..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Ne elbiseler gördüm, içinde adam yok, ne adamlar gördüm sırtında elbise yok." -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
24 Ağustos 2021
Toplu Gözleşme  
Osman AKTAŞ
Ali Yalçın, kendine yakışanı yaptı. Kendini bu makama taşıyanları hayal kırıklığına uğratmadı. Kutluyorum. Her toplu sözleşme döneminde olduğu gibi şarkısına la minörden bas bir giriş yapıp, sahibinin istediği üzre soprano ile sonuçlandırdı.


:ACF:
Ali Yalçın, kendine yakışanı yaptı. Kendini bu makama taşıyanları hayal kırıklığına uğratmadı. Kutluyorum. Her toplu sözleşme döneminde olduğu gibi şarkısına la minörden bas bir giriş yapıp, sahibinin istediği üzre soprano ile sonuçlandırdı.

Esas mesele Ali Yalçın değil, peşindeki sürü... Bunlar bugün hükümetin verdiği zammı bile hak etmeyen yığınlar. Kendilerinin, eşlerinin, çocuklarının ve ülkelerinin (kendi ülkesi sayıyorlarsa) geleceklerini hiçe sayıp, koltuk için, korku için onur ve karakterlerinden vazgeçenler...

Siz memur sürüsü! Siz, sendika, hak, adalet, liyakat, huzur ve güveni hak etmiyorsunuz. Ancak birbirinizi karakteri beş para etmeyenlerin yönetimine mahkûm ederek, haraçsız mezatsız sattırıyorsunuz; hem de yok fiyatına. Bir markette herhangi bir gıda ürünü iki yılda en az yüzde üç yüz artmışken, sizi yüzde altıya satanlar ederinizin üzerinde satmış oluyorlar.

Bir gün gelecek çocuklarınız yakanızdan tutarak, "Bizim için ne yaptınız?" diye sorduklarında, küçük çıkarlar için nasıl birbirinizi Ali Yalçın ve ekibine pazarladığınızı, onların da hükümete sizi nasıl peşkeş çekerek kendilerinden öncekilerin yaptıkları gibi milletvekilliklerine yatırım yaptıklarını anlatırsınız.

Sahi 3600 ek göstergeyi size gösterdiler mi yoksa duyüne mi kaldı?

Utanma denilen onurlu duygu toplumdan kaldırılınca, vakit hep akşamı gösterir. Artık sizin beklediğiniz fecir Ali Yalçın'ın insaf ve merhametine kalmış durumda. Ali Yalçın içeride hükümetin teklifini teklifsizce imzalarken, siz dışarıda hak, emek, alın teri masallarını iki yıl boyunca dinlemek için kendinizi hazırlayın.

Hiç merak ettiniz mi Ali Yalçın bu makama nasıl geldi? Gerçi siz sorgulamak yerine önüne konulan her belgeyi imzalayan biat etmeyi kendilerine görev bilmiş kimseler olduğunuz için bu soru saçma oldu.

Siz mamursunuz; hem de dört başı mamur... Bu yüzden hiçbir şeye ihtiyacınız yok.

Siz Özal'ın memurlarısınız ve işinizi bilirsiniz, değil mi?

Şurada altın yıl denilen 2023'e ne kaldı. Hepiniz zengin olacaksınız. Karadeniz'de doğal gaz, Bursa'da elektrikli otomobil, bor madeni dersen gırla, yerli yersiz uçak, uçak gemisi ve daha bilmem neler. Uzaya dört şeritli yolu da ilave edelim, yoksa itibarımız sarsılabilir.

Bu zenginlikle 3600 ek gösterge değil, yüzde üç bin altı yüz zam kapıda. Kapıda dediysem 2023'te...

Neyse alacağınız bu beklenmedik yüksek zamları huzur içinde yemenizi diliyorum benim akil memur kardeşlerim.

24 Ağustos 21
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Muhalefetten İktidara Jest
Türkiye’de Uçuş Güzergâhı
Oldu Bitti Geleneği
Yapay Zekâ Varsıllaması
Atatürk Olma Elzemi
Bana (L) Göre 15 Temmuz
Turfanda Düşler
Ey Analar Çocukları Okullarda Doğurun Devlete Zorluk Çıkarmayın
İcraatın Dışından
Cami ve Genelev Meselesine Dair

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Eylüllenmek
Oy Madımak
Bir Ülkeyi Diri Diri Yakmak
Okumak
Çocuklar İçimizde Çoğalacaklar
"" - Miş…"li Gelmiş Zaman
Üç Din ve Bir Filistin
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Notları...
Akif'e Dönüşmek mi Akif'i Dönüştürmek mi
"Nerede Bir Can Ölse Oralıdır Yüreğim"

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Temel (Siz İç) Güdü [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]
Kendimle Empati Kurmak [Deneme]
Mahmur Bakışlara Akif Göstermek [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Osman AKTAŞ, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.