..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yüz kişinin içinde aşık, gökte yıldızlar arasında parıldayan ay gibi belli olur. -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - ALİ YERLİ
ALİ YERLİ - YOLCULAR
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Zamanın Sahibi Olmak ve Memento Mori (ALİ YERLİ) 13 Aralık 2010 Yapıtlar 

Zamanına sahip olmak yaşadığı dönem boyunca olacaklara karar verebilme, belirleyebilme gücüne ve iradesine sahip olmak mıdır?

  Batman (ALİ YERLİ) 15 Aralık 2010 Türkiye 

Bir köylük yerden oluşan ve oluşmaya devam eden şehir ve şehir kültürü. Belki de bu Güneydoğuyu bütünüyle tarif edecek bir şeydir.

  Katil (ALİ YERLİ) 21 Temmuz 2011 Toplum 

Aradaki fark sadece insan eti yememek ama insan ölüleri üzerinde başka bir şey yemek mi?

  Sıfır Tabanlı Düşünme (KERİM ALİ) 9 Ocak 2010 Felsefe 

Bir de kavram icat ettim ve buna “sıfır tabanlı düşünme” adını verdim. Benden önce birilerinin böyle bir laf edip etmediğini bilmiyorum, bunu kendi başıma üfürdüm inanın…

  Ala Kargalar ve Özgürlük (KERİM ALİ) 11 Ocak 2010 Toplum 

Ne alakası var demeyin hemen! Ben bir alaka kurdum ki böyle başlık attım. Önce okuyun sonra var mı yok mu karar verin. Acele etmeyin canım…

  Sıfır Nedir? (KERİM ALİ) 18 Ocak 2010 Entelektüel 

Sıfır tabanlı düşünce başkalarının bakış açılarından kurtulmayı, insanın kendi sorusunu sorabilme cesaretini ve düşüncelerini yeniden kurabilmeyi, dünyayı kendi gözünden görebilme serüvenini temsil ediyor.

  Özgürlük Duygusu (KERİM ALİ) 2 Şubat 2010 Toplum 

Ne güzeldir korkuları bir kenara iterek, düşünce kırıntıları toplamak, aramak ve yürümek hep. Farklı bir ışık görmek her bir düşünce de.

  Özgür Toplum (KERİM ALİ) 3 Şubat 2010 Toplum 

Çünkü “toplum” bir kavram olarak hiçliktir. Geneleme ve bireyi hiçleştirmedir. Toplum yararı veya kamu yararı neyi ifade ediyor? Kocaman bir boşluktur. Doldur içini nasıl canın çekerse.

  Bir İnsan ve Bir Fikir (KERİM ALİ) 11 Şubat 2010 Toplum 

Bir düşünce, bir söz… Kurşundan ağır, okyanustan derin, gök kubbeden daha yüksek Sözlerden böyle bir söz “affetmek”.

  Tek Tip Özgürlük (KERİM ALİ) 17 Şubat 2010 Post-Modernizm 

İki kafadar Rusya’nın aksine çok farklı zevk ve beğenilerle karşılaşacaklarını ummaktadırlar. Ancak durum tam tersi olur.

  Rahatsız Beyinler (ALİ YERLİ) 25 Şubat 2010 Toplum 

Ya rahatsız beyinler? Onlar yoldan çıkmışlardır. Çünkü alıştığımız yolları reddederler. Alışkanlığa meydan okurlar. Başka başka raylar döşer, bir o raydan bir bu raydan gidip gelir ve bazen de çarpışırlar.

  Kırılma (ALİ YERLİ) 27 Şubat 2010 Sevgi ve Aşk 

Neden kalplerimiz bu kadar katı olmak zorunda ve hep kırılgan? Mesela "benim kalbim su gibidir" desek daha iyi olmaz mı?

  İki Darbe Bir Kitap (ALİ YERLİ) 1 Mart 2010 Yapıtlar 

Bir gün özgürlüğü ve soru sormanın ne olduğunu anlayacak bir toplum hayal ediyorum. İskender Pala’nın kitabı sanki bana bu hayalim gerçek olacak ümidi veriyor.

  Elveda (ALİ YERLİ) 3 Mart 2010 Deneysel 

Elveda, her gün bahçe duvarının üzerine koydurduğum ekmek kırıntılarına gelen kuşlara ve o kuşları tutmak için pusuda bekleyen kırçıl kediye...

