..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hayaller olmasaydı, umutlar dünde kalırdı. - Dolmuş atasözü
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Halk Öyküleri
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Hikayeye Çeyrek Kala
Sinem Bağcivan
Öykü > Deneysel

Bir duman daha üfledi pencereden süzülen cılız gün ışıklarına doğru. Dünden beri bir şeyler yazmak için çabalasa da olmuyordu. Aslında uzun bir süredir bu durumdaydı. Eline kalemi alıyor masasına oturuyor kağıda bir iki cümle yazıyor… Sonra? Sonrası malum! Pencereden dışarı bak, ilhamın gelmesini bekle ama o ilham asla gelmesin! Sen de guruldayan karnınla birlikte acaba yakın zamanda işleri yoluna sokabilecek miyim diye yatakta dön veya masanın ön

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Öykü > Halk Öyküleri
61 
 Hepimiz Hırsızdık 2  (ALİ ÇELİK)

Gerçeklerle yuzleştimizde dönüyor bir bakıyoruz ki hepimiz suçluyuz...
62 
 Haftalık Pusu - IV - Göç Kervanı.  (Doğan ÜNAL)

Zekere emmiyi öyle iki üç olayada anlattığım gibi gözünüzün önünde canlandırıp, hep eşşekten düşen, sonra dayak atan tiran, zorba biri olarak canlandırmayın ha. O mülayim bir adamdı ve arkasında bir sürü anlatılacak şeyi bıraktı gitti. Ufak tefek, belki 1,65 boylarında, kara yağız bir köy ihtiyarıydı...
63 
 Çatlak Kova  (Miha Kuşu)

Hayat anlanırsa sana glümser
64 
 Çam Ağaçları ve Veda  (Gürcan AVCU)

- Nasıl da kocaman oldular be yav!.. Te te bu kadardılar, belime bile gelmezlerdi be yaa... Kimbilir daha ne kadar burda kalacak bunlar? diye övgüyle bitirir. Bitirir ama ben her zaman onun bu dünyada kalıcı birşeyler bırakmış olmanın huzurunu yaşadığını düşünürüm.
65 
 Kaymakamın Köy Ziyareti  (Şefika Ünal)

Yaşanmış, gerçek bir hikayedir. Ankara’nın orman köylerinden birine Kaymakam ziyarete gitmiş. Köye yaklaşmışlar kimse yok, karşılamaya kimse gelmemiş.
66 
 Bedduacı Teyze  (Şefika Ünal)

“Ne yapayım, en iyisi bedduacı teyzeye bir gideyim de paramı çalana beddua etsin”
67 
 Talihim  (Şefika Ünal)

Bir varmış bir yokmuş eski zamanda çok zengin bir ailenin hizmetine koşan çok güzel bir kız varmış. Evin hanımı romatizma olduğu için bu kızcağız evin hanımına hizmet eder, kulunçlarına masaj yaparmış. Bir gün masaj yaparken evdeki aynada kendini ve masaj yaptığı evin hanımını birlikte görüvermiş.
68 
 Sevdalıyım  (Bahar GÜLEN)

Ülkemin emektar insanına,bğrındaki kültürüne,ozanına,şairine.yazarına suyuna toprağına BAYRAĞINA sevdalıyım.Mehmetçiğin analarına sevdalıyım hey...
69 
 Rus Çarı ve İşçi  (adnan karakuş)

Hayat sizin ona baktığınız yönde güzeldir...
70 
 İnce Hastalıkmış Bağrına Düşen…  (Aydın Akdeniz)

Mevsimin ilk karı yağmıştı. Geceleyin kuvvetlenen fırtına, buz tutmuş dere yatağındaki kar tümseklerini küreyip kuzeye çevresi meşe ağaçlarınca kuşatılan köye doğru savrulmaktaydı. Kıvrıldığı çatı altlarından karanlığa kulaklarını diken birkaç çoban köpeği yerlerinden doğrulup uğultuya karşı isteksizce havlıyordu.
71 
 Benim Kedim Asildir.  (Şefika Ünal)

Kedisinin asil olduğunu söyleyen adam haklı olabilir mi?
72 
 Köy - Askerden Köye Dönüş  (saffet)

önümde uzanıp giden sonsuz maviliğin üstünde kocaman ve karmaşık yapıyla bakışıyoruz.o ne kadar ilgimi çektiyse , ben de o kadar onun ilgisini çekiyorum sanki.dikkatli bakınca her tarafında farklı farklı gözler ,dudaklar,burunlar beliriyor.demek bizi çanakkale"den istanbula götürecek gemi bu.kocaman denizin üstünde bu kocaman gemiyi görmek ne hoş ne tuhaf bir his.
73 
 Vefa Teyzem  (Selma Polat)

Tamamen raslantı olan karşılaşmamız bu yüce insan hakkında bir şeyler yazmama neden oldu...
74 
 Bir Kaz Göndersem Yolar mısın?  (Şefika Ünal)

Bir varmış bir yokmuş. Günlerden bir gün padişah ava çıkmış. Avda kimsenin olmadığı bir yerde bir kulübe görmüş. Veziri ile kapıyı çalmışlar, tek başına bir kız kapıyı açmış.
75 
 Hırsızın Son Dileği  (Şefika Ünal)

Adamın biri hırsızlığa çocuk yaşta başlamış. İlk hırsızlığı kümesten bir yumurta çalmak olmuş. Annesi yumurta çalıp getirdiğinde cezalandıracağına, oğluna aferin demiş.
76 
 Altın Aşk  (Sıraç Ar)

