..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız. -Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - lütfi akarçay
lütfi akarçay - Siz hiç Yaşadınız mı?..
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Dua... (lütfi akarçay) 31 Ağustos 2018 Din 

Dua,ben-merkez’den ötelere iletilen Zat’a münhasır bir itirafnamedir…

  İçimde Kelimeler... (lütfi akarçay) 3 Eylül 2018 Bireysel 


  Sen Yoksun... (lütfi akarçay) 29 Ağustos 2018 Garip 


  Gecenin İçinden (lütfi akarçay) 28 Ağustos 2018 Bireysel 

Ve gece uykuya dalarken uyanık gönüller vardı. Kim bilir belkide onların kırık umutlarıydı geceyi hala aydınlatan..

  Sen Kalırsın Ey Yâr... (lütfi akarçay) 19 Eylül 2018 Bireysel 


  Üşüyorum Despina... (lütfi akarçay) 23 Eylül 2018 Bireysel 

Üşüyorum Despina ! Zemheri ayazı yemiş taş duvarlar gibi kaskatı kalpler çevremde dokunamıyorum..

  Seni Anlatmak... (lütfi akarçay) 19 Ekim 2018 Aşk ve Romantizm 


  Hasret Fısıltıları... (lütfi akarçay) 13 Ekim 2018 Lirik 


  Bir Gün Bir 'Âh' İle... (lütfi akarçay) 8 Kasım 2018 Bireysel 


  Düş'tün... (lütfi akarçay) 10 Kasım 2018 Bireysel 


  Solsam Yavaş Yavaş... (lütfi akarçay) 11 Kasım 2018 Bireysel 

Bugün Pazar.. Havada 'hüzün' kokusu gözlerimde duman.. Gönlümde 'keder' köpürüyor Despina.. Bir 'bahar esintisi' olsan alsan götürsen beni iklimine..

  Bir Benim Adımı... (lütfi akarçay) 7 Ekim 2018 Özlem Şiirleri 

Herkesin adı dilinde sanki şarkılarda olduğu gibi “adını anmayacağım..” dercesine yemin edercesine bir benim adım yok o dilde..

  İçimde Hala "Köz"sün... (lütfi akarçay) 5 Kasım 2018 Aşk ve Romantizm 


  Aşka Dair... (lütfi akarçay) 5 Kasım 2018 Aşk ve Romantizm 

Sevmek iki hece aşk ise tek.. Ondan mıdır sevgide kalbin ikiye bölünmesi Ondan mıdır aşkta ikinin bir olması..

  Sen... (lütfi akarçay) 25 Ocak 2018 Aşk ve Romantizm 


  "Siyasi Ahlak" ve "İdeal Devlet" Üzerine Tarihsel Bir Analiz... (lütfi akarçay) 7 Mart 2015 Toplum 

Yönetim ve yönetim ahlakı üzerine “semavi kaynakları” bir tarafa bırakacak olursak ilk bilimsel denemeler ve yazılar Antik Yunan’a kadar uzanmaktadır..Sokrates ve öğrencisi Platon’un Devlet ve “devlet yönetimi” üzerine ortaya koydukları çalışmalar ve sisteme karşı sergiledikleri “manifesto” ve Sokrates’in bedel olarak hayatıyla ödediği “yönetim kritiği” insan ve toplumlar için hep bir “evrensel açmaz” olarak karşımızda durmuştur..

  Sosyo - Kültürel Bir Erozyon;"dil ile Din Arasında Kayıp Kimlikler... "" (lütfi akarçay) 26 Ocak 2008 Toplum 

Bir toplum için dramların en büyüklerinden biri,herhalde,kendi kısa mazisinde yaşadığı tarihi ve kültürel değerlerin bireyleri tarafından algılanamamasıdır.Hayır,yanlış anlaşılmasın okuma veya dinleme problemi değildir burada kastettiğimiz;okuma ve dinlemesine rağmen kısa mazisinden kopuk olması,kopuk yaşamasıdır.Bu sorun sadece ondan kaynaklanan bir sorun da değildir;bunda eğitim,kültür ve sanat hayatımızın yaşadığı akamet ve kaht-i rical dediğimiz “adam kıtlığı” ya da yetişmiş insan kalitesinin düşük seviyede seyretmesi de başlıca amiller arasında sayılabilir.

  İslam Dünyası’nda "Kavram Kargaşası" Ya da İslami Düşüncelerin "Historisizm" Problemi... (I) (lütfi akarçay) 13 Haziran 2016 Dinbilim 

Son dönem gelişen dünya olayları ve özellikle bölgesel savaşların ve mücadelenin en acımasız metotlarla yürütüldüğü Ortadoğu ve İslam Coğrafyası’nda Müslümanların kafa karışıklığına sebep olan bir “kavramlar karmaşası” yaşanıyor.. Şii..sünni..nusayri..ibadi..yezidi..ezidi..husi(zeydi)..dürzi.. Mezhep..tarikat..cemaat..hizip..parti.. vs..

