..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Ağlamak da bir zevktir. -Ovidius
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Düşler > Birkan ASKAN
16 Eylül 2003
Subject.. -> Bir düşe düşmek varsayalım (02)  
Ben..aslında..benden fazla sensin..

Birkan ASKAN


“Belki de sen özenle katlanmış bir mendil gibisindir Açınca içinden yeni biçilmiş çimen kokuları yükselen" Ben, dokunur dokunmaz kiraz dallarına çiçekler açtıracak biriyimdir belki de..


:BGAI:
Yaşamak dersen..inadına sevmek seni sevgili../özlemlerinden..

Ne anlatır bu kelimeler benden daha fazla../Ben ne söyleyebilirim ki..zamansız.. /Öylesine senim ki../Öylesine bensin ki../Okumak en önemlisi..yazıldıkça yüreği.. /ve paylaşmak değilmidir ki sevda../Bahçelerinde filizlenen baharla../Baharlar gibi..Şimdi geçiyorum yüzünün kıyılarından..içimde zemheri bir gece../Hayallerle bu kırık dümende..rotasız ilerleyerek gözlerinden../geçiyorum şimdi../yüzünde çoğalan düşlerinden../Yaşamak dersen..inadına yaşamak bu sevgili../İnadına duymak sesini.. Sesinden seslenmek uzaklara../Kilometresiz..ve seyir defterinde not düştüğüm bir yalnızlık../

Bu yalnızlık, /Değil asla, /Bu durgun bakış, /Küskün gecede.. /Dilim varmaz söylemeye, /Rüzgarın yüzüne, /Çevirerek başımı, /Kayboluşum sende, /Böyle yaralı.. /Uzaklaştıkça kıyıdan, /Korkarım, /Kapanmasın diye gözlerin, /Eskiyen her cümlede.../..seni seviyorum demek yetmeyecek bu aşk’a../senden daha fazla../..


Dokunuşlar kalmış..gecenin defterinde../özleten birşeyler var bizi..

Ben var ya ben../Ben bu kelimelerden gözlerine dokunan..ben../yokluğun değerini sıcaklığınla dokuyan ben../Ben..aslında..benden fazla sensin../Nasıl düşerse düşlerine özlemek ve dokunmak../Nasıl gelirse içinden öpmek..öpebilmek../dahası inadına../anlatamıyorum desem yeridir..yeri neresidir../unutalım..

/Çünkü içimdeki aşk..sana özlemdir.../.. Bugün bitiyor koskoca bir sene../ve ne kadar çabuk alıştık birbirimize../herşeyi belki tam anlatamadık ama..herşeyi kısaca bölüştük ve paylaştık../belki dahası var ötesinde../Dahası dokunmaya cesaret edemediğim ellerinde..sıcaklığımı bırakmak../öpülesi gözlerinden aşk’ı haykırmak.. /ama sessizce../ama olanca gücümle../’Seni seviyorum’ diyebilmek.. /..çok mu uzak özlemler..bu dokunmalar ve dokunuşlar gecenin defterinde../çok mu dalgalı denizler../varılmayacak gibi hiçbir kıyıya../Yoo hayır..beklemekten geçer özlemler..beklemekse sonsuzluk..

/Özlemler kendini özletmekten daha çok.. /Daha çok..seni çok seviyorum demekten geçer aşk.. /Aşk özlenmekten. Bütün kuytu yaralarımın sancısı var gecelerde şimdi.. /Güçsüzlüğüm değil asla çaresizlik../Ulaşılamamazlık mı demek buna../ Sıcak bir gülüşün getirisine bırakılan bekletilerde../sanırım hayat daha gamsız düşündürmekten.. bu uzaklığı yakın etmek var belki de.. /daha yaklaştıkça tenim tenine.. /Utanan akşamsefaları.. /Utanan su yüzlü çocuk..bakışlarında../.. yeni bir sabahın ilk ışıkları..


Zemheri’de kanat çırpan sıcaklık../Ben böylemiydim.. yoksa sonradan mı oldum.. /Bilemedim../Akıp giden ömür gibi bir şeydim belki de../kendi halimde../daha sıcak../mevsimsiz../belki de bu yüzden.. ya da kendi yüzümden çıktım yollara../ Yüzüm olmayan duvarlara dönerek sırtımı.. belki de sen.. daha çok ben.. /daha çok paylaşan.. daha çok öğreten../bana bırakmayan.. kendimi.. /sürekli yanında taşıyan..Ne demişim ben de.. anlaşılmamış bu yanım../sol yanım.. /sende daha çok..Olmaktan korktuğum..

Böyledir yalnızlığı uzaklığın, /Beklemesiz, /Kanat söken kuşların, /Yorgunluğu ölümden, /Bundan belki de, /Suskunluğu, /Kabul etmeyişim, /Giderken dudakları aşkın, /Şarap tadında, /Kelimesiz..


