..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Güzellik her yerde karşılaşılan bir konuktur. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri



Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 




Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yazarlar ve Şairler > Osman AKTAŞ




12 Mart 2021
Mahmur Bakışlara Akif Göstermek  
Osman AKTAŞ
Akif bir sızı gibi Tanzimat'ta bir devrim başlatan lütuf aslında. Aslında yanlışın, riyanın, yalanın, zulmün ve ahlaksızlığın karşısındaki bir volkan Akif.


:FJD:
Akif bir sızı gibi Tanzimat'ta bir devrim başlatan lütuf aslında. Aslında yanlışın, riyanın, yalanın, zulmün ve ahlaksızlığın karşısındaki bir volkan Akif.

Akif, bir izan, bir deneyim, bir öğretmen, bir eleştirmen, hep öğrenci, bir şair, ilahi bir düşün tefrikası belki de.

Yönetme becerisinde sürekli yalpalama olan Sultan Abülhamit'e kafa tutup, davranışlarını sorgulamasını isteyecek kadar cesur ve korkusuz bir fikir militanı Akif.

Akif Çanakkale Zaferi'ni duyunca ağlayarak bir gecede Çanakkale destanını yazan duygusal bir şair. İstiklal Marşı'nı hiçbir karşılık beklemeden Türk Ordusu'na armağan edip, kendi kitabına almayan tevazu sahibi bir şair.

Sırtında paltosu olmadığı halde, yazdığı İstiklal Marşı'na karşılık kendisine sunulan parayı reddedecek kadar tok gözlü, ince ve zarif bir ruha sahip Akif.

Duyguların coşkusuyla yere göğe sığmayan ve kendine bile sürgün yazan bir mütefekkir akıncı Akif. Küsmesiyle, sevmesiyle, övmesiyle, yermesiyle eşref-i mahluk Akif.

Akif Kur'an-ı Kerim’i tefsir eden bir din âlimi... Yanlış yorumlanması endişesiyle birçok ciltten oluşan tefsiri yaktıracak kadar âli niyetli dümdüz bir Müslüman.

Akif, Filozof Rıza'nın masasında oturup sohbet eden, Neyzen'den hem ney dersi alıp, hem Neyzen'den ney dinleyen bir sanatçı.

Kızı Suat'a Celile Hanımdan resim dersleri aldıran sanatsever bir baba Akif. Heykel ve resim düşmanlığının İslam'da yeri olmadığının bir belgesi olarak Yahudi ressam Feldman'a portresini yaptıran aydın bir Müslüman Akif.

Akif, türki, şarki ile birlikte klasik batı müziği de dinleyen bir müziksever.

Akif, birçok yobaz ve vatan haininin Mustafa Kemal ve devrimlerini kötüledikleri dönemde "Allah benim ömrümden alıp Mustafa Kemal Paşaya versin. O olmasaydı bugün İslam'ı yaşıyor olmazdık" diyen, ileri görüşlü bir dindar.

Aslında Akif'i ne kadar anlatsak da, Akif kadar mükemmel olmayacak. Bu yüzden de, çok da uzatmaya gerek yok, diye düşünüyorum.

Akif bir düşünce önderi, bir toplumsal örnek... Yetişen yeni nesillerin Akif gibi yaşamasını diliyorum.

Akif'in nezdinde, başta Mustafa Kemal olmak üzere bütün "Kuva-yı Milliye"cilere ve Türkiye Cumhuriyeti için güzel ve kalıcı şeyler yapıp ahirete intikal edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun.

12 Mart 21
Gölcük



Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yazarlar ve şairler kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Korkma Sönmez... "" Şairi

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk
Aşkın Tarifi
Sevgi Ya da Aşk Algısı
Bugün 23 Nisan
Eros'a Rekabet
Temel (Siz İç) Güdü
Sarı Gelin
Kendimle Empati Kurmak
Bir İşgalin Eşkâli
"Sevme Sanatı"

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Sınavizyon [Eleştiri]
Helal Süt Emmişler [Eleştiri]
Bokun İçinde Kıl [Eleştiri]
Akran Zorbalığı Ya da Ekran Zorbalığı [Eleştiri]
Öğretmen Bariyer Basamakları [Eleştiri]
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu [Eleştiri]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri



 

 

 




| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Osman AKTAŞ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.