..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Mutlu insanlar tatlı şeylerden söz ederler. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazarlar ve Yapıtlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Sen Şeytansın Ben Ademoglu
Gürkan BAYKAL
Şiir > Bireysel

Sen oradamısın.. sana sesleniyorum, duy beni, yalvartma beni, bana mahkum etme.. beynimle, kalbim arasında bir çizgidesin.. saklanma, çık artık... biliyorum oradasın. çünkü hayatımda ki, bütün fazlalık ları çıkardım geriye yanlız sen kaldın... sana sesleniyorum, kaçamazsın artık kandırma beni.. biliyorum....... .. nefretimin içindeki cehennemsin biliyorum .. ihanetimi gören gözlerimsin biliyorum .. cehennemin kapısına açıla

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
141 
 "Oğuz Atay" Ontolojisi  (hAtİcE gÖk)

“Demiryolu Hikâyecileri” öyküsünde Atay: Ama gene de ona yazmak, hep onun için yazmak, ona durmadan anlatmak, nerde olduğumu bildirmek istiyorum. Ben buradayım sevgili okuyucum, sen neredesin acaba? diyerek bizi bize çevirmek ister.
142 
 merhaba sevgi insanları  (H.Deniz Hatipoğlu)

Yazarı İkbal Gürpınar , kitabının adı; içimden geldiği gibi. Gerçekten de öyle bir kitap.Onu ilk ekranda gördüm şiirleri öyle manalı okuyordu ki etkilenmemek olamazdı. Böyle insanlar da varmış dedim sevgiyi gerçekten bilen ve hisseden , karşısındakinin n
143 
 Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu (İtalo Calvino)  (İlkay Hüsmüllü)

Calvino'nun da belirttiği gibi okurken hem dalgın hem de dikkatli olmanızı gerektiren, yazarlık, okurluk ve insanlık hakkında bir eser bu.
144 
 Mutlu Ölüm (Albert Camus)  (İlkay Hüsmüllü)

"Dünya her zaman ancak bir şey söyler: Önce hoşa gider, daha sonra bıktırır. Ama tekrarlar sayesinde başarıya ulaştığı bir an gelir ve direnmesinin ödülünü alır."
145 
 Dünyaların Savaşı (H. G. Wells) İnceleme  (İlkay Hüsmüllü)

Dünyaların Savaşı, Herbert George Wells’in 1898 yılında yazdığı ve uzaylıların işgal ettiği hayali bir dünyada yaşananları anlattığı romanıdır
146 
 Kim Olduğumu Bilecek Kadar Akıl Sahibiyim...  (onur)

Uzun zamandır inceleme ve araştırma yazıları yazmaktayım.Bazılarını bir kaç sitede yayımlamıştım. Ancak dağınıklıktan kurtulmak ve tek bir sitede kalıca olmak için,bir arkadaşım tavsiyesi ile İz Edebiyat yazmaya karar verdim. Bu yazımda bir Şairin binmeyen yönlerini ve Asırlara meydan okuyan yaşam felsefesini bulacaksınız. Bu yazı daha önce başka bir Site'de yayımlanmıştır.
147 
 İçimizdeki Odysseus  (Gökçe İspi)

İnceleme, Homeros'un Odysseia'sına Farklı Bir Gözle Bakmayı Amaçlıyor...
148 
 Marquez'e Mektup  (Serpil EZER)

Yüzyıllık Yalnızlık romanının bir kahramanı yazarına mektup yazar...
149 
 Nüzhet Erman'ın Şiirlerinde Halk İnançlarından İzler  (Oyhan Hasan BILDIRKİ)

Kulak çınlaması, bir dostun bizi andığını aklımıza düşürür. Ya biz onları anarız, ya da bizi anarlar. Anıldığımız zaman kulağımız çın çın öter. Sağ ve sol kulağın çınlamasına göre iyiye ya da kötüye işaret yorumları yapılır. Duyurma, duyurulma amaçlı bir inanıştır bu.
150 
 Taras Bulba (Nikolay Gogol) İnceleme  (İlkay Hüsmüllü)

Taras Bulba, Nikolay Gogol’un Zaporojye Kazakları üzerine yazdığı klasikleşmiş eseridir. Eserde, esere ismini veren Taras Bulba isimli yaşlı bir albayın hikayesi anlatılmaktadır.
151 
 Nun Kasesinde Bir Gizem Avcısı: Nazan Bekiroğlu  (Gül Çiğdem)

Nazan Bekiroğlu'na dair bir portre yazısı.
152 
 Umut İstasyonu  (yaren yerlikaya)

UMUT İSTASYONU kitabı Mehmet Kızılay adlı yazarın kitabıdır... Günümüz insanının iç dünyasını daha iyi anlamak , edebi ve bilimsel gereksinimlerini tanımak için yeni yazarları okumak gerektiği kanısındayım.Bu bakımdan yeni yazarların kitap tanıtımları dikkate alınmalıdır...UMUT İSTASYONU ŞİFRELİ DUYGULARIN VE AYNI ZAMANDA AŞİKAR SÖYLEVLERİN KİTABIDIR...
153 
 Edgar Allan Poe ve Kabuslar  (Cansu)

