..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Başka dillerle ilgili hiçbir şey bilmeyenler, kendi dilleriyle ilgili de hiçbir şey bilmiyorlar. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Düşler > Birkan ASKAN
17 Ocak 2003
Olmayan kırlangıçlar mevsimi  
Prospektüs kıvranmaları..

Birkan ASKAN


Sheakspear’ı okuttu bize../Tiyatro sahnesinin tozlu perdeleri önünde.. /Ezberim yoktu.. /Elimde kafatası..Ben ona baktım..o bana../O bana suskun..ben ona anlamsız..


:BEAA:
Günce’den..(51)../Renginde duvarın../kaç anlamsız gece..

Kaç rengi vardı duvarın.. /Işığın avcunda.. Günler kısa artık.. /Yetişmiyor nedense yorgunluğa.. Kaç rengi var sevişmenin.. /Gecelerce.. /Geceler artık uzun.. /Yetişmiyor sınırsızlığa.. /Kaç rengi var özlemenin.. /Günlerce.. /Günler artık sahipli.. /Yetişmiyor uykusuzluğa..

Günceden..(52)../Gökyüzünde yüzün../Işıklarına karışan kentin..

Hiçbirşey gelmiyor aklına..biliyorum..Yazmaktan çok düşünüyorsun gitgide.. /Konuşmak dahası.. Yorgunsun hissediyorum.. Uzandığın yatağından pencereye dönmüşsün yüzünü.. Gökyüzü yok şimdi.. Kapkara bir gece ve ışıkları şehrin.. Bu yalnızlık bile bile../Senin seçimin..

Günceden..(53)../Unutulur mu../İlk şiir sevgiliye../

İlk şiir sevgiliye..neden önemlidir..?./İlk öpüşten daha çok..Daha çok mu sevilir.. /Zamanın ayrılık saatlerinde daha mı değerlidir okundukça.. /Neden özletir kelimeler sevgiliyi..?./ Neden anlatmaz yaşanması gerekeni daha fazla.. Bir emanet gibi saklanır yürekte.. /Ve unutulur ansızın.. /Bitince..

Günceden..(54)../Hangi şairin yeri../Hangi şiirdeki yerinden..

Deniz’e karşı oturup şiir yazanlar.. /Daha mı şanslı olurlar..?/Martıların gölgesinde, güneş’e daha yakın.. /Ve rüzgarın kollarında daha mı şairdirler.. Dağ’a karşı oturup şiir yazanlar.. /Daha mı özgür olurlar.. /Bulutların nefesinde, maviye daha yakın.. /Ve yeşilin tonundan daha mı yeşildirler.. /Şehire dönük yaşayan kelimeler /Daha mı yalnız, daha mı kimsesizdirler..? /Beton rengindeki düşlerden..

Günce’den..(55)../Eskicinin yüzünde../Eskimiş bir kent yalnızlığı..

Eskici geçiyor yine.. /Ne çabuk eskitti topladığı eskileri..Yeni eskiler peşinde.. /Belli ki eskinin yenisini arıyor.. /Kentler gibi.. Eski olduğu halde, yenilenen yüzüyle..Eskiden daha yeni.. Baba eskici..

Günce’den..(56)../Dağınık olmalı../Öğrenci evi dediğin..

Dağınık perdeli evde.. /Toz tutan yüzler../Güneş kırgını.. /Boyası dökülen yalnızlık /pervazlarında aşınmış bir hayat.. /Derin bir uyku gerektirir içerideki hava.. /Belki de, öğrenci evi dediğin böyle olmalı..

Günce’den..(57)../Çiçek sevdalısı bir asker../Kamelya’da fal seansı..

Yağmurlu bir gün.. /Eski fotoğraflar arasında.. bir askerlik hatırası../Kamelya’da çay keyfi.. Soldan sağa..Çanakkale’li Nurullah Onbaşı..İstanbul’lu Metin..İzmir’li Hasan..ve ben../Kim çekmiş bilmiyorum.. Kayseri’li alt devre fal bakacak bize.. Tüm hesaplarımıza birer çizik fazladan atarak.. Arkada, kareye habersiz girmiş biri.. Çiçek sevdalısı../Sarı Hüseyin..Çizgi film hastası../Yalnızca o anlık../Kimbilir..

Günce’den..(58)../Solgun bir yalnızlıkla../Gölge bırakmak zamana..

Nedeni yok bu karamsarlığın../Başucumda iki kırmızı mum ve tütsülenmiş bir oda.. /Solgun yalnızlığı deşiyorum.. /Duvarlar gölgemi tutuyor.. Sabah olacak birazdan.. /Bilmek istemiyorum..

Günce’den..(59)../Ada’nın havasında../Balık kokusu..

Ada’nın düzgün kesilmiş taşlarla döşenmiş yollarından, sahile iniyoruz.. /Kıyıyı bekleyen tahta iskele üzerinde iki martının ürkek gölgeleri.. /Deniz suskun.. karşımızda diğer bir ada../Kendi halinde.. Anlamak zor değil..Öteki suskunluk bu.. /Yaşanası..Kaç gün geçti yazılmadık zaman için.. Gözlerin durgunlaştığı bir gökyüzü altında.. /Bu sessizliği seviyorum.. Arka sokaktan keman sesleri geliyor.. /Deniz’e karşı balık kokusu.. /Sahildeki lokantalardan..Öpülesi hayaller..

