..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hiçbir şey insan kadar yükselemez ve alçalamaz. -Hölderlin
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Din > MUSTAFA ESER
14 Ocak 2020
Kelimeler Kavramlar - Merak Ettiklerim  
MERAK EDİYORUM.

MUSTAFA ESER


BENDE BİR ŞEYLERİ MERAK EDİYORUM.


:CJE:
MERAK ETTİKLERİM


     Mustafa İSLAMOĞLU tv programında "Ben Kuran Bize Yeter demedim. diyor.Peki M.Bey sizi ve sizin durumunuzdakileri dinleyen,onaylayanların hepsi KURAN BİZE YETER" diyorlar. Sizin hangi sözünüz buna sebep oldu?
-Sakal Peygamber Efendimizin(sav) sünneti değil midir?Peygamber Efendimiz hevasından konuşmadığına ve (İsmet-Günahsız) olduğuna göre ve sakallı olduğuna göre sizler niçin sakalınızı iyice kısaltıyorsunuz veya kesiyorsunuz?
-İnsanların rol model gördükleri ve sevdikleri kişilere benzemek istemeleri fıtrattır.Niçin Peygamberimize(sav)benzemeye çalışmıyorsunuz?
-İlim sahibisiniz amenna ama dinin sahibi değilsiniz.Kul olarak,ümmet olarak dine hizmet ettiğinizi mi düşünüyorsunuz?İlminizle mütekebbir olabileceğiniz hiç aklınıza geliyor mu?
-Yanlışları söylerken sağlam ve çürük elmaları aynı kefeye koymanız mantığı nedir?
-Her müfessirin ayetleri farklı tercüme ve tefsir ettiği bilindiği halde ilim sahibi olmayan insanlara tefsir yerine Meal okuyun ısrarının sebebi nedir?
-Ağzı olan Ehli Sünnet tarikat ehline ve şeyhlere saldırıyor.Okuyucular dikkat etsinler Ehli Sünnet diyorum.Ulema kisvesiyle konuşanlar ve yandaşları Ehli Sünnet tarikatlarda itikat ve ibadet yönünden ne gibi hatalarını bulmuşlardır veya sahih kaynaklarda bu konuda neler vardır?
Ulema sınıfından ayrılıp şeyhe bağlananlara(Hacı Bayram Veli,Akşemseddin,Aziz Mahmud Hüdai vb) ne diyorsunuz?
-İslam dinini,Müslümanları eleştirmek için kullandığınız kavramlar ve metotlar ne derecede İslamidir?
-Tarikat ehlini eleştirirken kişilerin hataları kurumlara veya yola isnat edilebilir mi?(Misal Cüppelinin hatası Nakşibendiliği veya Mahmut Efendiyi bağlar mı?)
     Saygı değer okuyucu yukarıda yazdıklarım bir kişi için değil aynı bağlamda konuşan herkes için genel olarak yazılmıştır. Hakkınızı hela edin.
Bilgi kirliğinin had safhada olduğu bir zamanda yaşıyoruz.Doğru bilgiye ulaşmak her şeyden zor.
     Eski şeyhlerin yazdıkları kitapları her kitapçıda bulmak kolaylaştı.Okumak,bilgi sahibi olmak güzel elbette ama her kitabı okumak gerekli mi?
     (Gençlere en başta tavsiyem şu: Bu dini kendi başınıza kitap okuyarak öğrenmeye kalkmayın. Kitap okumak insan olmanın sanki vazgeçilmez bir unsuru gibi. Oysa biz niye kitap okuyoruz? Bilgilenmenin bir vasıtası olarak kitap okuyoruz. Peki, bilgilenmenin başka vasıtası yok mu? Var.(Dç.Dr.Ebu Bekir Sifil-Facebokk sayfasından alıntı)
     Öncelikle şunu iyi bilmek gerekiyor.Piyasada satılan tasavvuf kitaplarının çoğu herkesin okuması için yazılmış kitaplar değildir.İsteyen okuyabilir.Sonuç:İlkokul birinci sınıf öğrencisi Hawking'in kitabından ne anlıyorsa ilim ve iman yönünden tam olmayan kişi de Tasavvuf kitaplarından o kadar anlar.Yani sıfıra sıfır elde var sıfır.
     İmamı Rabbani Mektubat kitabında bu yolun başı şeriattır,yolun ortasında kişiye Şeriata mugayir görünen bazı şeyler keşf olunur,Yolun sonu Şeriattır diye buyurmaktadır. 
