..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Denemeler"de gördüğüm şeyi Montaigne'de değil, kendimde buluyorum. -Pascal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Sevgi ve Aşk > Osman AKTAŞ
4 Nisan 2021
Kendimle Empati Kurmak  
Osman AKTAŞ
Düşünüyorum da, boşa telaşlanmış, boşa yanmış, boşa çaba sarf etmişim yıllar yılı. Hep aynı noktadayım. Kazancım sadece daha fazla keder edinmek olmuş.


:HBJ:
Düşünüyorum da, boşa telaşlanmış, boşa yanmış, boşa çaba sarf etmişim yıllar yılı. Hep aynı noktadayım. Kazancım sadece daha fazla keder edinmek olmuş.

Haftada bir cuma kılsaydım, yılda iki kere bayram namazı... Gizli saklı bir iki kadeh rakı, haftada birkaç kez farklı kadınların koynunda uyansaydım, inanmadığım replikleri söyleyerek bir iki filde başrol oynasaydım, içinde biraz küfür, biraz aşk, biraz seksten bahseden, hiçbir sanat değeri olmayan kıytırık bir de kitap yazsaydım ne iyi olurdu. İnsan denen birçok yaratıkla çok güzel zaman geçirir, yalnızlık sıkıntısı çekmez, toplum denen bu kendini bulamamış varlıklar tarafından da müthiş bir saygınlık görürdüm. Oysa şimdi... Birçok kişi bana sadece yağlıboya bir tabloya bakar gibi, ilk kez gördükleri bir heykele bakar gibi bakıyorlar. Sadece bakıyorlar. Ben de sadece bana bakıldığının farkındayım. Karşılıklı birbirimize yabancıyız. Ne benim iflah olur bir yanım var, ne onların iflah olur bir yanları var. Bir dağın üzerine yağmış bir kar kütlesi gibiyiz birbirimize karşı. Bakışma faslı bitince onlar için ben yok olacağım, benim için de onlar yok olacaklar. Onların yerinde olsaydım, ben de benimle olmazdım; hiçbir cazibem yok. Ne yalan söyleyebiliyorum, ne aldatabiliyorum, ne neşelendirebiliyorum. Çünkü almadım ki, vereyim. Kışı kar altında ayaz yiyerek geçiren bir kurt ne kadar neşeli olabilir. Yalan ve aldatmaksa mizacıma ters. Söylenmemesi gereken bir gerçek varsa ancak susuyorum, o kadar...

Yara derin olunca sızısı da fazla oluyor. Az acının ağısını ağlayarak atabiliyorsunuz da, çok acının ağısı bedenin kendisi olunca atmak da mümkün olmuyor. Rahmetli muhlis akarsu bu konuya ilişkin bakın ne güzel bir koşma söylemiş.

"Bu yarayı dosttan aldım ezeli
Eser şu bağrıma yel dertli dertli
O dost benden ayrı gezdi gezeli
Akar gözlerimden sel dertli dertli

Düşkün iken dost bağına girilmez
Yalan ile Hakk'a ikrar verilmez
Kâmil olmayınca menzil görünmez
Kör cahil elinden kul dertli dertli

Akarsu'yum böyle çamurlu yolda
Döküldü yaprağım kalmadı dalda
Derman bulunur mu biçare kulda
Adını söyleyen dil dertli dertli"

Artık kendime "Dur" desem de beyhude. Ne mizacım, ne ahlakım, ne vicdanım, ne de düşlerim buna müsait. Keşke demek çölü su için kazıp, sonra da vazgeçmek demek. Bir masala sarılmaktan öylesine yoruldum ki...

4 Nisan 21
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sevgi ve aşk kümesinde bulunan diğer yazıları...
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk
Aşkın Tarifi
Sevgi Ya da Aşk Algısı
Eros'a Rekabet
Temel (Siz İç) Güdü
Sarı Gelin
Bir İşgalin Eşkâli
Aşk da Bir Feraset Olmalı
"Sevme Sanatı"
Hasar Tespit Raporu

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Korkma Sönmez... "" Şairi
Bugün 23 Nisan
Mahmur Bakışlara Akif Göstermek
Hapı Yutmak
Bir Tutkudur Şiir
Köşebent

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Öğretmen Bariyer Basamakları [Eleştiri]
Semazen Dönüşü [Eleştiri]
Akran Zorbalığı Ya da Ekran Zorbalığı [Eleştiri]
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu [Eleştiri]
"Nato Mermer, Nato Kafa" [Eleştiri]
Eğitim Bir Sen'den Deniz Kabuğu Süslemesi [Eleştiri]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Osman AKTAŞ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.