..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Barışı bulacağız. Melekleri duyacağız, göğün elmaslarla parladığını göreceğiz. -Çehov
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Ampuller Niye Patlar
Ahmet Zeytinci
Deneme > Gülmece (Mizah)

Sıkıntıdan demeyin çarparım ha! Ampullerin niye patladığı derin ve çok önemli bir araştırma konusudur... Sonra bir de şu var ki ampuller pat pat diye mi patlar? Patlarken nasıl sesler çıkartırlar? Çat çat diye de ya da başka sesler çıkarak patlayan ampullerde var mıdır; vardır mutlaka... Miyadı dolmuştur muhtemelen, o sebep ile de patlamış olabilir... Ediz Hun bir bilse ampuller patır patır patlıyor, çatır çatır çatlıyor

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Toplum
281 
 Ben Başkan Olsam Futbolu Yasaklardım  (murat uzuner)

Çünkü yıllardır dikkat ediyorum. Dünyada o kadar çok çeşit spor çeşidi varken bizim gibi kalkınmakta olan ( ? ) ülkelerde futbol birinci spor dalı. Bu hem devlet hem de medya desteği ile böyle. Futbol maçı oynandığı esnada akan sular duruyor.
282 
 İddia Ediyorum! Teyzelik Katsayısı Poponun Yarı Çapı ile Doğru Orantılıdır.  (ilke Cengiz)

Teyzelik kurumu işte böyle korkutucu, karışıcı kendi içinde kendi hiyerarşisini barındıran bir nevi militarist bir kurum...
283 
 Globalizm  (Celal Odabaş)

Globalizm,globalleşme;Dünya hakimiyetini amaçlayan süper gücün Kızıl Elma’sı.
284 
 Ne Zaman İnsan Olacağız?  (Arap Kurt)

Sevginin hoşgörünün, saygının inşası için neler yapmalıyız? Bizleri yönetenlerin, toplumu oluşturan dinamiklerin görev ve sorumlukları nelerdir? Topluma faydalı birey yetiştirmekle görevli aile kurumu ne kadar bu görevini yerine getiriyor?
285 
 Milli Egemenlik ve Son Gazi  (Adem KALINSAZ)

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” Anlayışının yolu ülkemizde milli mücadelede çetince mücadele yapmaktan geçmiş ve zor şartlarda kazanılmış ve bu sebepten kıymetini eskitmeyen bir ilke olma özelliğini idame ettirebilmiştir.
286 
 Bir Tebessümle Başlar Her Şey!..  (Mehmet SALİH)

Yetmedi mi, neden bir de mezarlıkta ki yakınlarınızı ziyaret etmiyorsunuz. Hayatın ne kadar kısa ve sorunları büyütmenin anlamsızlığını anlayacaksınız.
287 
 Pişmanlık  (Gül Özay)

Elli bini tutuklu altmış bini hükümlü binlerce insan binlerce keşke demek...
288 
 Zeus'un Kızı; Valslerle Dansetmek  (Aysun Güven)

Besteci Johann Strauss’un Tritsch-Tratsch-Polka - sı eşliğinde çakıl taşlarının bütün bir kış hareketlerinden yorulmuş dalga, bu sabah onları sakince sevmeye yeltenmiş, bebek uykuları kadar dingin deniz, ben duyamıyorum kimin umrunda….
289 
 Bayramlık Kitaplar  (Feride Serin)

Çocukların en sevdiği bayram, şeker bayramıdır. Ben de bu bayram kapımı çalan çocuklara, şeker ve bir kitap armağan etmeliydim.
290 
 Dene - Me  (Necat Dilaver)

Okumaya değmeyen bir deneme. Gidin bir bardak çay için veya çocuğunuza yenilin daha iyi...
291 
 Depremlerdeyiz  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Sahi unutuyordum, hadi gözünüz aydın “Aile Hekimliği”nden sonra “Aile İmam”ı da yoldaymış… Güzel, sevindim. Onlara ilk danışacağım konu: “Dini alet edip, insanları aldatarak nemalanların Kuran’daki yeri” olacak… Aslında bize birde acilen “Aile Avukatı” lazım. Yalnız tutacağımız avukatı, devlet değil de hekimlerde olduğu gibi özgürce seçme hakkımızı kullanarak tutarsak, hiç de fena olmaz… Ne dersiniz?
292 
 Pembe Rüyadan Uyanmak  (a.fettah imamoğlu)

Mutluluk adlı ülkede yaşayanlar,geceleri sadece pembe rüyalar görüyorlarmış.Mutsuzluk nedir bilinmeyen bu ülkede bir gün bir genç,ülkenin başkentinin en işlek meydanında "Mutsuzluk da vardır! "diye bağırmış...
293 
 Hürrem'e Huzur Haram  (Hürrem Görgün Baydemir)