Özdeksel şeylere tutkun, açgözlü bir dünyanın ortasında Poe kurtuluşu düşlerde buldu. Amerika'nın havasının kendisini boğmasına karşın Eureka'nın başlangıcına şunu yazdı: "Bu kitabı, düşlerin tek gerçeklik olduğuna inananlara adıyorum!" O kendi varlığıyla, başlı başına bir protestoydu ve protestosunu kendine özgü yollarla ilan etti." -Charles Baudelaire
154 
 Kadının Kimliksiz Mahkumiyeti ve Naciye  (yoköylebisevgili)

KADIIN SORUNSALI VE EZİLMİŞLİK.
155 
 Bir Kalem Daha Sükût Etti: Erhan Bener  (M.NİHAT MALKOÇ)

Seksenine merdiven dayadığı bir dönemde aramızdan ayrılan Bener, yaşı ileri bir safhada olmasına rağmen hayal kurmaya ve kurduğu hayalleri okuyucularıyla paylaşmaya devam ediyordu. Hayattan elini eteğini çekmemişti, nefes aldıkça hayat yaşanmaya değerdi. Onun hayata bakışı sevgi ve hoşgörü temeli üzerine bina edilmişti. Doğrusu da bu değil miydi zaten. Söz sarrafları olan şair ve yazarlara da hayata sevgiye hâkim noktadan bakmak yakışırdı. O da kendine yakışanı yaparak yaşadıkça okuyucularına muhabbet bahçesinden güller derdi. Kalem sustu… 08 Aralık 2007’de edebiyatımız bir değerini daha toprağa gömdü.
156 
 Beş Boyutlu İmgeler Şiir Tahlili  (Müjgan Akyüz)

Gece var nârda Nur’ u görmez gözün hiç sesi! Gece var gündüzlerin kundakçısı geceler! Gece var altı şarta tecavüzün iç sesi! Gece var beş vakitin varakçısı geceler!
157 
 Üstat ile Margarita (Mihail Bulgakov)  (İlkay Hüsmüllü)

Üstat ile Margarita, Mihail Bulgakov’un 1938 yılında tamamlamasına karşın yazarın ölümünden yıllar sonra 1973’te basılan eseridir. Kitap “şeytan”ın Moskova’da vücut bulduktan sonra yaptıklarını anlatmaktadır.
158 
 Usta Bir Dalkavuk (Aristippos - Kyreneli) Tanımak İster Misiniz?  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

-Kral Dionysios,Platon’a,İran işi,uzun damalı ve kokulu bir elbise hediye etmiş.Platon:”Ben erkeğim;kadın elbiseleri giymek istemem.”diyerek almamış;ama Aristippos almış ve demiş ki :“İnsan ne giyerse giysin,erkekse yine erkektir.”
159 
 Böyle Kudurdu Zerdüşt  (Rahmi Vidinlioğlu)

“Tanrı bir sanıdır: ama ben isterim ki sizin sanınız, düşünebilenle sınırlı olsun!” diyerek feryat eder Nietzsche ve insanın Allah karşısındaki aczini bir kez daha itiraf eder. Bir sanı olduğunu gördüğü Tanrıyı öldürüp yerine hakiki Allah inancını yerleştirmek bir yana, Nietzsche, çok daha büyük bir megalomani komasına girer...
160 
 Türkü Gibi Bir Yaşam; Fakir Baykurt  (Nigar Özafacan)

Cumhuriyet sonrası aydınlanma devriminin, köy enstitülerinin açılmasıyla daha da hızlı yol aldığı yadsınamaz bir gerçektir. Köy enstitüleri, aydınlanmaya ve Atatürk ilkelerine bağlı genç kuşaklar yetiştirirken, bir bakıma Türkiye’nin köy gerçeğini de ortaya çıkardı diyebiliriz. Köylerdeki yoksul insanların yaşam mücadeleleri, ağalık ve toprak sisteminin açtığı yaralar ve politik yansımalar; köy enstitülerinden yetişen edebiyata meraklı gençlerin kalemlerinde hayat buldu. Bu sayede de kimi edebiyatçıların varlığını inkar ettikleri “köy edebiyatı” ortaya çıktı. Günümüzde hala büyük bir ilgiyle okunan ve gerçekleri yansıtmaya devam eden bu akımın en önemli temsilcilerinden biri de Fakir Baykurt'tur. Gönen Köy Enstitüsü ve Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitiren Baykurt, uzun yıllar öğretmenlik yapar. Yazmaya şiirle başlayan Baykurt, 80 darbesinin ardından yerleştiği Almanya’da da Türk işçilerinin yaşamlarını anlatmıştır bizlere.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Politik Şiir
Önder Anli
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Tolstoy ve Eserleri
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Kadın Maganda
seçkin gündüz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Ömer Rasih Öztürkmen
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Silahlara Veda - Ernest Hemingway
Bahadır BATTAL
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Sineklerin Tanrısı - William Golding
Bahadır BATTAL
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Hasan Alı Toptaş
Nilay Akçay (Karakaya)
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Hafız İsmail Coşar
suat engin yılmz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
"Kırmızı Saçlı Kadın" Gerçeği
Halil Zenciroğlu
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
1980 Sonrası Eser Özetleri
Halil Zenciroğlu
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Angela’nın Külleri
Hakan Yozcu
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Alageyik İle Avcının Ölümcül Dansı
Elmas Şahin
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Nazım Hikmetin Cezaevi Hayatı
suat engin yılmz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Türküler Türküler ve Şiirler
kemal düz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Kayboluş (Georges Perec) İnceleme
İlkay Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.