..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Prensiplerden hoşlanmam. Önyargıları yeğlerim. Daha içtenler. -Oscar Wilde
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Bir Gün Uyanırsan
Ö.Gökhan Ergüven
Şiir > Bireysel

Okyanusları geçersinde İki damla boğar seni Şimdi anladım dersin Anladığını sandığın onca şeye gülerek Ne bu dağ ne deniz Ne bu gök Kırgın yürekleriyle kuşların tertemiz Vazgeçmek nedir bilmedi Yorgun ömrümüz Artık ne vuslat hayalimiz Ne bir teselli geçmişten Uyanırsan bir gün derin uykundan Dön bir bak Senin için feda edilenlere Yalnız ve güzel ülkemiz

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Toplum
41 
 Yalnızlık ve Ölüm  (Necat Dilaver)

Ölüm yalnızlığın kutsanmasından başka bir şey değildir. Hayat dediğimiz eziyet dolu yalnızlığı yenme çabasının sonudur ölüm. Final yine yalnızlıktır. Kaçınılmaz son.
42 
 Şuursuz Bir Yazı…  (HAMZA EKİZ)

şuursuzca yazılan kelimelere şurulu insanların cevapları nasıl olacak acaba?
43 
 Nerede O Eski Bayramlar?!  (recep uzun)

özlediğim eskilere ithaf ediyorum sevgiyle...
44 
 Ey Ağlamak Unuttuk Seni  (Yûşa Irmak)

Esasen bu konu, içi boş sözle değil; ancak göz denen nimetin akıttığı bengisu ile anlatılabilir! Ve yaşadığımız Dünya düzeni, materyalizm, kapitalizm; insanın tüm manevi değerlerini, ananelerini, kalbini ve ruhunu ziru zeber etmiş. Ne kibarlık, ne hassasiyet ve dahi duygulu olmak gibi nitelikler; zamanla deforme olarak yerlerini çıkarcılık, pragmatizm ve eyyamcılıga, hatta hayyamcılık gibi melanetlere terketmiş. Her şey, ağırlığı ve hacmi kadar kıymet buluyor, maddi zevk ve materyalist değerden başka ölçüler geçerli kabul edilmiyor günümüzün modern dünyasında. Haya-günah tanımayan bu ortamda, gözyaşı dökmek, ayıp sayılan bir-iki şeyin başında yer almakta... Bunca zulüm ve perişanlığın, anasını ağlattığı kimseler, bir şekilde ağlama hürriyetini kullanmaya kalksa, alay konusu olacaktır eminim: “Erkekler ağlamaz gardaşım!” “Şuna bak hele karılar gibi ağlıyor.” Sanki günümüzdeki kadınlar, özellikle erkeklerle beraber çalışan, okuyan bayanlar sadece ağlama hakkına sahipmiş gibi...
45 
 "Kolay Gelsin"  (Ekrem Naif Tek)

Nasıl da her gün her gün tükürüp, çöp attığımız bu sokaklarda birikmiyor bu pisliklerimiz ?
46 
 Sevgi Sihirdir  (Müşerref ÖZDAŞ)

Sevgi evrenseldir. Sevgi akar, yerini bulur... Sevgi yeniler.. Sevgi iyileştirir. İlaçlardan, psikologlardan çok daha önemli bir güçtür... Sevgi ilaçtır... Sevgi sihirdir.
47 
 Kıçı Açık...  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Yine başa döndük!… Yine yoksul evlerden ağıtlar yükselmeye başladı! Yüreğimiz parçalandı!… Yine doğmamış bebekler ve baba özlemiyle yanıp tutuşan çocuklar yetim kaldı.. Yazarı, çizeri, politikacısı ve halkımız her zaman olduğu gibi yine görüşlerini belirtecek… Terör lanetlenecek… BDP’nin Özerklik kararı, Meclis protestoları, derken doğu şimdiden her türlü gelişmeye gebe bir bölge olmaya devam edecek… Dış güçler ise ‘ağzı sulu’ köşe başlarında pusuda… Akıllı politikalarla şimdi birlik ve beraberlik zamanı… Aşağıda okuyacaklarınızı hain saldırıdan önce yazmıştım. Yazımı askıya almayı düşündüm ancak
48 
 Okulsuz - Öğretmensiz Bırakılan Köylerimiz  (Kâmuran Esen)

Köy Enstitülerinin kapatılması eğitime nasıl büyük bir darbe vurduysa, köylerden öğretmenlerin çekilip alınması da, köy halkının aydınlanmasına darbe vurdu. Öğretmensiz kalan köylünün içine düştüğü karanlığı görmemek için; insanın hem kör, hem sağır ve hem de alık olması gerekiyor.
49 
 Bitmeyen Süreç Aydınlıkla Karanlığın Savaşı 1  (Bayram Kaya)

Gelişen sürecin doğru olan deklarasyonuna göre zulmü ve ceberrutluğu içinde başa gelen köleci deklarasyona uygun olmakla doğruydu, kaderdi. Kadere rızasızlık yanlıştı, kâfirlikti.
50 
 Nerden Gitsin Bu Adam?  (Sinem Bağcivan)

