..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"...öyküyü yazan bilge, beşinci ya da altıncı göbekten kral torunu olduğumu ortaya çıkaracak şekilde belirleyebilir soyumu." -Cervantes, Don Quijote
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Türkiye
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Kim Öğretti Böyle Bakmayı
Orhan Bani
Şiir > Halk

Hadi! gül, gül güllere karışsın, hadi! gül, aşk sevda ile barışsın Kim öğretti sana böyle bakmayı, kim öğretti böyle, kalpten yakmayı Bakışın ne söyler, gözlerin ateş' mi, kim öğretti söyle, böyle yıkmayı Gönlüm gözüme küstü, seni kıskanır, dilim söz söylemez, sustu. uslanır Sevdan bir Karlıdağ, sevdam yaslanır. Söyle kim öğretti, böyle bakmayı Orhan Bani-20.9.2021- İSTANBUL

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Türkiye
301 
 29 Ekim Yürüyüşü  (Levent Ölçer)

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
302 
 Manidar Sözcüğü Üzerine Sayıklamalar  (Kâmuran Esen)

Son zamanlarda siyasilerin sık sık kullandığı bir sözcük var: Manidar…..Özellikle iktidar çevreleri, işlerine gelmeyen bir durumla karşılaştıklarında veya kendilerine sorulmasını istemedikleri bir soru sorulduğunda, “zamanlama manidar,” diyerek, işin içinden sıyrılmaya çalışıyorlar. Gün geçmiyor ki bir siyasi; yolsuzlukların araştırılmasını ve ortaya çıkarılmasını, birilerinin davranışını, konuşmasını, eleştirisini manidar bulmasın.
303 
 Sevgilim Anadolu © - 1  (Nükhet Everi)

Kuşaklarca tekrarlana tekrarlana insanoğlu kafasına sağlamca oturagelmiş yargıları eleştirmek, protesto kıyametlerini davet eder. Bu protestolara karşı yek at yek mızrak çıkanlar, yargılarının dayanaksız kalmamasına dikkat etmelidirler. (Halikarnas Balıkç
304 
 Üçüncü Dünya Ülkesi Türkiye  (osman demircan)

Bir üçüncü dünya ülkesinde yaşıyoruz.Belki üçüncü sınıf otelde kalmak gibi bir şey bu. Belki duvarlarında salya sümük şiirlerin olduğu, her an dökülmeye hazır sıvalarıyla alnına ilkellik kazılmış bir binada kalmanın diğer bir adı bu. Yani üçüncü sınıf dünya vatandaşı olmanın bir başka benzer tarafı bu.
305 
 Benim Paşam.  (mahmut.ornek)

paşama intizarım var
306 
 Alıştınız mı?  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Bombalar yağıyor çocukların başına… Bugün “Barış Günü” Kürsü başında şık giyimliler konuşacak ve sizler rahat koltuklarınız da dinleyeceksiniz “Barış Türküleri”nin ninnilerini… Bir kadın ağlayacak mor gözlerindeki hüzünle, belki de bıçaklanıp delik deşik bedeni gecenin sessizliğine bırakılacak kuytu köşelere… Bugün “Barış Günü” ve sizler gazetenizin üçüncü sayfasını kanıksamışçasına göz gezdirip hemen ekonomi ve sporun ihtişamına geçip, unutuvereceksiniz buz tutmuş kanın yerdeki izlerini… Savaştan kaçan analı babalı ve çocuklu bedenler sınırı zorladığı mayınlar, ne kol ne de bacak bırakacak tırpanlayan bedenleri... İnsanlar
307 
 Zeus'un Kızı; Ayrılık Antlaşması  (Aysun Güven)

Bence, boşanmak, evliliklerin sağlıklı yapılmadığının, bir kanıtı gibi. Aslında fotoğraf belli iken, ortam ve şartlar nedeniyle, görüntü farklı renkler içerebiliyor. Ancak National Geographıc’ in ekim sayısında bir fotoğraf var ki bunun kanıtı gibi. 65-70 yaşlarında bir adam yanında 17 yaşında bir kız ,damat ve gelin, kızım bu resmi gördüğünde şöyle dedi. -Kral ve prenses.
308 
 Ya Çıkarsa!  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Benim şansım yok, bana nah çıkar! Demeyin, bakın çıkıyormuş! 2013’de verilen 3+3 memur zamlarından sonra desenize yine kolon istatistikleri tavan yapacak! 14 milyonda bir şansınız hayırlı olsun! Bence şimdilik kuzu kuzu çalışın, grevi, iş yavaşlatmayı rafa kaldırın, hem dayaklardan hem de işinizden de olmayın, ekmeğinizden de! En iyisi gelin şansınızı ilk seçimde sandığın içinde deneyin!.. Ya çıkarsa?
309 
 Şıklar Arasına Sıkışan Hayatlar  (tolga kayasu)

Hayat bir soru kitapçığından çok daha fazlasıdır. Bence her soru kitapçığının başına yazılması gereken bir cümle. Zaman yakınken gençlerimizin hayatlarını mahvetmekten vazgeçelim. Hatanın neresinden dönersek kardır.
310 
 Kuvöz  (Ertuğrul ERDOĞAN)

