..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Tarih, hiçbir zaman orada bulunmamış kişiler tarafından anlatılan hiçbir zaman olmamış olaylarla dolu bir yalan. -Santayana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Kütüphaneler - Veritas

Hulki Can Duru - Veritas
Site İçi Arama:


- VERITAS -

Atom Bombası atıldıktan sonra Hiroşima. 6 Ağustos 1945
  Bilim Adamlarına Hakaret Eden Zihniyete Yazıklar Olsun (Kâmuran Esen) Kesinlikle Karşıyım! 

Yabancı bilim adamlarını müslüman olmadıkları için aşağılayan, çocuklarımızın annelerinin başının açık mı kapalı olduğunu sorgulayan; onların en küçük yanlışlarının bile kendilerini dinden çıkaracak sebepler olduğunu söyleyerek yavrularımızın gece kâbus görmelerine sebep olan ve dolayısıyla çocuklarımızı bilimden- sanattan- hayatın gerçeklerinden uzak tutmaya çalışan zihniyetten nefret ediyorum.

  Beni Yiyecekler Ama Asla Acılarımın Tadına Bakamayacaklar (osman demircan) İtiraflar 

Köpekleri boynundan insanları ayağından bağlarlar. Esaret prangadır ayaklara vurulan. Ben bu yüzden her gün ayaklarım acıyarak eve dönerim. Ah ayaklarım, derisi yüzülmüş, kemikleri kırılmış, leşe benzeyen bir şehirde, ete kemiğe doymuş insanların akbaba gibi dolaştığı bir şehirde ruhuma özgürlük arama adına sana yaşattıklarım için özür dilerim. Dünya iki türün savaş yeridir.

  Takdiri İlâhi ve Nasip İşi (Kâmuran Esen) Kesinlikle Karşıyım! 

Birilerinin her kötü durumda sığındığı, pişkin pişkin nasip veya takdiri ilâhi demesinden söz edeyim. Yapılan bir hatayı, işlenen bir suçu birilerinin Yüce Rabbimin üstüne yıkma gayreti, insanı çileden çıkartıyor. Sen eşeğini sağlam kazığa bağlamazsan, eşeğin kaybolur . Bunun; takdiri ilâhiyle, nasiple ilgisi yok.

  Başbakanın Hakaretleri Canıma Tak Etti (Kâmuran Esen) Türkiye 

Şu yaşa geldim; bugüne kadar hiç kimsenin bu kadar aşağılamasına, hakaretine maruz kalmadım.

  Sözün Bittiği Yere Doğru (Ertuğrul ERDOĞAN) Türkiye 

Terör, ne zaman ve nereden çıkacağı belli olmadan bütünlüğümüzü bozma girişimlerine devam ediyor. Tıpkı Irak, Libya, şimdilerde de Suriye’de neler yapıldığı ve yapılmak istendiği gibi… İçimizdeki isyancılar, dış güçlerin desteği ile hain planlarını hayata geçirmenin uğraşı içindeler. Bizlerde maç ve dizi izler gibi askerlerimizin ve savunmasız sivil vatandaşlarımızın şehit edilmelerine ne yazık ki, duyarsız ve kanıksanmışlık içinde seyirci kalıyoruz!

  Al Eline Silahı Değerli Ol (osman demircan) Dostluk ve Düşmanlık 

Al eline silahı değerli ol. Vur, kır, öldür değerli ol. Öyle değerli ol ki; milletvekili sana sarılsın. Geridekilerin anası ağlasın. Öyle yetenekli olmana gerek yok. Çoluk çocuğum okusun diye çırpınanlardan değil, akşam eve ne götüreceğim hesabı yapanlardan hiç değil hele hele kendinden olmayana kardeşçe ve dostça bir gülüşü gösterenlerden de değil, bir PKK'lı ol yeter. Dünyaya gez, gör, arpacıktan bak yeter. Öyle gözleri barış içinde parlayarak bakma. İnsanların acılarıyla beslen, kan ve kin kus; al eline silahı değerli ol. PKK'lıyım de her önüne gelene su tabancasıyla poz verir gibi poz ver, ondan sonra herkesten alacaklı ol.

  Akkuyu"da Ateşböcekleri Çığlık Çığlığa... Nükleere Hayır!.. (Vildan Sevil) Kesinlikle Karşıyım! 

Bu gerekçelerin yanısıra, çevreciler ve nükleer reaktörlerle ilgili bilim insanlarının bir endişesi daha var. Reaktörleri soğutmakta deniz suyu kullanılacak. Denizsuyu ısısının, Akdeniz’de soğutma işlemini yapacak yükseklikte olmadığını söylüyorlar. Bu durum, tehlikeyi daha da büyütüyor. Aynı zamanda, tesisin, nükleer enerji üretmek yerine, nükleer atık temizlemekte kullanılacağı kuşkuları doğuyor.

  (Kürtaj) Olmak Ya da Olmamak, İşte Bütün Mesele Bu... (Rüya Bayram ) Toplum ve Birey 

To be or not to be; that is the question..(W.Shakespeare) Yazmayayım, herşeye maydanoz olmayayım diyorum ama çıkarılması düşünülen kürtaj yasası konusunda sessiz kalmak da olmazdı bir kadın olarak. Yalnız benim durum biraz karışık, ben hem kürtaja, hem kürtaj yasasına karşıyım..

  Herkes Kendi Orospusunun Namus Zabıtası Bu Ülkede (osman demircan) Türkiye 

Türkiye ahşap bir gökdelen gibi. Bir kibrit çöpüyle ateşe verilse, yangın büyük olacak ve kimse kimseyi bu yangından kurtarmayacak. Ayrıştırmalar devam etmekte. Etnik ayrıştırmalar, mezhepsel ayrıştırmalar, spor ayrıştırmaları, laik anti laik ayrıştırmalar devam etmekte. Eskiden adı malum partiden isen, zeki, akıllı, mantıklı ve kültürlü olurdun. Şimdi yeni partiden isen zeki, akıllı ve iyisin.

