..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Yumuşak olma ezilirsin, sert olma kırılırsın." -Victor Hugo
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Cahit Yetgin
Cahit Yetgin - 4 de 1 lere SESLENİŞLER
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Bir Hayalim Var..! (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 Halk 


  Olsan veya Olmasan Ki..! (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 Halk 


  Hayatımız Tezat (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

HAYATIMIZ TEZAT ( 31 ) İnsanoğlu olarak hayatımızda o kadar çok TEZATLARIMIZ var ki Düşünmekle,yazmakla bitmez.Neden dir amma bilinmez,İnsanı Hayvandan ayıran en büyük özelliği,AKILDIR.DÜŞÜNCEDİR.MANTIKDIR.Tabii herkesin akıl ölçüsü farklı farklı olduğundan KİMSE KİMSENİN aklı ile hareket etmek istemez.KENDİ AKLININ doğru karar verdiğinden %100 emindir.Dünya bir araya gelse, aksini ispat edemez.İSPAT’I ; atasözlerimizde bulmak mümkün.AKILLARI PAZARA GÖTÜRMÜŞLER.HERKES GİDİP YİNE KENDİ ESKİ AKLINI SATIN ALMIŞ.

  Güven Kaldı Mı..? (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

GÜVEN KALDI MI… ? İnsanoğlu hayata gözlerini açar açmaz kendini Annesinin kollarında, kucağında güvende hisseder, bu güvenceyi Rabbül ÂLEMİN olan Cenabı ALLAH c.c.hu. Tüm analık duygusu olan canlıların fıtratına yüklediğinden GÜVEN vermek duygusu otomatikman kendiliğinden anneden yavruya yansır.

  Gurur ve Kibir (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

GURUR VE KİBİR Atalarımız demiş ki; İNSAN KENDİSİNİ BEĞENMEZSE ÇATLARMIŞ.Bu kendini beğenmeyi ne hayvanlar da,ne de bitkilerde göremezsiniz.Bu özellik şeytan dan insana geçen insanın şahsına münhasır bir yansıma.ŞEYTANIN karakterinden özüne transfer diyebilirsiniz.İnsanın aslıda böyle bir şey yok.

  Gençler'e Bak Gençler'e (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

GENÇLER’E BAK GENÇLERE......! Her insan yaşadığı müddetçe gençlik dönemini evresini geçirmek zorunda.Sert bir geçiş.Büluğ çağı.Delikanlı.Kız olsun erkek olsun fark etmiyor.Kabahatleri yok.Kabahat Toplumun ve aile yapısından.Örf ,adet, anane gelenek görenek,sevgi ve saygının dejenerasyona uğraması.GENÇLİĞİ başı boş bırakınca,ne eğitime, ne eğilmeye,ne bükülmeye gelmeyen nereye toslayacağı mechul bir yere, göz göre göre ellerimiz bağlı seyredip duruyoruz.BANA DEĞMEYEN YILAN BİN SENE BEKLEMEZ.Mutlaka zehirini birilerine şırınga edecektir.Çünkü yılan nesli'de çok.

  Gelişim Sürecinin Filmi (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

GELİŞİM SÜRECİNİN FİLMİ Her şeyin bir gelişim süreci vardır.Yani evresi,kademe kademe ilk basamaklardan yavaş, yavaş meydana gelen,zamanla,zeminin şartlarına göre şekil alarak doğar,emekler,oturur,ayağa kalkar,yürür, safha, safha gelişir büyür,iyi veya kötü bir hayat derken,kendinden kendisi gibi bir,yeni nesil hazırlar.Yaşlılıkla beraber bir ölümle sonuçlanır.Gelişimin süreci.Bu SÜREÇ in tekrarı ölümden sonra da devam eder gider.

  Flört ve Evlilik (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

FLÖRT VE EVLİLİK Yeryüzünde canlıların nesillerini devam ettirebilmesi için yaratıcımız Cenabı-ı Allah c.c dişi ve erkek olmak üzere bir çift şekillendirip yeryüzüne ADEM a.s ve HAVVA annemizi gönderip belli kurallar çerçevesinde çoğaltmış ve bizlere kadar gelmiş olan ve bizden sonrada devam edecek evlilik müessesesi kutsal olup korunması elzem olan ve de bizden istenen meşru olanın makbul olduğu YUVA nın kurulmasına bugün aile diyoruz.

  Fikirler (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

F İ K İ R L E R İnsanı evrende üstün tutan, diğer varlıklardan ayıran özelliği Beyni ile Düşünüp,felsefe yapıp mantık çerçevesinde çarparak,toplayarak,çıkararak vede bölerek üstüne üstelik sağlamasını da yapıp, çıkar ve menfaatlerini de unutmayarak,durmadan FİKİR üretmiş durmuş.Topluma sunmuş, zaman,Zemin ve şartlar içerisinde, bazen kabul,bazen ret,bazende karşı fikirlerce çürütülmüş taraf bulamamış.Fikirlerini de DİN adına,BİLİM adına,İLİM adına TOPLUM yararına diye, toplumun karşısına çıkarmışla

  Neden Fakiriz Acaba..? (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

NEDEN FAKİRİZ ACABA….? Değerli okuyucum;FAKİRLİĞİN karşılığı ZENGİNLİK.İnsanoğlu olarak fakirliği,yaşlılığı,çirkinliği kimse sevmez, üzerine kondurmak istemez.Her şeyin zenginlikle hal olunacağı na yüzde yüz inanırız.Toplumda paran kadar adamsın,zenginliğin insanı konuşturduğunu,oturmasını kalkmasını,yürümesini değiştirdiğini,cakası,arabası, havası dahi göreni imrendirdiği para ,para, para.GERÇEK BÖYLEMİ bakalım.Bu tez doğrumu.

