sarkan perdeleri../Gördüğümü görseler../ çatlayacaktım..

Günce’den..(09)../Bir ikinci gün için../sol anahtarı peşinde..

İlaç aldım bu sabah../Ağzımın tadı yer değiştirdi../Sanki her sabah..böyle ilaçlamak için uyandırıyor beni../Bir ikinci gün hatırına../Şimdi daha iyiyim../yazmak zorunda kaldığım tümceleri..kullanmak üzere bir peçeteye saklıyorum../İki kere geçiyorum harflerin üzerinden../anlamı olsun biraz da aşk’ın../Sol anahtarını arıyorum dinlediğim şarkının../Soruyorum kendime../Hangi gün okunur..hangi gün unutulur.. /Bu günsüz yazılar../kelimeler ardında../aşk için..

Günce’den..(10)../Kim yatırdı beni yerime../Düşlerimden../..

Bir çok soru var kafamda../Unutmamak için uyumadım../Uyuyakalmışım.. Yerdeki halının geometrisinde../öylece../Okulda da kalırdım hep şu Geometri dersinden../Ne alametse.. Kim yatırdı beni kendi yerime../ve okudu yazdıklarımı..gecenin dilinde.. /masamda buldum bütün kelimelerimi.. /Sorularımı../Cümlelerimse halen daha yerde.. /cevapların içinde..

Günce’den..(11)../Bir bunu bilirim..(bir..iki..üç) ../uyanırken sabahları..

Kaç kez yazdı ellerim bu harfleri../Hiç bilmem../Kim saymış ki zaten../ömrünce yazdığı harfleri hergün../Deli derler adama../Lafın gelişi../Hep üç’te kaldım sayarken.. /Bir bunu bilirim..bir..iki..üç../Her sabah uyurken../Uyanırken../..

.Eleştiriler & Yorumlar

:: tut öyleyse o çığlıkları..
Gönderen: pelin / izmir
25 Aralık 2002
günlerinden içindeki saatlerden geçerken, güncelere takılmak, kelimeleri güncelere eklemek ve dolaşmak sanrılarında uykuların, uykusuzlukların...yanma ihtimali yüksek bir şöminenin sıcaklığında ısıtmak kelimeleri..kelimeler üşümesin diye belki de..eğer..eğer omuzlarında varsa binlerce kuşun çığlığı, tut öyleyse..düşmesinler yere..kutlarım Birkan,sıcak satırların için..kelimelerle kal..
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın düşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
İstasyon
Suçlusun... /otur
Daha saklı bir yalnızlık
Yasal bir intihar
Subject.. -> Bir düşe düşmek varsayalım (02)
Bal köpüğü
Olmayan kırlangıçlar mevsimi
Alabros traşlı çocuk
Subject.. -> Bir düşe düşmek varsayalım.. (01)
Düşlerim beni vurursa..

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir aşk'a kaç aşk sığar..?/
Zahrad"a Bir İki...
İsmini unuttuğum bir zamandı
Geldigim Yerden
Sarılmak gelir içinden
Öldümse senin için öldüm
Sen hayatın bir ucundasın
Assos kıyılarında iki melek
Kendimi elde ettiğim gün
Ölümü sana yakıştıramıyorum

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yokluğuna adandım [Şiir]
Hüzünde eskiyen bir geceyim [Şiir]
Seni yaşamaktan dönüyorum [Şiir]
Deli Mavi [Şiir]
Çünkü [Şiir]
Yüzü koyun günaha [Şiir]
Ne Diyorsun [Şiir]
Düşdenizim [Şiir]
Pencereler [Şiir]
Vakitsizce [Şiir]


Birkan ASKAN kimdir?

Kim olmadığımı biliyorum en azından. . /Bir öncesizlik mi desem, bir sonrasızlık mı, ya da evvel zaman içinde bir masal. . /kahramanlarının hepsi ölen. . /tarafından. . Kuru bir kuyu mu desem, gidemediğim bir uzak mı. . hiçbir an, göremediğim bir sevda mı, manası olmayan bir bakış mı. . /bilemedim. . Ama herşeye rağmen, kim olmadığımı biliyorum. . /Artık kullanılmayan bir köprüden. . aşk’ı sallandırıyorum. . Bilmem. . / Kimi anlatmak gerekir kendi yerime. . /ya da kim beni anlayabilir. . /Sadece kim olduğum mu önemlidir, yoksa kimse olamayacağım mı. . /Bunu da bilmek gerekir. . / Birkan tekilden sakin, çoğuldan delidir. . /Kelimesiz değildir. . /Kendidir. . /Kısaca kim ne şekilde düşünürse, öyledir. . /Bırakın öylece kalsın. . /Önemsizdir. .

Etkilendiği Yazarlar:
Lorca / O. Auroba / M. Mungan / B. Brecht / E. A. Poe / Gülten Akın / C. Süreya / E. Batur / H. Hesse / Nietzsche / C. Ersöz / P. Celan..


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Birkan ASKAN, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.