  Bir Kadın, Sinsi Bir Şiddet ve Bir Yanıt (Vildan Sevil) Yaşam 

Onlarca yıllık, birbirimizin ıcığını cıcığını bildiğimiz az sayıdaki dostlarımdan biridir Nuray. Kadın gibi kadındır. İçi dışı bir. Yalan dolan, riyadan eser bulamazsın. Laf aramızda, arkaik kalıtlarımızdan olan kadınsı oyunları, entrikaları bilinçle reddetmiş,kişiliğiyle var olmaya çalışan, okuyan, özümseyen ve öyle yaşayarak bu dünyada kendine yer bulmaya çalışan bir kızdır. Bu yüzden hayatın çok sillesini yemiş, yiğitçe savaşmıştır. Çok severim, kafa dengidir. Ama hayat işte...Zırt zırt telefonlaşır da sık sık görüşemeyiz.

  Yaşadığımız Ama Artık Alıştığımız Garip Olaylar (Kâmuran Esen) Politik Olaylar ve Görüşler 

Zaman zaman hatta sıklıkla, insanın aklının almayacağı gariplikler yaşanır yurdumuzda. Önce herkes biraz homurdanır, bağırır çağırır. Derken, daha önce şaşırdığımız, isyan ettiğimiz olaylara benzer başka olaylar yaşanır. Bu böyle sürer gider. En sonunda, vatandaş alışır bu garipliklere.

  Tatmin Olamıyorum Ey Okur!.. (Gelişme) (Vildan Sevil) Politik Olaylar ve Görüşler 

Dilim, hiç kullanmadığım sözcüklerle doldu. Küfür edebiyatı aldı başını gitti, yine de TATMİN OLAMIYORUM. Gazeteleri okurken, haberleri izlerken, birdenbire “yuhhh, çüşşş, vay eşşoğlu eşek” gibi nice sözcüğün yakınlarımda uçuştuğunu duyuyorum. Aaaa...Bir de bakmışım bunlar, benim ağzımdan yayılıyor havaya...Dönüp dolaşıp kulağıma geliyor. Tatminsizlikten işte.

  Okyanus Damlalarına Mektup (Göktu Kara) İnternet 

Ben yazılarımı internet ortamında yazarken şu mantıkla hareket ederim. İnternet benim için okyanustur, benim yazılarım ise bir şişenin içine bırakılıp sonra okyanusa atılan yazılardır.

  Tatmin Olamıyorum Ey Okur!.. Tatmin O - La - mı - Yo - Rummm!.. (Giriş) (Vildan Sevil) Politik Olaylar ve Görüşler 

Bizim zamanımızda demokrasi bu kadar ileri değildi. Darbe dönemleri hariç, politikacılar, ortalığı ayağa kaldıran sorunlarda açıklama yapma gereği duyarlar, bizi de tatmin etmeye çalışırlar, hiç değilse öyleymiş gibi yaparlardı. Kurulmaya çalışılan İkinci Cumhuriyet’in, imana ve imama dayanan “İleri Demokrasi’sinde böyle zahmetlere yer yok anlaşılan. İşte o zaman, bende tatminsizlik krizleri tutuyor. Eh, bunca tatminsizliği de benim metabolizmam kaldırmıyor.

  Dün Gece Bir Rüya Gördüm - Oy Arttırma Taktikleri Kursu (Kâmuran Esen) Politik Olaylar ve Görüşler 

Rüyaya müdahale edemiyorsun ki. O nedenle, rüyamın saçmalığından ben sorumlu değilim.

  İzedebiyat Hastalığı, Teşhis ve Tedavisi - Yeni Düzenleme (Kâmuran Esen) Gülmece (Mizah) 

Umarım sizin izedebiyat zevkiniz, hobi aşamasındadır.

  Bir Dinazorun Bitmez Tükenmez Soruları (Vildan Sevil) Yüzleşme 

Bağışlayın beni sevgili okur ve yazar dostlarım. Dinazorlar böyledir işte. Bu soruları sorduğum için bana ne derler, hesabını hiç yapmayız. Cahilliğimizden hiç utanmayız. Yaşımız ilerledikçe, insanların kullandığı maske çeşitlerinin çokluğuna tanık olur, şaşırır kalırız. Suçlu bizmişiz gibi hemen kendimize sorarız, bundan bende de var mı, diye. Bulursak indirir çiğneriz. Maskelerimiz azaldıkça iyice cam kavanoza döner, daha hesapsız kitapsız olur, daha saf salak sorular sorar, duvara çarpar, yine de akıllanmayız işte..

  Yazarın, Kitabın Çilesi ve Okurun Çığlığı (Vildan Sevil) Günlük Olaylar 

Buram buram istihbarat kokan, dil özürlü o kitapları da aldım. Politika çoktan istihbaratlar çatışması haline gelmişti. Benim doğruları öğrenmem için bu çatışmaların taraflarının satır aralarında gezinmekten başka şansım kalmamıştı ki...Niye ille de birinin güdümünde olacaktım? Ne kadar çatışan çarpışan varsa hepsini okuyup kendi yargımı oluşturacaktım. Edebiyat beğenimden sonra bilgi edinme hakkıma da saldırı vardı.


 

  


| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yaratıcı Yazarlık | Akademika Kitabevi

| Katılım | Okur Üyeliği | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Sahne Arkası |

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Eser sahipleri, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır. Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.