..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Hemen yüzüne gül suyu seperek Leyla'yı ayılttılar." -Fuzuli, Leyla ile Mecnun
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Osman AKTAŞ
Osman AKTAŞ - Sanal Şiirler,Öyküler
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Bugün 23 Nisan (Osman AKTAŞ) 28 Nisan 2021 Unutulamayan Dönemler 

23 Nisan; bir ulusun kurtuluş kararının alındığı gün. 23 Nisan; bir kahramanın ulus için hayatından vazgeçtiği gün.

  İnsan Olma Fırsatı (Osman AKTAŞ) 29 Nisan 2021 Sevgi ve Nefret 

Dünyada yaşananlara bakıyorum da, her yerde, her canlıya uygulanan bir zulüm var.

  Oldu Bitti Geleneği (Osman AKTAŞ) 4 Mayıs 2021 Politik Olaylar ve Görüşler 

İçişleri Bakanlığı İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında bir soruşturma başlatıyor. Soruşturmanın konusu Ekrem İmamoğlu'nun bir türbeyi ziyaretinde ellerini arkasından bağlayarak dolaşması...

  Üç Din ve Bir Filistin (Osman AKTAŞ) 13 Mayıs 2021 Toplum ve Birey 

Ben dünya Müslümanları hakkında konuşmaktan çok, birlikte yaşadığım Türkiye Müslümanlarının yaşantıları ve protestoları üzerinde durmak istiyorum.

  Umudu Kırılanların Anıya Yönelmesi (Osman AKTAŞ) 15 Mayıs 2021 Politik Olaylar ve Görüşler 

Ferah Otay bu yazısında mealen; "Öğrenciler altmış kişilik sınıflarda, siyah önlük, beyaz yakalı, yamalı pantolonla karatahta beyaz tebeşirle eğitim alırlardı, ama "Büyüyünce ne olmak istiyorsun? " sorusuna, doktor, avukar, Savcı, kaymakam, öğretmen, mühendis gibi meslekleri sıralarlardı. Oysa şimdi renk renk marka kıyafetler, yirmi, yirmi beş kişilik sınıflarda akıllı tahta, tablet gibi imkanlar içinde "Ne olmak istiyorsun? Sorusuna, verilen cevap, derin bir sessizlik."

  Turfanda Düşler (Osman AKTAŞ) 23 Mayıs 2021 Politik Olaylar ve Görüşler 

Ben, mevcut hükümetten özür diliyorum. Bunca yıl, yanlış kararlar alıp, yanlış kişilerle çalıştıklarını söyleyerek, boşu boşuna günahlarını aldım hükümet üyelerinin.

  Melanetten Metanete (Osman AKTAŞ) 28 Mayıs 2021 Politik Olaylar ve Görüşler 

Bu ülkede kibir ve hükmetme hastalığına tutulan ne kadar kişi varsa kahraman, onların yanlışları üzerinde konuşan ve onlar tarafından ezilip, nefis tatmininde kullanılan kişiler hain sayıldı. Mustafa Kemal Atatürk gibi birine "Put Adam" diyerek bir de kitap çıkaran Necip Fazıl gibiler ise üstat...

  Tekmil Şehirlere Taksim Camiler (Osman AKTAŞ) 28 Mayıs 2021 Politik Olaylar ve Görüşler 

Ülkede, kan gövdeyi götürüyor, günübirlik cinayetler işleniyor. Mafya ile devlet kurumları birbirini suçluyor. Gel gör ki, bizim gündemimiz bir şehrin nüfusunu alacak bir caminin yapılışını kutlamak... Oysa bırakın camiyi, küçük bir mahalle mescidinde bile iki saf, bilemedin üç safı aşmış cemaati görmeniz mümkün değil.

  Milli Umut Şarkısı ve Buz Bize Eğitim (Osman AKTAŞ) 1 Haziran 2021 Politik Olaylar ve Görüşler 

Akşam basın açıklamasını okudum Sayın Milli Eğitim Bakanı’nın. Basın açıklamasıyla öyle boş boş bakıştık. O da şaşkındı ben de...

  Karakoç'la Taşlama (Osman AKTAŞ) 7 Haziran 2021 Politik Olaylar ve Görüşler 

Abdürrahim Karakoç'la hiçbir fikir bağı olmayan düzenbazlar birdenbire Karakoç taraftarı oldu. Karakoç, peşinden koşturduğunuz kişileri eleştiriyordu. Ne ara aynı yolun yolcusu oldunuz? Karakoç kabirde fikir değiştirdi de bizim mi haberimiz olmadı?