  72 Fırka (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

72 FIRKA………..! Fırka lüğat manası itibari ile,PARTİ,İNSAN GRUBU,KISIM OLMAK, VE AYRILMAK.BÖLÜK,TÜMEN.Gibi anlam taşır. Efendimizin buyruğu olan hadisinde S.A.V.Benim ümmetim 72 fırkaya ayrılacak,sadece 1 Bir grubu olan FIRKA-İ NACİYE kurtuluşa erip.Cenabı ALLAH’IN c.c.hu nun Rızasına kavuşup kıyamete kadar var olacaktır.İradı günümüze kadar ulaşmıştır.

  4 Akıl'a Sesleniş (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

AKIL’A SESLENİŞ Yıldızların sayısınca akıl var dostlar akıl.Ben burada 4 grup üzerinden okuyucumla dertleşmek,paylaşmak,analiz edip, insanlar üzerinde çevremizde gözlemlerimizi pekiştirmek adına buna sesli bir düşünce diyebilirsiniz. 1. Akıl ŞEYTANİ. 2. Akıl CİNNİ. 3. Akıl HAYVANİ. 4. Akıl İNSANİ.

  Ev Sahibi ve Kiracı (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

EV SAHİBİ VE KİRACI Bu dünyanın bir ev sahibi var.O da bizim alemlerin Rabbi Yüce ALLAH c.c.hu.Birde liracıları var,gelip geçici,tüm yarattıkları,bunların içerisinde tabii ki biz insanoğlu.Buraya kadar hep mutabıkız.Ancak;

  Eğitim Öğretim ve Meslek (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

EĞİTİM ÖĞRETİM VE MESLEK İnsan oğlu yaşamı boyunca atadan duydukları ve gördükleri ile hayatı yaşamış, her nesil kendi çapında bir şeyler katmış nihayet günümüzde eğitim aileden başladığı bulunduğu çevrenin, dini, ırkı ve de örflerin adetlerin etkisiyle önemsenmiş anaokulu,ilköğretim,lise,üniversite ve lisans üstü akademik eğitim öğretimden sonra hem meslek,hem ünvan,mevki,makam ve kariyer elde edilmiş olmasına rağmen;

  Değermi Hiç..? (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

DEĞER Mİ HİÇ…..! İnsanoğlu ömrü boyunca bir HİÇ uğruna, her iki hayatını hem kendisininkini, hem’de yaşadığı zaman,zemin,şartları içerisindekilerin hayatlarını ZEHİR etmiştir.Sebep PARA ve ZENGİNLİK.

  Birlik ve Beraberlik Olunur Mu..? (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

BİRLİK VE BERABERLİK OLUNUR MU...? ( 32 ) Atalarımız demiş ki;Birlikten kuvvet doğar.Bir elin nesi var,iki elin sesi var.Gibi akılla,mantıkla geçmişlerinden tarihten ders çıkarmış,doğru olduğunu gözlemlemişler.Ancak:Gel gelelim bir türlü BİRLİK VE BERABERLİĞİN MAYASININI BULAMAMIŞLAR.

  Ateş,su,hava ve Toprak (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

ATEŞ,SU,HAVA VE TOPRAK İnsanoğlu birbiri ile hiç alıp veremediği, bir şey yokken,birbirinden GICIK kaptım diyerek sevmez, hoşlanmaz,kanı ısınmaz,Yıldızı barışmaz gibi kavramları, sebep yokken öne sürer.Size bu gün, buna sebep olan MAYA dan söz edeceğim.

  Atasözlerimiz (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

ATASÖZLERİMİZ Bizden,annemizden,babamızdan,dedemizden ve de onlardan önce milyonlarca yıl önce yaşamışlara ATAMIZ diyoruz.Kıdemli oldukları için tecrübe edip nesilden, nesile her konuda yol gösterici,eğitici düşündürücü ve de hakikaten doğru söylemişler dedirten bizzat sağlamasını hiç değişmeyecek,eskimeyecek güncelliğini kıyamete kadar koruyacak bir şekilde formülü ile birlikte bedava sunmuşlar ki torunları hata yapmasın.

  Artı ve Eksi (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

ARTI VE EKSİ (38 ) Hayatımızda artı ve eksi kelimelerini sık sık kullanırız.Bu gün kullanacağımız yer.İnsan’ın kendine veya kendisi gibi diğer insanlara zaman zaman verdiği değerlendirdiği NOT dan yani ARTILAR dan EKSİ lerden bahsedeceğim.

  Adab - I Muaşeret Kuralı (Cahit Yetgin) 2 Aralık 2010 İlişkiler 

ADAB-I MUAŞERET KURALI Adab, Edep, terbiye ve ahlak kuralları için söylenir. Her milletin kendine has ADAB-I MİLLİYESİ ve muaşeret kuralları vardır.Yani adab-ı umum iyesi,adabı erkanı diyebilirsiniz.

 

 



4 de 1 ler,
Dörttür çeşidi.
% 25 i insani.
% 25 i şeytani
% 25 i hayvani.
% 25 i cinni.
% 75 e
% 25 dir.
İnsani.
Cahit Yetgin
www.cahityetgin01.tr.gg




 




| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Cahit Yetgin, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 28.09.2020 09:24:28