..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bu hafifçe kenara itilecek bir roman değil. Daha büyük bir şiddetle uzağa fırlatılmalıdır. -Dorothy Parker
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Türkiye > Alp Şahin
29 Şubat 2020
Şehit Kanı  
Alp Şahin
Zorladıkça olmayacak. Zorladıkça kaybedecek. Zorladıkça karanlığa sürüklenecek. Ne yazık ki zorladıkça hep ama hep kan akacak… O kan da kendi kanı değil şehit kanı olacak ama ne uğruna?


:HDG:
Bazı devletler vardır Suriye gibi… Yapaydır. Bencildir. Nargilecidir… Ülkeleri karışır, savaşmadan çıkar giderler. Bazı devletler vardır Fransa gibi… Milliyetçidir. Laiktir. Demokrattır…Yönetenlerini protesto eder, gerekirse sağı solu yıkar ama gün sonunda yine kendi seçtiklerini başa getirirler. Bazı devletler vardır Türkiye gibi… Ne olursa olsun asla vatanlarından vazgeçmez ve sevmese bile asla yöneticilerine laf söyletmezler.

Tweet atanın içeri tıkıldığı, doğru söyleyen imamın sürüldüğü ve de konuşmaya korktuğumuz zamanları unutup tekrar içimizdeki acıyı korkmadan rahatlıkla dışa vurabildiğimiz zamanlardayız… Bir nevi normalleştiğimiz zamanlardayız. Bu durumun yani insan gibi tepki verebilmenin bedeli ne yazık ki çok ağır oldu. Regaip Kandili’nde ”fazlaca” askerimiz ”vatanı” için şehit oldu. Hem de hiç düşünmeden… Yine de ben daha fazla askerimizin ölmemesi için diplomasi, mantık ve de objektiflikten yana olduğum için bu satırları yazmak istedim.

Öncelikli olarak elhamdülillah müslümanız ve de diplomalıyız çok şükür. Müslüman bir devletin, müslüman bir devlete sırf şahsi egolardan dolayı saldırması farz değildir. Sanıyorum çoğu din kardeşim de buna hayır demeyecektir. Öyle ya… İslamı yaymaya çalışan Osmanlı’nın torunlarıyız. Siyonizmin ve de kapitalizmin rahatlıkla boy gösterdiği şu zamanlarda eğer etkilerinde değilsek müslüman kardeşlerimizi öldürmek tamamen ”dinsizlik” olacaktır. Devam edelim… Eğer sıradan bir müslüman ya da asker, hiç sorgulamadan sadece devleti için ölüyor ya da öldürüyor ise bu etik midir? Yanılmıyorsam bunun cevabı da hayır olacaktır… Öyle ya, eğer yöneteniniz adil değil ve de mantıksız kararlar veriyorsa, bu kararlara uyarak siz de bu kararlara ortak oluyor ve de yanlışın bir parçası oluyorsunuz demektir.

Dolayısıyla ”abi bunlar hep Amerika’nın ve de siyonizm oyunları valla” senaryolarını bir kenara bırakıp aklı selim bir şekilde gündeme bakacak olursak, biz Suriye topraklarında sınır ötesinde bir operasyon veriyoruz. Suriye rejimiyle anlaşmayı kesinlikle istemiyor, orta okul çocukları gibi inatlaşıyor, bizim askerlerimiz şehit olduğu gibi onlar da ”müslüman” oldukları için şehit oluyor ve böylece dişe diş kana kan, taktik maktik yok, bam bam bam kafasıyla ilerliyoruz. Sonra da 29/02/2020 tarihinde basın açıklamasında rahatlıkla espriler şakalar yapabiliyoruz.

Biraz okumuş, biraz düşünen ve de biraz diploma sahibi olan insan aslında ne kadar da kısa zamanda çözebilir değil mi bu sorunu? Der ki Ey Esad… Biz liderlerin amacı olamadığımız Mustafa Kemal’le yarışmak değil sadece vatandaşlarımızın hayatını iyileştirmek ve de kolaylaştırmak der… Bu yüzden şu anlaşmaları yapalım ve daha da fazla ”şehit kanı” olmasın der. Olur da arkadaş anlaşmaya uymazsa çatır çatır Dünya devletlerine ifşa edersin, geçersin başkumandan olarak ordunun başına, yönetirsin ”yüksek askeri bilgi birikiminle” ordunu, emin ol ordun o bilgi birikimine bakmadan sırf dürüstlüğünden dolayı yine de senin gibi kapris yapmayıp damarlarındaki asil kandan dolayı sorgulamadan arkandan gelir.

Bazı müslümanlar, liderler, seçilmiş kişiler ve de örgütler ne yazık ki ne müslümanlığın kalitesini, ne liderliğin alçak gönüllülüğünü, ne seçilmiş kişilerin sıradanlığını, ne de örgütlerin gerçek manasını asla anlayamayacak. Zorladıkça olmayacak. Zorladıkça kaybedecek. Zorladıkça karanlığa sürüklenecek. Ne yazık ki zorladıkça hep ama hep kan akacak… O kan da kendi kanı değil şehit kanı olacak ama ne uğruna?Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Mesela
Neden Muharrem İnce?
Cumhuriyet Kadındır
Ahmet Necdet Sezer
Emrah Serbes'e...
I Speech Kürsü
Aptal Insan Toplulugu
Her Sey Cevre Icin
Cumhuriyetcilik, Huzun Biraz da Lidersizlik
Cumhurbaskanligi Secimi, Bira ve Felsefe

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Naifizm
Yanıldın Be Nostradamus
1 Mayıs, Uçan At ve Birtakım Değerler
Yeniden Memlekete Zafer
Neden Rusya? Neden Rusya Değil?
Düşünün Bunları
Covid 19 Hakkında
Neden Karma Ekonomi?
10 Maddede Chp’ye Oy Veren Vatandaş Profili
Dostlar Bayram Kutluyoruz Sansın

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dedekuş [Şiir]
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Pelin [Deneme]
İyikimsin Bal Gözlüm [Deneme]
Nerede Kalmıştık? [Deneme]
Öfkem ve Ben [Deneme]
Kalp... [Deneme]
Zaman, Yıldönümleri ve Biz [Deneme]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Alp Şahin, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.