  "Nerede Bir Can Ölse Oralıdır Yüreğim" (Osman AKTAŞ) 11 Temmuz 2021 Unutulamayan Dönemler 

Benim en sevmediğim meslek avcılık... Neredeyse her avcı hem zamansız, hem gereksiz bir şekilde canlıları yok ediyor. Kendi türünü yok eden bir canlı hiç başka bir türe merhamet eder mi?

  Okuma Alışkanlığı (Osman AKTAŞ) 21 Haziran 2021 Çocuk Eğitimi ve Yetiştirilmesi 

Aslında bu okuma alışkanlığı, sosyologlar, psikologlar, dilbilimciler tarafından sosyal bir deney ve geniş çaplı araştırma gerektiren bir konu. Benimki naçizane küçük bir öneriden ibaret olacak.

  Çocuklar İçimizde Çoğalacaklar (Osman AKTAŞ) 29 Haziran 2021 Güven ve Güvensizlik 

Çocuklar içimizde yıprana renkli balonlar. Onlar vicdanı infaz edenlerin sağırlıklarına aldırmadan çığlık atmaktalar. Çığlıklarını kendileri ve birkaç insandan başka duyan yaratık olmasa da.

  Oy Madımak (Osman AKTAŞ) 2 Temmuz 2021 Unutulamayan Dönemler 

Siz hiç uyanıkken düş gördünüz mü ya da kâbus. Ben çok gördüm; Erzurum Yavi'de, Erzincan Başbağlar'da, Sivas Madımak'ta, İstanbul Gaziosmanpaşa'da, Bingöl'de... o kadar çok ki, hangi birini sayacağımı bilemiyorum. En korkuncuydu Madımak. Canlı canlı İnsan yakmak; hem de din adına, Allah adına...

  Okumak (Osman AKTAŞ) 7 Temmuz 2021 Toplum ve Birey 

Bir toplumu doğru anlamak, doğru ve güzel şeyler yapmak için, insan mutlak okumalı; kitap okumalı, gönül okumalı, zihin okumalı, gerektiğinde de meydan okumalı...

  Bana (L) Göre 15 Temmuz (Osman AKTAŞ) 15 Temmuz 2021 Politik Olaylar ve Görüşler 

15 Temmuz kimine göre destan, kimine göre kasten, kimine göre pisten ibaret. Akşam saat dokuz... Ordunun darbe girişiminde olduğunu öğreniyorum...

  İbreti Baba (Hıdır Gürel) (Osman AKTAŞ) 15 Temmuz 2021 Yazarlar ve Yapıtlar 

Ben İbreti Baba’yı ilk kez rahmetli Feyzullah Çınar’la tanıdım. Mahalli âşıkların içinde çok değer verdiğim, sazını, sözünü, karakterini hayranlıkla takip ettiğim Feyzullah Çınar’ı hâlâ severek dinlemeyi sürdürüyorum.

  Bir Ülkeyi Diri Diri Yakmak (Osman AKTAŞ) 30 Temmuz 2021 Türkiye 

İnsan yanıyor. Hayvan yanıyor. Ağaç yanıyor. Toprak yanıyor. İçimiz yanıyor bütün bu alçaklıklar karşısında. Şu ana kadar üç ölü ve elli kişinin üzerinde yaralıdan söz ediliyor. Ülkede kırkın üzerinde yangın çıkmış durumda.

  Propaganda (Osman AKTAŞ) 16 Nisan 2021 Politik Olaylar ve Görüşler 

İsmet Özel'in yıllar önce yazdığı bir şiir. İnsan değişmiyor. Köleler aynı köleler, karavaşlar aynı karavaşlar, hayaları burulmuş ya da burulmamış olanlar; yani ayakları yıkananlar ya da ayaklarını yıkatanlar altın leğenlerde, hatta altın kaplama klozetlere sıçanlar aynı kalıyorlar. Zaman ve bilim ilerliyor, ama aptallık ve iradesizlik baki kalıyor.

  Yoz Meyveden Aşı İçin Filiz Almak (Osman AKTAŞ) 12 Nisan 2021 Dinler, İnançlar ve Ateizm 

Diyanet İşleri fetva veriyor; "Aşı orucu bozmaz." Bu bir sağlık sorunu olduğundan dolayı böyle bir fetva çıktığını düşünüyorum.

 

 "...
Demir döver gibi dövüyorum turna seslerini babasına sıvanan çocuklar için akşam ne anlama gelir, bilir misin uzayıp giden düşler coğrafyasında.
..." 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Osman AKTAŞ, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 02.08.2021 08:04:54