-Doğruyu söyleyin doktor bey, durumu nasıl? -Üzgünüz benliğiniz çok derinlerde kalmış ,kurtarmak çok zor.Ama biraz daha başkaları yerine kendinizi dinlerseniz belki kurtarabiliriz.
51 
 Sigara İçen Öldü de - 1  (seyfullah ÇALIŞKAN)

igaraya ilk olarak nerede ve ne zaman başladığımı anımsamıyorum. Büyük bir ihtimalle yaşıtlarımın çoğu gibi yazlık sinemanın zemininden izmarit toplayarak başlamışımdır. O yıllardaki yaygınlığıyla verem ihtimalini düşünecek olursanız bu resmen intihar gibi bir şey sayılabilir. Yine o yıllarda paket almak diye bir deyim vardı. İlk olarak sigarayı paketle aldığımda ortaokul öğrencisiydim. Arkadaşlarla harçlıklarımızı bir araya getirip genelde Birinci sigarası alırdık.
52 
 "Siyasi Ahlak" ve "İdeal Devlet" Üzerine Tarihsel Bir Analiz...  (lütfi akarçay)

Yönetim ve yönetim ahlakı üzerine “semavi kaynakları” bir tarafa bırakacak olursak ilk bilimsel denemeler ve yazılar Antik Yunan’a kadar uzanmaktadır..Sokrates ve öğrencisi Platon’un Devlet ve “devlet yönetimi” üzerine ortaya koydukları çalışmalar ve sisteme karşı sergiledikleri “manifesto” ve Sokrates’in bedel olarak hayatıyla ödediği “yönetim kritiği” insan ve toplumlar için hep bir “evrensel açmaz” olarak karşımızda durmuştur..
53 
 Sivrisinek Konçertosu  (seyfullah ÇALIŞKAN)

akın zamanda yaşadıklarım beynimin bardağını taşıran son damlanın da düşmesine neden oldu. Çivim çıktı, ayarım bozuldu. Bir kendime baktım, bir aynaya… Bir gariplik var bende. Beklenmedik olaylar karşısında ŞAŞKINA DÖNME tepkimi yitirmişim. Karşılaştığım, gördüğüm baktığım hiçbir olay beni hayretler içinde bırakmıyor artık.
54 
 Çirkin Ördek Yavrusu İnsan Hayvan mı?  (Nilüfer Aydur)

Ben insanın farklılaşmış bir hayvan türü mü yoksa yaradılış hikâyesinin kanıtı mı olduğu hususunda bir tartışmaya girmektense, insana, hayvandan farklılığının sonucu ve göstergesi olarak bulunduğu yerden bakmanın en doğrusu olduğunu, aynı zamanda onu bir alt seviyeden çağırmak yerine bir üst seviyeye davetten kazanç elde edebileceğimizi düşünüyorum.
55 
 Zincire Vurulmuş Prometheus  (Murat Mehmet UĞURLU)

Yunan Mitolojisi, dünya mitolojileri içinde, üzerinde en fazla durulmuş olanıdır. Tüm mitolojilerde olduğu gibi öncelikle "yaratılış felsefesini” açıklamak üzere kurgulanmıştır. Yaratılan kahramanlar tanrılaştırılarak onlara ibadet edilmiş, kurbanlar adanmış ve efsaneler uydurulup, adlarına heykeller başta olmak üzere çeşitli sanat eserleri yapılmıştır.
56 
 Rastlantı ve Uygarlık  (Ahmet Odabaş)

Canlının yapı taşlarını, canlılığa ilişkin şifreleri, genleri vs. değerlendirmek, araştırmak durumundayız. Bir örümcek ile insan arasındaki yapısal benzerlikler ve ayrılıkları tartışmak durumundayız. Çizmeyi aşmak gibi bir gayretim olmayacaktır. Doğanın bir parçası olan insanın, doğanın diğer parçaları ile ilgisi tartışılmalıdır.
57 
 Yalnızlık ve Mutluluk  (Necat Dilaver)

Yalnızlık yenemeyeceğimiz kaderimiz. Mutluluk bu kadere boyun eğmekle başlar ve geliştirir kendini aşkla, dostlukla, parayla. Ama bunların hepsi ancak yalnızların ulaşabileceği şeylerdir.
58 
 Eksilere Gitmeye Meyilli  (Ayten Topal)

Aklın kustahligi ve birey lüks çıkarımı birleşince vicdan sömürgecilerin ortaya çıkması beklenen olasiliklardan yalnızca biriydi.
59 
 "Tek Adam"... Şark Dünyası'nın "Mitolojik İkonu"  (lütfi akarçay)

İnsanlık ve Medeniyetler tarihi boyunca halkların kurmuş oldukları yönetimler Zaman içinde Firavun,Nemrut,Budha gibi liderleri-kanaat önderlerini “Yarı Tanrı-Tanrı” Biçiminde “İkon” konumuna sokmuşlar veya Antik Yunan’da olduğu gibi “antropomorfojist” Bir metodla Tanrıları “insanileştirerek” insan ve toplumun kronik problemlerini aşmaya çalışmışlardır..
60 
 Asgari Ücretliler İyisiniz İyi!  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Birkaç maskeli genç, gözüne kestirdikleri marketin altını üstüne getiriyorlar… Çalışanları yere yatırıp, kasadaki paraları hızla alıp kaçıyorlar… Bizdeki dolandırıcılar yetmezmiş gibi Gürcistan’dan gelen iri bir adam, kuyumcudan tırnaklama yöntemiyle 1500 TL’lık altın künyeyi iç ediyor. Bitmedi, iki kadın bir evden çıkarken, komşusu tarafından yakayı ele veriyor. Ev sahibi yetişip apartmanın kapısını kapatarak iki kadını polis gelinceye kadar üst araması yapıp sorguluyor. Neyse ki anlattıklarımıza konu olan suçluları polis yakalıyor… “Cübbeli Hoca” lakaplı Ahmet Ünlü ise “Seks” skandalından tutuklanarak cezaevine konuluyor. Adliye’nin önünde müritleri;

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Hissiyatım
Merve Kalkan
Deneme > Toplum

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.