KUVÖZ Hastanenin ikinci katının geniş salonunda bulunan kuvözlerde, erken doğan bebekler, yaşama öylesine sarılıyorlardı ki, kuvözü 1880 yılında icat eden Fransız Tıp Akademisi Başkanı Stephane Tarnier, bugünleri görseydi, kim bilir yaptığı eseri ile ne kadar çok övünürdü.
311 
 Arka Bahçenin Bertarafları  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Eylül ayı benim için özel bir aydır. Bu ayın üçünde gece yarısı saat üç de doğmuşum. Bu ayda okullara başladım. Askerde yağmurlu bir eylül gece yarısı çalınan alarm ardından hızla giydiğim palaskanın esas duruşunda ve koğuşta açtığımız radyoda çalan Hasan Mutlucan’ın kahramanlık türküleri eşliğinde Darbeyi karşıladık…
312 
 Kürt Olmak  (osman tatlı)

Ortalığı karıştıranların, bilmesi gereken ve unutmaması gereken kötülüğü doğuran aslı astarı olmayan faşizan düşünce ve eylemlerin sonsuza kadar baki kalmayacağı ve bir gün bu zalimliğe ve zulme dur diyecek birilerinin varlığıdır.
313 
 Ayakta Kalmak  (bir güneşin doğuşu)

Ülkemiz insanlarına helal vallahi...
314 
 Milli Onurumuz Nereye?  (Mehmet SALİH)

Büyük Atatürk dış ilişkilerde olmazsa olmaz koşulumuz ‘’MÜTEKABİLİYETTİR’’ demişti. Yani, karşılıklı olmak
315 
 Üreyin  (osman demircan)

Gittikçe yaşlanıyormuşuz. Türkiye'nin gençlere ihtiyacı varmış. Üreyene para verilecekmiş. Üreyin. Üreme kapasitesi olanlara saygı duyun. Ortalama sıcaklığı iyi tutun ki üremede bir sıkıntı olmasın. Hatta sıcak bölgelere, sıcak kumsallara yollayın. Otel parasını verin. Tek gezene hemen bir eş bulun, çiftleştirin. Hatta arpa yulaf ezmesi verin. Yuvalar yavru dolsun, yavrular kuzu kuzu okula gitsin. Hatta faceden partner bulmayı kolaylaştırın. Arkadaş listelerini kabartın.
316 
 Suç Chp'de!  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Yani çözümden çok suçlamaların oy avcılığı her yanınızı saracak! Hollanda’da Dünya Kupası’na kötü başladık… Suç CHP’de! Okullar başladı 1 nci sınıfların 87 kişi olacağı söyleniyor… Suç CHP’de! 85 yaşındaki sürücü benzinliğin marketine dalınca felaket kaçınılmaz olmuş, Suç CHP’de! Adam karısına kurşun yağdırdı! Suç CHP’de! Afyonkarahisar Valisi 25 parçalanmış şehidimizin acısına yanan Genel Kurmay Başkanı’na makamında hediyeler veriyor! Suç kimde? Tabi ki onu oraya atayan CHP’de! Siirt Üniversitesi Rektör seçiminde 100 vaat verip 3 oy alabilen Prof Murat Erman Çankaya’dan birinci çıkarak rektör olarak atandı. Suç kimde yine CHPde! Yolda giderken kafaya saksı düştü! Suç CHP’de! Tavuk artık yumurtlamıyor! Suç kimde? Hadi onu da siz bulun!
317 
 Basın Göreve  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Rahmetli Barış Manço’nun “Dağlar, Dağlar” adlı özlemli bir şarkısı vardı. O dağlar ki, heybetli görüntüsüyle hangi ressamlara konu olmamıştır. Kimisi Ulu’dur, kimisi de Nemrut’tur tarih kokar benim memleketimde… Birde Güney Anadolu’da uzanan sarp ve yamaç dağlarımız vardır ki, oralarda ayazın keskinliğinde nice şehitler vermişizdir, teröristlerin kör kurşunlarıyla…
318 
 2 Temmuz  (HAMZA EKİZ)

Sivas!....
319 
 Fırtına - TUNA  (MÂVERÂÜNNESİR)

Dünyayı tek bir renge boyamaya kalkanlara inat... Bütün renkleri yutan tek bir renk vardır, siyah. O da ışığa hiç dayanamaz zaten.
320 
 Çek Kenara!  (Ertuğrul ERDOĞAN)

FOX TV için bir yönetmenin talebi üzerine yazdığım on üç bölümlük “Sonrasızlar” dizisinin öykülerine farklı hikâyelerle devam ederek Türkiye’de kadın şiddetine maruz kalmış otuzu aşkın kadın cinayetlerini yazdığım ve “Sonrasız Kadınlar” adını verdiğim kitap çalışmamın, hem Türkiye’de hem de Almanca yayımlanması için girişimlerim devam ederken, ayrıca ileride dizi olabilecek bir roman çalışmam için de 2002 yılından günümüze kadar olan yılları, gazetelerin arşivlerindeki sayfalarını didik didik edip, elle ajandaya ilginç bölümlerini not aldığımda, siyasetten yaşama, gözüme neler ilişmedi ki, neler!

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Vatan Bilinci
Yûşa Irmak
Deneme > Türkiye
Bayram
Ö.Gökhan Ergüven
Deneme > Türkiye
15 Temmuz
Sinem Bağcivan
Deneme > Türkiye

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.