..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hata! Klavye bağlı değil. Devam etmek için F11'e basın...
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Aysel AKSÜMER
24 Mart 2011
Toprak Bir Suyu Çeker Bir de Canı  
Aysel AKSÜMER
Şiddetli gök gürültüsüyle birlikte gözlerinden birkaç damla yaş düştü yere.. Kış, bir sokak hayvanlarını bir de kendi gibi kimsesizleri vuruyordu işte.. Bir anda bastıran yağmuru iliklerinde hissediyordu. Titreyen elleriyle yırtık paltosunun önünü iyice kapatmaya çalıştı. Fakat ağzındaki dişler gibi önündeki düğmeler de yıllara yenik düşmüştü. Kalan iki tane düğmeyi bile iliklemeye dermanı yoktu.


:AFIE:
Yalnızlık, yüreğine bağdaş kurup oturmuştu. Gözünün kepenklerini boydan boya indirmek istiyordu. Hatta daha da ileri giderek kapalı yazısı asmak! Çünkü gözüne yansıyanlar yüreğini yaprak kadar titretmiyor, ruhuna da ilham kaynağı olmuyordu.

Bakışlarında ise ne can ne de heyecan vardı. Solgun yüzüne yerleşen çaresizlik ifadesi adeta müzminleşmişti.

Oysa ki bir zamanlar onun da yaşama tutunması için bir sebebi vardı. . Kum tanesi kadar çoktu sevgisi..Ama artık kıyısında köşesinde kimse kalmamıştı.

Denize kucak açan sahiller, rüzgarın dansa kaldırdığı ağaçlar, bulutun dünyaya getirdiği, toprağın anne şefkati gösterip içine bastırdığı yağmurlar, çiçeklerin tadına bakan arılar bile ondan şanslıydı.

Yürüdü adımlarının büyüklüğünce..Pamuk tarlasına dönmüş saçlarını yıllar gelişigüzel toplayıp atmıştı. Dümdüz ovadan farksızdı artık başı. Sırtındaki kambur onu hergeçen gün biraz daha toprağa yaklaştırıyordu. Ama ölümden korkmuyordu ki..

Şiddetli gök gürültüsüyle birlikte gözlerinden birkaç damla yaş düştü yere.. Kış, bir sokak hayvanlarını bir de kendi gibi kimsesizleri vuruyordu işte.. Bir anda bastıran yağmuru iliklerinde hissediyordu. Titreyen elleriyle yırtık paltosunun önünü iyice kapatmaya çalıştı. Fakat ağzındaki dişler gibi önündeki düğmeler de yıllara yenik düşmüştü. Kalan iki tane düğmeyi bile iliklemeye dermanı yoktu.

Camiye birkaç adım ya var ya da yoktu. Güç toplamaya çalıştı ama birden dizlerinin bağı çözüldü sanki.. Yığıldığı yerden kalkabilmek için park halindeki bir arabaya tutunmaya çalıştı. Fakat o şekilde kalıverdi.

Yanından geçenlerin kimisi farketmemiş, bir kısmı ise ne yaptığını anlayamadığı için dudak büküp hızlı adımlarla geçmişlerdi.

Bir vatandaş aynı yolu ikinci kez dönüyordu. Gözleri büyüdü birden ve yüksek sesle konuşmaya başladı:

- Allah Allah bu adamcağız az önce de aynı pozisyondaydı. Ölüp kalmasın!

Bir anda etrafı doldu yalnız adamın.. Hem de uzun zamandır hiç olmadığı kadar.. Keşke yaşarken karşısına "Ne oldu sana ?, Neden sokaklardasın" diyen biri çıkabilseydi.! Bir Allah'ın kulu elinden tutup düşkünler yurduna götürebilseydi..

Yollara dökülen yaprakları küreğe süpüren görevliler gibi belediyenin cenaze arabası da onu götürmüştü. Kimdi?, Ne oldu? Neden bu duruma düştü? bilinmeden toprak bir kulunu daha çekmişti içine..

Aysel AKSÜMERSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ruh Tembelliği

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
İçimizdeki Yangın Merdiveni
Sevgililer Günü
Yürek Kaşığı
Gel Tezkere Gel
İlk Beyaz ve Sonrası
Yok Artık
Hayal Fidanları
Sorgulanan Hayat
Pişmanlık Demlendikçe Koyulaşır
İlk Yaş Günü

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Gelişi Güzel [Şiir]
Global Yalnızlık [Şiir]
Deliksiz Suskunluk [Şiir]
Kırık Bir Aşk [Şiir]
Yürekten Dökülen Dostluk Tanesi [Şiir]
Doğaya Karışmak İstiyorum [Şiir]
İstanbul Düşü [Şiir]
Erik Ağaçları [Şiir]
Geceler [Şiir]
Bohçadaki Sözler [Şiir]


Aysel AKSÜMER kimdir?

Halkla İlişkiler mezunuyum. Devlet memuru emeklisiyim. 2 evlat sahibiyim. Ankara'da yasiyorum. Bir Oyku Kadar Kisa Bir Roman Kadar Derin Hayatlar isimli oyku kitabinin yazariyim.

Etkilendiği Yazarlar:
Orhan Veli KANIK, Reşat Nuri GÜLTEKİN, Anton Çehov


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Aysel AKSÜMER , 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.