     Ehli Tarikat yaşadığı halleri herkes bilsin isteğiyle konuşuyor veya yazıyor.İyi de ilmi ve yaşayışı olmayan biri neyi nasıl anlasın.İmamı Rabbani'nin şatahat içeren mektupları ya şeyhine veya halifelerine yazılmıştır.Yani Özel mektuplardır.Yine İmamı Rabbani müctehidlerin fetvasıyla amel edilir velilerin şathiyatıyla amel edilmez buyurmaktadır. Aynı durum rüya içinde geçerlidir.
     Söylemek istediğim şu,Veli olarak bildiğimiz kişilerin rüyalarında gördükleri ve ya keşf ettikleri sadece kendileri için geçerlidir.Veli olan kişinin İstikamet üzere yaşamasına bakılır.
     Ebu Hureyre(ra) rivayete göre" Ben Resulullah(asv)dan iki türlü ilim öğrendim. Resulullah (asv)ın bana öğrettiği ikinci ilmi anlatsam beni tekfir eder katlime cevaz verirsiniz demektedir.
     Tasavvvuf/Tarikat yaşayarak öğrenilen bir ilimdir.Kitabi bilgilerle müsbet/menfi yorum yapmak en azından edebe aykırıdır.
     Ehli tasavvufun en önemli özelliği sükut etmeleri/Peygamber Efendimiz(sav) gibi sükutu sevmeleridir.Çok konuşan çok yanılır.Çok laf yalansız olmaz atasözlerini unutmamak gerekir.
     Hallacı veya İbni Arabiyi bilmek ne kadar gerekli? Bilmediğim konularda yorum yapmam. Halisane tövbe eden ve yaşayan bir kişinin Hallacı veya İbni Arabiyi okuması gerekli mi?Hayır.
Kişinin bilmediği konuları okuması sadece kafasını karıştırır.Bilecek anlayacak duruma geldiğindeyse bulunduğu hal yeter ilaveten okumasına gerek kalmaz.
     Tasavvufi zuhurat veya keşf kişiye özel bir durumdur.Ondan başkasının bilmesi anlaması uymasını gerektirmez.Aksi olsaydı her şeyhin birebir aynı olması gerekirdi.
     Keramet velinin Ay halidir der bir Allah dostu.Saklar mecbur kalmadıkça ortaya dökmez. Kimseye bildirmez.
     Tarikat ehlinin müsbet tarikat karşıtlarının menfi konuşmalarını dinler,yazdıklarını okurken "Bilginin insanın kibirini artırabileceğini unutmamak gerekiyor.
İnşallah dua edin.27/09/2018Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın din kümesinde bulunan diğer yazıları...
İslam Felsefesi - İslamın Felsefesi - Müslümanın Felsefesi
Selefiler - Reformcular
Yaratıcı - Yaratma
Kelimeler Kavramlar - Kelam İlmi
Kelimeler Kavramlar - Reform - İslamda Reform
Kelimeler - Kavramlar - Oryantalistler
Elfaz - I Küfr
Ehli Sünnet Tasavvufu
Tarikat Düşmanlığı
Kelimeler - Kavramlar - Felsefe

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Amatör Yazarın Çilesi
Kelimeler Kavramlar - İnsan Anlatan Bir Kelimedir
Zafer Toprak Söyleşisi - Tarih
Okur Hakları
İyiler Çay İçer
Kuranı Kerim İnsanı Anlatır
Kelimeler Kavramlar - Akıl Cehalet

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Mankurt İsimli Romanım [Roman]
Yarım Kalmış Romanlar - Bereli/7 [Roman]
Yarım Kalmış Romanlar - Bereli/3 [Roman]
Yarım Kalmış Romanlar - Bereli [Roman]
Yarım Kalmış Romanlar - Bereli/1 [Roman]
Yarım Kalmış Romanlar - Bereli/4 [Roman]
Yarım Kalmış Romanlar - Bereli/2 [Roman]
Yarım Kalmış Romanlar - Bereli/6 [Roman]
Yarım Kalmış Romanlar - Bereli/5 [Roman]
Terk Edilmiş Romanlar Bitenlerden Daha Vaatkâr. [Roman]


MUSTAFA ESER kimdir?

50 YAŞINDAYIM. MEMURUM. İKİ ÇOCUĞUM VAR.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © MUSTAFA ESER, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.