..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir dost nedir? Öteki ben. -Zenon
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
17 Ağustos 2021
Büyük Devletin Büyük İtibarı  
Osman AKTAŞ
Bugün bana "AFAD"dan bir mesaj geldi; "Yangın ve sel yaralarının sarılmasında *BenDeVarım diyoruz. YANGIN veya SEL yazn1866'ya gönder. Bir SMS 10 TL B003"


:AJI:
Bugün bana "AFAD"dan bir mesaj geldi; "Yangın ve sel yaralarının sarılmasında *BenDeVarım diyoruz. YANGIN veya SEL yazn1866'ya gönder. Bir SMS 10 TL B003"

Daha birkaç gün önce yangınlara yangın söndürme uçakları bulunamadığı, olan yangın uçaklarının da onarımı yapılamadığı için yangınlara müdahalede geç kalınmıştı. Yangınlarda çeşitli nedenlerden dolayı kontrol edilememiş, yaklaşık bir İstanbul kadar orman yanmıştı. Arkasından başlayan seller ve neredeyse haritadan silinmiş olan Bozkurt...

Covid-19 salgını başladığında "Biz bize yeteriz" kampanyası başlatıldı. Kızılay Başkanı bütün yüzsüzlüğüyle katıldığı canlı yayında sunucuyu konuşturmamaya çalışıp, hep aynı şeyleri adeta bir papağan gibi tekrarlayarak, herkesten on lira dilenmeyi ihmal etmemiş, program boyu birkaç kez tekrarlamıştı. Şimdi AFAD aynı görevi üstlenmiş durumda.

IMF'ye borç veriyoruz. Somali'ye 30 milyon dolar veriyoruz. Özel uçaklar alıyoruz. Saraylar yaptırıyoruz. “Kanal İstanbul” yaptırıyoruz. Her kademeden bürokratlara son model zırhlı makam araçları alıyoruz. Neredeyse her üç beş yılda bir doğal gaz buluyoruz. Yerli uçak, yerli otomobil yaptırıyoruz. Afgan ve Suriyeli sığınmacıların bakım ve onarımını saymıyorum bile.

Yangınzedelere, selzedelere yardım yapmak için para bulamıyor, IBAN numarası veriyoruz yardım yerine. "Buyurun buradan yakın."

Yangınların, sellerin alenen gösterilmesi halkı galeyana getirebilir endişesiyle haberlerde ayrıntılara magazin programları kadar süre ayrılması RTÜK tarafından yasaklanıyor. Halk tarafından uluslararası düzeyde yangın söndürme yardım çağrısı sosyal medyada "Türkiye Devleti'nin İtibarını zedeliyor" gerekçesiyle yasaklanıyor.

Halka İBAN numarası verip 10 lira istemek, halkın pazar artıklarından gıda malzemeleri toplamaları, her ürün yüzde üç yüz, yüz de beş yüz artarken memur ve işçiye yüzde üç ile yüz de altı oranında zam vermek, öğretmenlik sertifikasın alıp atanamadığı için intihar eden gençlerin varlığı, yanlışlıklarla dolu ders kitaplarının okutulması, alt üst sınırın bir türlü belirlenemeyen yüksek öğrenim geçiş sınavları her nedense ülke itibarına zarar vermiyor. Ülke itibarını halk zedeliyor, ama birçok kesim tarafından kandırılanların yaptıkları yanlışlıklar ülke itibarını nasıl oluyorsa kurtarıyor. Acaba kendi ülkesinin çocuklarının nefes almasını sağlayacak ormanların korunması için yardım istenmesi mi ülke itibarını zedeliyor?

Sadece, "İBB cami için aydınlatmadan temizliğe, güvenlikten bakım ve onarıma kadar toplam 290 milyon 601 bin 510 dolar harcadı. Sadece cami mimari aydınlatma işinin 6 milyon 640 bin 617 dolar tuttuğu belirlenirken, caminin inşaat maliyeti ise 66,5 milyon dolar olarak hesaplanıyor." Şimdi soruyorum, İstanbul'da neredeyse her yüz metrede bir cami varken bu camiye ne gerek vardı? Bu cami için harcanan parayla kaç tane yangın söndürme uçağı alınabilir, sel felaketi mağdurlarının kaçına ne kadar yardım yapılabilirdi?

Kiminin içi kan ağlıyor, kimisi işlevini kaybetme durumuna gelmiş bir devletten medet umuyor, kimisi, bir evliya zannettiğinin peşinden cennet hayalleri kuruyor. Biz de cellat ile musalla arasında adalete güvenmenin bir yolunu arıyoruz.

Bakıyorum da Çanakkale'de verilen iki yüz elli küsur bin şehit bu vatanı, bu şekilde hor kullanıp, satılsın diye mi bıraktı? Bu vatanı bıraktıkları kişiler şimdi neredeler? Bu itibar kaygısından başka bir şey düşünmeyen adamlar vatanseverlerse, biz neyiz?

Aziz Nesin’in ölümünden önce söylediği bir söz var beni çok etkileyen, mealen, "Ey sevgili halkım, size Allahaısmarladık demeyi çok isterdim, ama öyle güzel uyuyordunuz ki, uyandırmaya kıyamadım."

Ben de çok kızsam da kıyamıyorum; bu millet, bu vatan ve bu egemenlik benim. Kaybedersem sığınacağım bir ülke yok. Ne mizacım, ne karakterim buna elverişli, ne başka ülkeler buna fırsat tanır.

Umarım bu uyuma numarasından çabuk vazgeçersiniz benim sevgili milletim.

17 Ağustos 21
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Adalet Mahkeme Duvarlarının Süsü Mü
Muhalefetten İktidara Jest
Türkiye’de Uçuş Güzergâhı
Oldu Bitti Geleneği
Yapay Zekâ Varsıllaması
Atatürk Olma Elzemi
Ey Analar Çocukları Okullarda Doğurun Devlete Zorluk Çıkarmayın
Bana (L) Göre 15 Temmuz
Toplu Gözleşme
Cami ve Genelev Meselesine Dair

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Eylüllenmek
Oy Madımak
Okumak
Bir Ülkeyi Diri Diri Yakmak
Çocuklar İçimizde Çoğalacaklar
"" - Miş…"li Gelmiş Zaman
Üç Din ve Bir Filistin
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Notları...
Akif'e Dönüşmek mi Akif'i Dönüştürmek mi
Eylüllenmek

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Kendimle Empati Kurmak [Deneme]
Temel (Siz İç) Güdü [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
Mahmur Bakışlara Akif Göstermek [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Osman AKTAŞ, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.