..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Güzellik her yerde karşılaşılan bir konuktur. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yüzleşme > serdar adem işler
26 Temmuz 2021
Düğün Konvoylarına Düzenleme  
serdar adem işler
İlkel çağların alışkanlıklarını terk etmeliyiz.


:AJC:

     
     Yirmi birinci yüzyıldayız, ne zaman uygarlaşacağız? Ne zaman aydın bir toplum olacağız. Amacından saptırılmış askere uğurlama törenleri, çığırından çıkarılmış düğün konvoyları yakışmıyor yaşadığımız çağa. Yakışmıyor. Vatan vazifesi zorunlu milli hassasiyetimizdir. Reklama ne gerek var? Ayrıca askere sadece siz gitmiyorsunuz. Düğünler milli geleneğimizdir. Abartmaya ne gerek var? Ayrıca memlekette evlenen tek kişi siz değilsiniz.
     Bu tür davullu zurnalı törenler kırsal nüfusun çoğunlukta olduğu Orta Çağ’dan kalma, ivedilikle terk edilmesi gereken adetlerimizden biridir. Teknolojinin gelişmediği, mesleki uzmanlaşmanın olmadığı, hayatın derin sessizlik ve sükunete gömüldüğü, zamanın dört köşe tekerler üzerinde aktığı çağlarda birer eğlence ve yardımlaşma etkinliği olarak uygulanmaya başlayan bu geleneğin artık terk edilmesi gerekiyor. Düğün törenleri resmi muamelenin olmadığı çağlarda evlenen kişilerin içinde yaşadığı toplum tarafından öğrenilmesi amacıyla uygulanan bir gelenekti. Günümüzde böyle bir uygulamaya gerek kalmadı. Uzmanlaşmış devlet yapısı ve resmiyete dökülen ilişkiler böyle bir muameleye ihtiyaç bırakmamaktadır. Kabul edelim artık.
     Ayrıca özellikle düğün törenleri katılımcıları da en azından düğün sahipleri kadar ekonomik yönden sarsmaktadır. Evli çiftler sidik yarıştıracağım diye büyük borçlar altına girmekte. Bu da aile yuvasını daha ilk günden itibaren ekonomik sıkıntıların yıkıcı rüzgarlarına maruz bırakmakta. Paramız mı çok aklımız mı az anlamakta zorluk çekiyorum.
     Bir de meselenin yaygara gargara boyutu var. Çevreyi zorla ve uzun süre yüksek volümlü çingene müziğinin manyetik etkisine maruz bırakmak aah almaktan başka bir şeye yaramaz. Bir iki düğün salonu kar edecek diye kimseyi rahatsız etmeye hakkınız yok. Bu arada şehir merkezlerindeki düğün salonlarının şehir dışında uygun görülen yerlere taşınmasında fayda olduğunu düşünüyorum. Bu böyle olmaz. Düğün adı altında kulak tırmalayan cızırtıları zorla dinletmek kul hakkı ve insan hakkı ihlalidir. İnsanların yaşlısı olabilir, hastası olabilir, ders çalışanı olabilir, mesaiden dönüp dinlenmek zorunda olanı olabilir. Bunları rahatsız etmek hangi vicdana sığar, hangi akla uyar?
     Laftan sözden anlayacağınızı sanmıyorum. Kul hakkı, kamu huzuru gibi etik değerleri hesaba katacağınızı sanmıyorum. Onun için sizin adınıza resmi otoriteden gerekli tedbirleri almasını istiyor ve bekliyorum.
     Bu böyle olmaz, olamaz. Olmamalı…
     Askere gitme törenlerinde maganda kurşunlarına kurban giden, düğün konvoylarında da trafik kazalarına kurban gidenlere rağmen ilkel insanlar tarafından bu tür çağın gerisindeki etkinliklerde ısrar edilmesini doğru bulmuyorum. Genellikle aydın insan tipinden uzak kişi ve kişilerce ısrar ve inatla devam ettirilen bu ilkel gelenek ve uygulamaların yasa zoruyla sıkı kurallara bağlanması gerektiğini düşünüyorum.
     Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yüzleşme kümesinde bulunan diğer yazıları...
Düğün Konvoylarına Düzenleme
Sel Zararı Devletin Sorunu Değil
Göreceli Doğru ve Yanlışlar
Kahpelik Yarışında Abd ve Pyd
Şeytan Olmasa Ne Yapardık
Dualar Felaketimiz Olabilir mi?
Arap Yavşaklar
Neden

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Reza Aşkı Sarraf Sevgisi
Zamlardan Hoşlanıyorum
Mülakat Sınavlarının Yarattığı Çöküntü
İsrail Tekke ve Zaviyelere Güveniyor
Sandıklar Neden Geç Açılıyor?
Poşet Tepkileri Çok Komik
İsteyen Cehenneme Girmeyebilir
Hazreti Ömer Aday Olsa
Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi
Benim Beka Sorunum Pahallılık!

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Düğün Konvoylarına Düzenleme [Şiir]
Üniversite İstiyoruz [Öykü]
Bizim Mahalle [Öykü]
İftira [Öykü]
Nereden Tanışıyoruz [Öykü]
İndirim [Öykü]
Ebemizi Arayınız [Öykü]
Bizim Mahalle [Öykü]
Ben Kendimi Bizzat Vurdum [Öykü]
Kendini Arayan Kadın 1 [Roman]


serdar adem işler kimdir?

SADECE TEFEKKÜR EDİYORUM. AYRICA DÜŞÜNCEYİ YASAKLAYAN BÜTÜN İDEOLOJİLERE HAYRET EDİYORUM. ÖZGÜRLÜKTEN BAŞKA BİR BEKLENTİM VE AMACIM YOK.

Etkilendiği Yazarlar:
AZİZ NESİN TARIK BUĞRA YAŞAR NURİ ÖZTÜRK TURAN DURSUN


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © serdar adem işler, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.