-> subject
“Belki de sen özenle katlanmış bir mendil gibisindir Açınca içinden yeni biçilmiş çimen kokuları yükselen" Ben, dokunur dokunmaz kiraz dallarına çiçekler açtıracak biriyimdir belki de.. bilmem ki sendeki ben neyim? yaz sende bana...neyim sende... seni seviyorum tatlı güzellik...sende sev beni.. ama ben daha çok...

Su yüzlü çocuk..çok benimsedim bu kelimelerini../Her ne kadar sen ayparçası olsanda../Su yüzlü çocuğun yüreğinde ne kadar yer ediyorsun sen../Su yüzlü çocuk önce seni seviyor../kaldı ki görmeden seni..dokunmadan..acele etmeden ve yaşayabildiğince.. daha çok yaşıyor seni../..Öyle bir çocuk ki..sakladığı yanlarınını buluyor sesinde../sesinde daha bir çocuk mu oluyor nedense../Ne o kadar uzak bu düşler.. ne o kadar erişilmez../Birgün karşına geçipte../Ben ki o kelimelerin sahibi, yüzüm yüzünde şimdi../Tutulursa dili diye korkuları olan../ama sıcaklığına karşı içindeki buzul kentlerin yıkılışını kendi eleriyle hazırlayan../belki çok utangaç dokunuşlardan.. bakışlardan daha masum../Kiraz dallarına tomurcuk kalan../ Bahar kokusunda aşk arayan../ama yürekten..paylaşan../ve sen..yüreğinde fırtınalar kopartan../sesinle bütün kıyılarımı dalgalara boğan../anlatılmazlık../.. dahası var elbette../döndüğünce dilim../ve gözlerim kaldıkça zamanla../gözlerin..
Gözlerimin yerine geçmeyeceğini bilsemde..alev alev..bu suskunluk..


Düşüncelerinde asılı kalmak..ama yürekten ne demek istediğini..anlıyorum daha çok../kelimeler cebimde benim../masamda..aklımda../ama dilimden çekiyorum sanırım..kelimesizliğimi../ne demek geçerse içinden ve düşlerinden..saklama benden../anlat anlatabildiğince../paylaş benimle..zaten senin gözlerin anlatıyor herşeyi../aynada saklanan yüzümden../..Seni öpüyorum../Sen öpme..Ben öpüyorum../

Önce gözlerimi çizdi beyaza yokluğun, /Çürüyen boynumda diş izlerin, /Akıp gittiği sanrılara, /kavimsiz.. /Öylece kalmam sandığın kadar, /Dudaklarımda zırhlanmış bir sabırsızlık, /Yükünü boşaltıyorum hayatın, /Sayıklayan bir düş içinde, /Puslu bir sabahtan.. /Yol alırken içimdeki ayrılık, /Nereye bensiz../..daha nasıl anlatır yalnızlığım aşk’ı..ve paylaşılmayı düşündükçe../Seni seviyorum dedikçe../..Sen sevme../Yarım kalmayalım...


Tutup götürüyorsun beni../dilediğince../ ve öyle bir sessizlik içinde.. /kimsesizce.. /aklına gelen herşey oluyorum o anda../ezberim olmasa da şiir okuyorum sana cebimden çıkarıp../bilirsin ceplerimde kelimeler../ve senin gözlerinde sözcükler.. /..Tenimin kokusunu çekiyor bu suskunluk../ola ki..defne yaprağı../ya da fesleğen../belki de karanfil mi desek.. utangaç dudaklardan.. /..Nasıl ben olmak istersen..öyle olmalısın../Ve ben nasıl sen olmak istersem..sen gibi../usul usul, ama unutulmayacak gibi../..bir beden olamayacağız..özlemekten başka..

-> subject
..../..../..../..../..../..../..../..../..../..../ bilirim araların hep ../../../../../../ bundan sonra bende ..../..../..../..../..../..../ çünkü ben daha çok.... ..../..../..../..../..../..../ hep.... daha daha çok..../..../..../..../..../..../....

Susuyorum sadece..ve tebessümlerimi gönderiyorum bu satırlarına../çünkü artık gitgide dilsizleşiyorum sanırım../bu kesmeler olmasa..olurmuydum ben../ve anlatabilir miydim acaba.. yüreğimi gerektiğince../bu susmalar olmasın sende../ve biliyorum ki..sen öğreteceksin bana daha çok konuşmaları../hep daha çok..ben isteyeceğim senden../gözlerini kapadığında../içinde kanat çırpan bütün kuşları../..

