..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Yumuşak olma ezilirsin, sert olma kırılırsın." -Victor Hugo
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Günlük Olaylar > Ahmet Zeytinci
24 Ocak 2021
Yüksek Faize Ben de Karşıyım  
Ahmet Zeytinci
Düştün de bir yerlerin kırıldığı zaman, benimde kalbim kırılıyor inan ki Faiz Bey. O zaman ne yapıyoruz yükselmek için bir çaba harcamıyoruz değil mi Faiz Bey kardeşim? Hem sen çok yükseldin mi, benim işçim, benim dişçim, benim aşçım, benim memurum, benim köylüm, benim artizlerim, benim şakşakçılarım, benim şaklabanlarımda alçalıyor, irtifa kaybediyorlar... Anla işte, onların alçalmaması için senin yükselmemen gerekiyor...


:BBB:


Evet, evet bu faiz yükseldiği zaman çok havalara giriyor. Ben ona havalara girme desem de yine havalara giriyor. Çıkma diyorum şu kaldırıma, çıkma, yok dinlemiyor Faiz bey. Hayır anlamadığımda bir şey var, hadi kaldırıma çıktında yükseldin, kaldırımdan düşersen ne olacak? Değil mi ama? Yok bir de utanmadan daha yüksekleri var gökdelenlerin tepeleri mepeleri diye bana nispet yapıyor haspam...

Düştün de bir yerlerin kırıldığı zaman, benimde kalbim kırılıyor inan ki Faiz Bey. O zaman ne yapıyoruz yükselmek için bir çaba harcamıyoruz değil mi Faiz Bey kardeşim? Hem sen çok yükseldin mi, benim işçim, benim dişçim, benim aşçım, benim memurum, benim köylüm, benim artizlerim, benim şakşakçılarım, benim şaklabanlarımda alçalıyor, irtifa kaybediyorlar... Anla işte, onların alçalmaması için senin yükselmemen gerekiyor...

Hadi yükseldin yükseldin diyelim, nereye kadar bu yükselme uzayın sonsuz derinliklerine gidecek halin yok ya... Bak büyüklerime söylerim ham yaparlar seni. Sonra alçak faiz olursunda kimseler yanına uğramaz olur. Alçakları kimseler sevmez.

Ha illa bana da bir türkü tuttur diyorsan al sana türkü, ’’Alçaklara kar yağıyor üşümendin mi sen bu işin sonunu düşünmedin mi.’’ Türk’üz türkü çağırırız billahi... Ya Faiz Beyciyim, şu pandemi mandemi denen zibidiye güveniyorsan, ona da fazla güvenme, kısa bir zaman sonra onu halledeceğiz bak sana diyeyim.

Bak dostum, Faiz bilader, dostum dedim diye sana hemen havalara girme zibidi. Yüksel yüksel de seni bu yükseltenlerinde paradan para kazandıklarını biliyorsun, emek memek harcamadan, hatta kıllarını kıpırdatmadan. Emeksiz yemek de bize ters. Bak seni başkana söylerim ham yapar ha! Yapamaz zannediyorsan aklına trupppp sıkarım senin...

Şimdi sana bir beddua ederim billahi elin ayağına, kulağın burnuna, saçın ayak parmağına dolanır da iflah olmazsın. Hayır bir de sana yüksek faiz demelerine şaşırıyorum gerçekten. Yüksek Lisans filan da yapmadın bildiğim kadarıyla, zaten tabiatına aykırı, hadi alçak lisans deseler anlarımda... Bak Faiz bilader. Bir gün seni sıfırlarsak biz de rahata ereceğiz ermesine de, ne zaman olur orasını bilemem. Çıkmaz ayların bir dolu çarşambası, salısı, cumartesileri var.

Madem Çarşı her şeye karşı, o zaman senin yükselmene de karşılar demektir. Çarşı her şeye karşıysa, ben de karşıyım faize de, faize giden yollara da... Düşmesine düşeceksin de çok da uğraştırma beni anacağım. Düştükten sonra da sakın ama sakın ’’Beni bekleyin anacığım, beni özleyin anacağım.’’ diye de bir cümle kurma çarparım haaaaa!Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Adaletin Terazisi
Milli Takıma Tavsiyeler
Yüreğimizi de Yakmayın
Alçak Dağlar Ben de Yüksekleri Babamda En Yüksekleri Dedemde
Tuvaletsel Durumlar
Böyle Gösterişlere Gerek Yok
Yuvarlak Masa Toplantıları Nasıl Yapılır
Bazılarına Her Yıl Aynı Fark Etmez
Ben de Biraz Layk Mayk Alsam
Kediler İnsan Değildir

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Olimpiyat mı Dediniz
Gözyaşlarına Bahane Yoktur
Z Kuşağını Nasıl Kafalarız
İslam'a Bundan Daha Fazla Kötülük Olamaz
Eskiden Olsa Üzülürdüm
Aşağılık Komplekslerinizi Aşağıya Alın Biraz
Bu Vahşilerin O Vahşilerden Ne Farkı Var
Yeter ki İradenize Sahip Olun
Hak Ödemelerinde Kredi Kartı Geçmiyor
Mega Şehir Olmaktan Çıkmış Bir Mega Köy

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bebekler Ölmesin Bir Daha [Şiir]
Dışarıda Bir Yağmur Bir Yağmur [Şiir]
Var Mısın [Şiir]
İçimde Şehirler Boğulur [Şiir]
Ben Yitip Gittiğimde [Şiir]
Kırık Cam ve Kediler [Şiir]
Benim Canım Gönlümün Baharı [Şiir]
Biz Türküler Söylediğimizde [Şiir]
Aşk Böyle Bir Şey İşte [Şiir]
Ne Güzelsin Eylül [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.