  Berlin Kuşatması Üzerine (ALİ YERLİ) 6 Mart 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Bu anlamda mesajı da evrensel… Her milli devletin bir resmi tarihi var. Zaferlerle süslenen ve şekillendirilen! Buradan bakarsak hepimizde biraz Albay Jouve’luk vardır.

  Hayalperest (ALİ YERLİ) 12 Mart 2010 Estetik 

Kim bilir! Yazıların kaderi böyledir işte. Zihinden kâğıda döküldükten sonra okuyanın malı olurlar. Kim ne anlarsa hikâyede odur.

  Bir Kalite Hikayesi (ALİ YERLİ) 3 Nisan 2010 Toplum 

Hatanın maliyeti ne kadar ağır! Sıfır hatalı üretimin mucidi bu işin ne kadar önemli olduğunu şimdi bize bir örnek verir gibi yeniden öğretiyor. Toyoto'dan da önce biz dünyanın en büyük denetçi kadrosuna sahip olup aynı zamanda yolsuzluklar şampiyonu olarak hatanın daha baştan önlenmesi gerektiğini zaten ispat etmiştik.

  Boşluk (ALİ YERLİ) 24 Mayıs 2010 Yüzleşme 

Hayat bu kadar basit ve güzelken ben ne yaptım? Bir serçeye imrenen ben gerçekten ne yaptım?

  Ayakta Ölmeliyim (ALİ YERLİ) 9 Temmuz 2010 Yaşam 

Geçen hafta Bodrum’a bir iş için gidişimde kafamda bu fikir doğdu. Birden, aniden oldu hem de…

  Çakıl Taşları (ALİ YERLİ) 24 Temmuz 2010 Doğa ve Dünya 

Deniz dalgaları eşliğinde bir ileri bir geri oynaşıp duran kumsaldaki çakıl taşlarını hiç düşündünüz mü?

 

 Merhaba.

Sizinle paylaşmak istediğim ilk konu benim sorulara olan tutkumdur. Evet, ben cevaplardan çok soruları seviyorum. İnsanı çarpan, daha önce hiç cevabını düşünmediğimiz sorular... Beni düşündüren ve yeniden aramamı sağlayacak sorular.

Cevaplar beni çok fazla etkilemiyor. Çünkü herkesin bir cevabı mutalaka var. Önemli olan cevaplardaki soruları bulmaktır. Cevap hangi sorunun karşılığıdır?

Düşünmek bence sorgulamadır. Hadi bir adım öteye gidelim; düşünmek doğru soruyu sorabilme yeteneğidir. Daha da büyük bir adım atarsak eğer soru sorabilme cesaretidir. Arayış ve sorgulama hayatın kendisidir.

Bilimin ve felsefenin varlık nedeni sorudur ve bunlar doğru soru sorabilmekle neredeyse eş anlamlıdır. Hipotez bir sorudur. Onu test edersiniz. Doğruluğunu ve yanlışlığını ölçer, sonra yeniden sorular üretirsiniz. Felsefede hayatın anlamını arar,düşünmeyi ve varlığı düşünür,tam buldum dediğinde yeni bir soru yakalarsınız.

Hayatı uzun ince bir yol yapan bu arayıştır. Çarpıcı sorularla dolu bir düşünce hayatı dileğiyle tekrar merhaba.


  02.06.2011 11:11:35 YOL 

Şu ara bütün kitapçı rafları tarihi romanlardan geçilmiyor. Galiba millet kitabı da televizyon dizilerine göre okuyor.


  31.03.2010 17:36:09 YOL 

Bahar havası... Neydi hani, Şairin dediği, beni bu havalar mahvetti...

 


  17.02.2010 15:33:21 YOL 

Kış geçti de bahar mı geldi yoksa kış bizimle oynuyor mu belli değil. Lodos esti kaç gündür. Karları eriten sıcak ahavyı taşıyor. Aniden erirse karlar sel olur. Hem de ne sel! Toprakları taşları katar içine... Yaşamıştım ben böyle bir felaketi küçükken. Kar geç yağmış sıcak ardınan erken gelmişti. Barajlar tutamamıştı suları. 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © ALİ YERLİ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 18.06.2019 10:47:56