Kösem, Katarina, Eva, Mata Hari ve diğerleri? Niye uğraşırsınız Hurrem'le bilmem ki...
294 
 Kocasından Dayak Yiyen Kadına Öğütler  (Kâmuran Esen)

Böyle öğüt mü olur !
295 
 Ve...  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Parkın her tarafı yemyeşil, çiçekler renk cümbüşlüğünde kendisine bakanlara gülümsüyordu. Yaşlı bir adam eline sımsıkı bağladığı kaniş cinsi köpeği ile banka oturdu. Cebinden çıkardığı yiyeceği köpeğine uzattı. Beyaz sevimli köpeğin tüylerinden neredeyse gözleri görünmüyordu. Adam, eliyle köpeğinin çene altını severken kendinden geçtiği belliydi. Köpek, adamın avucundakileri bir çırpıda bitirdikten sonra iki ayağı üstünde durarak şirinliğini ve memnuniyetini gösteriyordu. Çevrede bakanlar bunu görebiliyordu ancak adam göremiyordu. Yanı başındaki beyaz bastonunu alarak uzaklaştığında yaşamın arta kalanları da kuytu köşelerde acımasızca devam ediyordu.
296 
 Öğrencinin Kulağı Kapalı Olamaz  (İnci Fügen Yılmaz)

Son günlerde yaşanan türban tartışmalarında herkesin gözünden kaçan çok önemli bir detay bulunmaktadır. Türban veya eşarp boyundan mı bağlansın enseden mi bağlansın diye tartışanların ya da öğrencinin türbanla üniversiteye girmesiyle laiklik elden gidecek diye telaşlananların hiçbiri, öğrencinin kafasının değil KULAĞININ kapanmasıyla oluşacak tehlikeyi görememektedir
297 
 Hayat Bir Çatışmadır Diye Akılsızca Hükmetmişler!  (Fuat Türker)

Dünya, amaçsız mücadele için değil, imtihan olmak için yaratılmıştır. İnsan, karmaşa, açlık, hayat pahalılığı içinde süründüğünü/perişan olduğunu söylerken, gerçek kurtuluşu aramakta mıdır? Oysa sonsuz güç sahibi Allah insanlığa kurtuluş yollarını gösterir...
298 
 Hepiniz Gazetelerdeki Köşe Yazıları Gibi Boşsunuz. Nedense Hayatımdaki Tüm Köşeleri Tutmuşsunuz  (osman demircan)

Şöyle bir sana ne diyebilsem. Karşımdaki de bu sözümün ne anlama geldiğini bir anlayabilse. Toplum öyle sokulgan ki, yılandan farksız. Hayatında yeter ki bir gedik bulsun, hemen içeri girer. Diyemezsin ki hayatımda ne işin var. Arkadaştır, dosttur... Ne yapsa iyilik içindir. Uf dersin, anlamaz. Sana nefes aldırmaz. Neden bu kadar yapış yapışsın dersen, seni ayakta tutmak için der.
299 
 Bizimde Deprem Haftamız Olsun  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Japonya’da olduğu gibi bizde de “Deprem Haftası”nın hayata geçirilmesi, insanlarımızın bilinçlenmesinde önemli bir rehber olacaktır. Bu konuda, Cumhurbaşkanı’na, Milletvekilleri yanı sıra konuyla ilgili kurumlara e-mail yazısı yazdım ve yazmaya da devam ediyorum. Bu çabam ne kadar ses getirir bilemiyorum ancak sizlerinde çabalarının ses getireceğine inanıyorum. Gelin bu deprem haftasının adını da; ülkesinde 8.9 ‘luk depremde hayatta kalan ancak son 5.6’lık Van Depremi’nde hayatını kaybeden Japon AAR Kurtarma Ekibi’nde görevli Dr. Atsushi Miyazaki’nin adını verelim; “ATSUSHİ DEPREM HAFTASI” Ne dersiniz? Görüşünüz olumluysa, haydi sarılın e-maillere!... Buradan ülkemizde hayatını kaybeden Barış Elçisi Atsushi’ye de Allah’tan rahmet diliyorum…
300 
 Televizyon Denen Yalan  (Levent)

Michael Moore denen Arıza Adam'ı duyan duymuştur. Bizim Uğur Dündar'ın Amerikalı ve biraz daha Cem Yılmazlaşmış hali ve de Uğur abi daha yakışıklı. Bu Michael reyting şirketleri ile ilgili bir araştırma yapmıştı..

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Hissiyatım
Merve Kalkan
Deneme > Toplum

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.