...

belkide aşklar beni anlamadı../aşk ben olamadı hiçbir zaman../başkalarının yanısıra sana sahip olmam..senin yüreğinin güzelliğini elde edebilmem ne büyük mutluluktur benim için../ötesi olamaz../çünkü herkes herşeyi söyler aşk adına../ amaçlı, amaçsız herkes yaşar birilerini doyasıya../belki de acımasızca../ama aşk başkadır../aşk görmeden ve acele etmeden de yaşanır../Bir iki mesajdan sonra seni görmem lazım demek değil belki de../sana sarılıp seni öpmem demek değil.. /ben buradan da bunu yapıyorum../buradanda bunu yaptığımı sana bir nebze hissettirmeye çalışıyorum.. /Kaldı ki..sarılmak..öpüşmek,benim becerebileceğim bir şey olmasa gerek.. Ne kadar kolay söylenir oldu oysa hayatta.. /gerçek dışından..yürekten doğmalı sevmek..sen al beni.. bıraktığın yerde unut..

...

/karşı konulmaz anların heyecanlandırdığı../ ve ben biraz daha bahsetmek istiyorum bizden../daha açık../daha fazla../daha samimi sen demeye alıştığım gibi../ama mantığımı kaybetmeden ve olanca çocuksu olsam da, bir yanım..sol yanım..oldukça olgunca../Seni seviyorum../Seviyormuydum yoksa.. Yoksa..İsmin gibi bir güzelliğin var gözlerimin önünde..Durgun sularda sarılan boynuma../ama güzellik değil benim düşlediğim..her ne kadar geçsede adı bu dünyada../benim işim sanırım kendimle..böyle düşünenlerle../hangi güzellik almıştır sağlam bir yüreğin yerini.. /asla..bana çok özelsin ve güzelsin../bu güzelliğini sana kendi gözlerime baktığında da gösterebilir gözlerim..gözlerim olmasa../olurmuydun bilemem..aynada gördüğüm hayata.. kaç kez göz yumdum..hep yanlış gidişler.. hep yanlış..

....

Oldun../Tahmin ettiğim gibi../sessizce..kayboldun../Kayboldum.. Olması gerektiği gibi..Herşey yerli yerinde halen../Bize daha uzak..

.Eleştiriler & Yorumlar

:: ...
Gönderen: nida / ist
18 Eylül 2003
Biri kalkıp bana sorsa; "bu yukarıda yazılanları benzet bir nesneye" Önce, şahitlik ederdim onların canlı olduğuna... İlla ki benzetmekse, gönlün parmaklarıyla dokunmuş bir el halısına, benzetirdim. Tebrikler. Şiir ve düz yazının ahengi harika, gitar ve saz aynı içtenlikte aşkı çalmakta. Saygılar.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın düşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
İstasyon
Suçlusun... /otur
Daha saklı bir yalnızlık
Yasal bir intihar
Omuzlarımda binlerce kuş çığlığı..
Bal köpüğü
Olmayan kırlangıçlar mevsimi
Alabros traşlı çocuk
Subject.. -> Bir düşe düşmek varsayalım.. (01)
Düşlerim beni vurursa..

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir aşk'a kaç aşk sığar..?/
Zahrad"a Bir İki...
İsmini unuttuğum bir zamandı
Geldigim Yerden
Sarılmak gelir içinden
Öldümse senin için öldüm
Sen hayatın bir ucundasın
Assos kıyılarında iki melek
Kendimi elde ettiğim gün
Ölümü sana yakıştıramıyorum

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yokluğuna adandım [Şiir]
Hüzünde eskiyen bir geceyim [Şiir]
Seni yaşamaktan dönüyorum [Şiir]
Deli Mavi [Şiir]
Çünkü [Şiir]
Yüzü koyun günaha [Şiir]
Ne Diyorsun [Şiir]
Düşdenizim [Şiir]
Pencereler [Şiir]
Vakitsizce [Şiir]


Birkan ASKAN kimdir?

Kim olmadığımı biliyorum en azından. . /Bir öncesizlik mi desem, bir sonrasızlık mı, ya da evvel zaman içinde bir masal. . /kahramanlarının hepsi ölen. . /tarafından. . Kuru bir kuyu mu desem, gidemediğim bir uzak mı. . hiçbir an, göremediğim bir sevda mı, manası olmayan bir bakış mı. . /bilemedim. . Ama herşeye rağmen, kim olmadığımı biliyorum. . /Artık kullanılmayan bir köprüden. . aşk’ı sallandırıyorum. . Bilmem. . / Kimi anlatmak gerekir kendi yerime. . /ya da kim beni anlayabilir. . /Sadece kim olduğum mu önemlidir, yoksa kimse olamayacağım mı. . /Bunu da bilmek gerekir. . / Birkan tekilden sakin, çoğuldan delidir. . /Kelimesiz değildir. . /Kendidir. . /Kısaca kim ne şekilde düşünürse, öyledir. . /Bırakın öylece kalsın. . /Önemsizdir. .

Etkilendiği Yazarlar:
Lorca / O. Auroba / M. Mungan / B. Brecht / E. A. Poe / Gülten Akın / C. Süreya / E. Batur / H. Hesse / Nietzsche / C. Ersöz / P. Celan..


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Birkan ASKAN, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.