Bir varmış bir yokmuş , zamanın birinde bir kral varmış.Kral çevresi çok güzel meyve bahçeleriyle çevrili bir sarayda yaşıyormuş.Bu bahçedeki ağaçlardan birinin elmaları altından imiş.Altın elmalar olgunlaştığı zaman kral bunları toplayıp sayıyormuş.Fakat her sayımının ertesi günü elmalardan biri kayboluyormuş.Kral buna bir çare düşünmüş ve sonunda üç oğlunun bu ağaca nöbet tutmaları gerektiğini düşünmüş.Ortalık kararır kararmaz en büyük oğlunu nöbet tutması için ağacın altına göndermiş.Gece yarısına doğru çocuğun uykusu gelmiş ve yatmaya başlamış.Sabah elamaları almaya gelen kral bir bakmışki gene elmalardan biri eksik.İkinci günde kralın ortanca oğlu nöbet tutmak için silahlarını kuşandı hava kararır kararmaz ağacın altına gitmiş.Her yer sessizlik içinde sadece ağustos böceğinin sesi geliyormuş.Çocuk gece yarısına doğru daha fazla dayanamayarak uyumaya başlamış ve gene bir elma eksik çıkmış sabahleyin.Nöbeti tutma sırası en küçük cocuğa gelince kral ondan bir şey beklemiyormuş.O da ağabeyleri gibi silahlarını kuşanıp nöbet yerine gitmiş.Yavaş yavaş bütün kainat derin uykuya dalmış çocuk babasına kendini kanıtlamak için bütün gece uyumamaya ant içmiş.Saatler on ikiye geldiğinde ise gökyüzünde sapsarı tüyleriyle bir kuş belirmiş.Kuş bütün bahçeyi bir baştan bir başa geçtikten sonra gelip o elma ağacının üstüne konmuş.Biraz sonra ağacın en bübük ve en parlak elmasını koparıp havalanmaya başlamış.Çocuk hemen kuşa bir ok fırlatmış.Atılan ok kuşun ağzındaki elmayı düşürdüğü gibi kuşun kanadından da bir tüy koparmış.Çocuk hemen bu tüyü alıp babasına koşmuş.Başından geçenleri bir bir anlatmaya başlamış. Babası o kuşun tüyüne bakıp o kuşu istemiş.Kralın en büyük oğlu bu iş için gönüllü olmuş.Atını hazırlamışlar, ülkedeki en iyi silahları toplayıp ona vermişler.Çocuk gittikten sonra ondan haber alınamamış.Bunun üzerine ortanca kardeş hem abisini hem de kuşu bulup getireceğini söyleyerek onları aramaya koyulmuş.Onun da akıbeti ağabeyinki gibi olmuş.Kralın küçük oğlu babasından izin isteyip onları bulmak için izin istemiş.Kral gönülsüz bir şekilde izin vermiş.Çünkü pek ümidi yokmuş bundan.Çocuk ağabeyleri gibi silahlarını kuşanmış , atına atlamış ve ormanın yolunu tutmuş.Ormana girdikten kısa bir süre sonra karşına bir tilki çıkmış.Çocuk hemen okuna davranmış.
77 
 İmkansızı Siz İstediniz!  (Şefika Ünal)

Adam "Naptın, ben şimdi padişaha ne göstereceğim, ne derim" deyince koyun dile gelmiş ...
78 
 Karar Vermenin Bilgeliği  (Miha Kuşu)

sadece olmuş biliriz olacağı değil
79 
 Siyah Masallar  (aslı)

Masalların rengi var mı? Ninem bir masal anlattı sonu siyah bitti.Ardından bilmediğim geçmişin sırları çıktı.
80 
 Köy - Yangın  (saffet)

Yatağımda yatan diğer bedenin uyarısıyla uyandım uykumdan; sabah olmadığını üstelik olağanüstü bir şeyler olduğunu da uyanır uyanmaz fark ettim. Dışardan, içerden, yanımdaki bedenden gelen sesler, hepsi anlatmakta farklı ve kötü şeylerin olduğunu ve duman tabi ki en başta anlatmakta, tüm boğuculuyla hissettirmekte olanları: YANGIN!
son eklenenler
Güle Güle Omarım
Hakan Yozcu
Öykü > Halk Öyküleri
Ferhat Gibi
Hakan Yozcu
Öykü > Halk Öyküleri
Talihim
Şefika Ünal
Öykü > Halk Öyküleri
Eren İki Kardeş
Şefika Ünal
Öykü > Halk Öyküleri
Kaymakamın Köy Ziyareti
Şefika Ünal
Öykü > Halk Öyküleri
Hırsızın Son Dileği
Şefika Ünal
Öykü > Halk Öyküleri
Benim Kedim Asildir.
Şefika Ünal
Öykü > Halk Öyküleri
Bedduacı Teyze
Şefika Ünal
Öykü > Halk Öyküleri
Son Av
Şefika Ünal
Öykü > Halk Öyküleri
Kara Masal
Seyda Kesikoğlu
Öykü > Halk Öyküleri
Günlük:
Mudi Beya
Öykü > Halk Öyküleri
Günlük:
Mudi Beya
Öykü > Halk Öyküleri
Sermayeyi Kediye Yüklemek
Şefika Ünal
Öykü > Halk Öyküleri
Uyanık Dilenci
Şefika Ünal
Öykü > Halk Öyküleri

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.