Günce’den..(60)../Kim koşuyor benden çok sana../Ben yoruldukça..

Uykusu gelmiş bir yalnızlığın.. /Tam ortasında uyanıyorum.. Birşeyleri kaybettim sanıyorum../Ne olduğunu bilmediğim.. /Sesini duymak istediğimi söylüyorum defalarca.. /Başkaları çalıyor bu düşümü..Kendilerini koyarak benim yerime.. Sesine koşuyorlar benden önce.. /Ve uzaklardan, başkaları okuyor bu kelimeleri.. /Sanki bir gölge içime giriyor izinsizce.. /Ve ben halen sana yazıyorum.. /Yazacağım..

Günce’den..(61)../Kim incinir bu düşten../Düşlemedikçe..

Sustu bütün baharlar.. /Daha fazla zaman ayırmasından kendine.. /Daha fazla kendisi oldu bütün kelimeler.. /Beğendin.. Beğenmedin../Kim incinir bu düşten.. /Belki geceler daha çok..

Günce’den..(62)../Olmayan kırlangıçlar mevsimi../dilsizliğim..

Seni yazdığım kelimelerimi çalmış suskun kırlangıçlar.. /Ne kadar saklansa da kendi gölgesine.. /dilsiz.. /Sabahlar.. /Suçlamıyorum onları..Onlar zaten yoktular..

Günce’den..(63)../Sheakspeare../Aklımda tozlanan perdesi sahnenin..

Sheakspear’ı okuttu bize../Tiyatro sahnesinin tozlu perdeleri önünde.. /Ezberim yoktu.. /Elimde kafatası..Ben ona baktım..o bana../O bana suskun..ben ona anlamsız..Aklımda kadifesi perdelerin..Işıklara karşı.. /’Ben olmasam elinde..ne yaparsın..?..’ dedi ansızın../’Yapmam gerekeni’ dedim... Goril yürüyüşü, hafif bir tebessüm ve kızartma..

Günce’den..(64)../Prospektüs kıvranmaları.. /Kaynanalar yarışırken..

Büyükannemin çiçekleri../Susuz kalmaya gelmezler.. Bir de, kaynanalar yarışır onun hayalinde../Olmazsa olmaz.. Neden desem şimdi ona../Ne kadarını anlar.. Gündüz ve geceden başka.. /Büyükannemin ilaçları../İhmale gelmezler..ve prospektüsleri latinceden..birbirine karışmış.. Peşimden koşar adım../Ben ki anlamam Selektif Alfa blokeri..Okusam ne anlar../Ölüm ve yaşamdan..Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın düşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
İstasyon
Suçlusun... /otur
Daha saklı bir yalnızlık
Yasal bir intihar
Subject.. -> Bir düşe düşmek varsayalım (02)
Omuzlarımda binlerce kuş çığlığı..
Bal köpüğü
Alabros traşlı çocuk
Subject.. -> Bir düşe düşmek varsayalım.. (01)
Düşlerim beni vurursa..

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir aşk'a kaç aşk sığar..?/
Zahrad"a Bir İki...
İsmini unuttuğum bir zamandı
Geldigim Yerden
Sarılmak gelir içinden
Öldümse senin için öldüm
Sen hayatın bir ucundasın
Assos kıyılarında iki melek
Kendimi elde ettiğim gün
Ölümü sana yakıştıramıyorum

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yokluğuna adandım [Şiir]
Hüzünde eskiyen bir geceyim [Şiir]
Seni yaşamaktan dönüyorum [Şiir]
Deli Mavi [Şiir]
Çünkü [Şiir]
Yüzü koyun günaha [Şiir]
Ne Diyorsun [Şiir]
Düşdenizim [Şiir]
Pencereler [Şiir]
Vakitsizce [Şiir]


Birkan ASKAN kimdir?

Kim olmadığımı biliyorum en azından. . /Bir öncesizlik mi desem, bir sonrasızlık mı, ya da evvel zaman içinde bir masal. . /kahramanlarının hepsi ölen. . /tarafından. . Kuru bir kuyu mu desem, gidemediğim bir uzak mı. . hiçbir an, göremediğim bir sevda mı, manası olmayan bir bakış mı. . /bilemedim. . Ama herşeye rağmen, kim olmadığımı biliyorum. . /Artık kullanılmayan bir köprüden. . aşk’ı sallandırıyorum. . Bilmem. . / Kimi anlatmak gerekir kendi yerime. . /ya da kim beni anlayabilir. . /Sadece kim olduğum mu önemlidir, yoksa kimse olamayacağım mı. . /Bunu da bilmek gerekir. . / Birkan tekilden sakin, çoğuldan delidir. . /Kelimesiz değildir. . /Kendidir. . /Kısaca kim ne şekilde düşünürse, öyledir. . /Bırakın öylece kalsın. . /Önemsizdir. .

Etkilendiği Yazarlar:
Lorca / O. Auroba / M. Mungan / B. Brecht / E. A. Poe / Gülten Akın / C. Süreya / E. Batur / H. Hesse / Nietzsche / C. Ersöz / P. Celan..


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Birkan ASKAN, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.