  İslam Dünyası’nda "Kavram Kargaşası" Ya da İslami Düşüncelerin "Historisizm" Problemi... (2) (lütfi akarçay) 8 Ocak 2017 Dinbilim 

Yeter ki bizler içimizden "Kur'an bize yeter.." diye kuru-sıkı sallayan cahiller değil; "Fıkıh(hukuk) kişinin lehinde ve aleyhinde olanları bilmesidir.." diyen Ebu Hanife gibi münevverler yetiştirelim

  Işid,nusra,öso ve Diğerleri... Neo - Liberalizm’in "Küresel Tetikçileri" (lütfi akarçay) 7 Temmuz 2015 Post-Modernizm 

Dün Afganistan ve Libya, Bugün Irak,Suriye,Nijerya Yarın Mısır,İran ve belki de Türkiye.. ABD-İsrail önderliğindeki “Küresel Güç” için yerin üstündekilerden daha çok “yerin altındakiler” önemli olduğundan bu coğrafyalar dünya enerji rezervinin çoğunu elinde bulunduran ülkelerden oluşuyor..

 

 Siz Hiç Yaşadınız mı ?..Daha çok "ideler alemi"nde yaşadığı ve gerçeği ve mutluluğu ve sonsuzluğu orada aradığı için mı bilmem Platon isim babası olmuş galiba bu "platonik aşk"in... Yaşadınız mı hıç platonik bir aşk?..

Tattınız mi?..

Yoksa sadece masal kitaplarından derince bir iç çekerek yalnızca uzaklardan seyirci mı oldunuz?..

Veya daldığınız tatlı hülyalarda ve düşlerinizde kısa enstantaneler olarak bir daha karşılaşamayacağınız "flu görüntüler" olarak mı kaldı sizin için?..
Ya da hıç ulaşılamayacak bir zirve,bir Zümrüt-i Anka'nin kanatlarında tepesine konulacak bir "Kaf Dağı" kadar hayal mi?..

Yoksa bunlardan hıçbirinin yaşama şansı bulunmayan "realist" bir beynin acımasız gerçekleriyle ördügü "gri dünya"nın sıradan bir ferdi mısınız?..

Yaşadığımız dünyada,bilmem hıç merak eder mısınız, bir Mecnun,bir Kerem,bir Ferhat,bir Romeo ya da bir Leyla,bir Aslı,bir Şirin,bir Juliette olup olmadığını;onlarsız bir dünya ve çevrenin insanın fitratına aykırı olacak kadar çirkinleştiğini,kend i dışındaki varlıkların kendisine amade kılındığı insanın adeta kendisini onlara amade kılacak kadar alçaldığını ve köleleştiğini;..
farkedebiliyor,hissedebiliyor ve bir "iç sızısı" yaşayabiliyor,"vicdanı bir muhasebe"ye kendinizi teslim edebiliyor musunuz?..

Kerem bizim oralardan geçmiş,..
Ferhat bizim oralarda kazma sesleriyle sevdalarına ritim tutmuş,..

Aslı saçlarını bizim oraların küllerine süpürge ederek "yürek sızısı"nı dindirmeye çalışmış,..

Şirin bizim oraların kızlarıyla yüreğindeki hasretin öyküsünü gergeflerle işlemiş...

Neden şimdi yüreğim soğuk,yüreğim katı,yüreğim herşeyden ürkek ve korkak tavırlarla kaçiyor;neden sevgiye,aşklara kapalı,kendisini ahde vefası olmayan fersiz gözlerin,soğuk yüzlerin,katı kalplerin zebunu kılıyor,neden hala bunlardan ibret alıp "çöl çiçekleri"nin bile açmaya korktuğu ıssız ve soğuk gecelerde yürek ısıtan ve "kirlenmemiş duygular"in tercümanı olarak Mecnun gibi "özünü" söylemiyor ve haykırmıyor?..

Neden üç kuruşluk fani çıkarlar peşinde eskiyen bu bedenim,yorulan bu ruhum kendisini "abad" edecek olan,"ölümsüz" olan,eskimez ve pörsümez olan "aşk" için Ferhat gibi eline kazmasını,sırtına yüreğini almıyor?..

Zavallı "Ben!"..

Bu acizliğimi ve fukaralığımı göremeyecek kadar basiretimi bağlayan,beni kendisine "ram" eden egomun kölesi olan zavalli"Ben!"..

Onların kimine "Mecnun" kimine "Meczup" kimine "Behlül" diyerek kendisini "ukela' sınıfı"nin zirvesine yerleştiren zavallı "Ben!"..
Acaba "Mecnun" olan onlar mıydı yoksa "Sen" miydin?..

Sevgiyle kalın,..

Lütfi AKARÇAY 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2018 | © lütfi akarçay, 2018
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 13.11.2018 04:26:49