..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bilmezlik ile ne hoştum; hayalimde ne güzellik, ne de aşk vardı." -Fuzuli, Leyla ile Mecnun
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
6 Haziran 2021
Yaaaaylalar Yaylaaalar  
Ahmet Zeytinci
Kadim dostlarımızdandır Mehmet Ali Amcam... Öz amcam olmasa bile öz amcam kadar sever sayarım. Feleğin çemberinden defalarca geçmiş, görmüş geçirmiş bir bilge insan. Zaman zaman gelir bize fıkralar anlatır, kimi belden aşağı, kimi belden yukarı... Bazı zaman yaşça büyükler varsa yanında ''Siz azıcık kaybolun bakayım.'' der, biz de duymamazlığa gelirmiş gibi yaparız.


:AJF:
Yaz mevsimleri gelip çattı mı bizim meslekte işler biraz azalır, ağır aksak gider. Eeeee yaz, kış gibi olmuyor haliyle... Ayaklara su girmediği zaman, insanlar size tamire gelmiyorlar, yazında genellikle bezden, spor ayakkabıları tercih ettikleri için, sipariş ayakkabı yaptıranda fazla olmuyor kış gibi, biz de zaman zaman çalışsak da iş olunca, olmayınca da yan gelip yatıyoruz...

Kadim dostlarımızdandır Mehmet Ali Amcam... Öz amcam olmasa bile öz amcam kadar sever sayarım. Feleğin çemberinden defalarca geçmiş, görmüş geçirmiş bir bilge insan. Zaman zaman gelir bize fıkralar anlatır, kimi belden aşağı, kimi belden yukarı... Bazı zaman yaşça büyükler varsa yanında ''Siz azıcık kaybolun bakayım.'' der, biz de duymamazlığa gelirmiş gibi yaparız.

Okullar yeni kapanmış, hava sıcak mı sıcak. Dışarı çıksan ateş basıyor, içerisi yine bir nebzede olsa serin sayılır... Pek dışarı çıkası yok insanın. İki saattir dükkana kimseler girmemiş. Sabah erkenden biraz hareket oldu işte, kasaya üç beş kuruş damladı hepsi o kadar. Yine de çok şükür halimize, siftahsız dükkan kapatmıyoruz...

Mehmet Ali Amcam piposunu doldurmuş fırt fırt çekiyor. Ben de yakmışım bir sigara, yanına da Çaycı Mamuttan bir çay hem bana hem amcama öyle akıyor zaman. Hani es kaza içeriye biri gelse ''Offf ki of bunlar dolmuşlar hem de nasıl dolmuşlar birazdan patlarlar bomba gibi.'' der ve hemen yanımızdan kaçar gider...

Attım sigarayı hemen Mehmet Ali Amcamın yanına seğirttim. Kaldırdım ayağa ''Söndür emmi şu sigarayı önce.'' hemen söndürdü... Kol kola girdik, başladık dükkanın bir ucundan öbür ucuna doğru uygun adım yürümeye... Ben yazıcı çavuş, O da kontak onbaşı, öyle derlermiş askerde, vallahi ben O'nun yalancısıyım. Türküsüz olur mu hiç uygun adım. ''Aya akşaaaamdan ışıktır, yaaaaaylallaaaar yaylaaaalar, yüküm şimşir kaşıktııııııııır dilooooo diloooo yaylaaaalar.''

Of ki offffff nasıl da stres atıyoruz o yaz günü, bir bilseniz... Yaylalara devam son hızla. ''Komşu kızınıııııı zapt eyleeeeeeee, yaaaaaylaaaalarrrr yaaaaylalar, biziiiim oğlaaaaan aşıktırrrrrr, diooo dilooo yaaaaylallaaaaar yaylalar.'' Tam o sırada İsmet Ağabey girer içeri... Girsin İsmet Ağabey yabancı değil, biz yine aynı hızla devam. Baktı olmuyor İsmet Ağabeyi de alırız aramıza. Biraz daha zaman geçer. O sırada emekli başçavuş Yusuf Hoca da bizi ziyarete gelmiş, girer kapıdan. ''Sol sol sol, sağ kıtaaaaa durrrr.'' Of ki offff! Kaptırmışız kendimizi... Yusuf Başçavuşum gelmese, kıta dur çekmese, duracağımız filan yok billahi... İyi stres attık ama o tarihte, yaz günü...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Demleniyoruz Arkadaşlarla
Yaşlı Amcalara Metroda Kıyak
Aman Karpuz Kestim Yiyen Yok
Yırtık Dan Yırttık
Yssah Hemşerim Khk İle
Ortak Mortak Bir Şeylere Giriyoruz Dostlarla
Yer Değiştirme Şampiyonu
Babanı Rüyamda Gördüm
Hemşeriiim Memleket Neereeeee
Her Şeyi Sayıyor da Bir Bizi Saymıyor

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Çay Kaşıkları
Ay Em Ef Biraderler
Ben de Saadet Zinciri Kuruyorum
Maaşını Soruyorum Söylemiyor
Limited Şirket Ortağı Bile Değiliz Abi Ne Stratejik Ortağı
Serbest Meslek
İnsanlık İçin Küçük Sizin İçin Büyük Bir Adım
Emrin Olur
Enflasyonun Düşmesi Bana Hiç Yaramadı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bebekler Ölmesin Bir Daha [Şiir]
Dışarıda Bir Yağmur Bir Yağmur [Şiir]
Var Mısın [Şiir]
İçimde Şehirler Boğulur [Şiir]
Ben Yitip Gittiğimde [Şiir]
Kırık Cam ve Kediler [Şiir]
Benim Canım Gönlümün Baharı [Şiir]
Biz Türküler Söylediğimizde [Şiir]
Aşk Böyle Bir Şey İşte [Şiir]
Ne Güzelsin Eylül [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.