..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanın en iyi tarafı ürperebilmesidir. -Andre Gide
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
28 Mayıs 2021
Melanetten Metanete  
Osman AKTAŞ
Bu ülkede kibir ve hükmetme hastalığına tutulan ne kadar kişi varsa kahraman, onların yanlışları üzerinde konuşan ve onlar tarafından ezilip, nefis tatmininde kullanılan kişiler hain sayıldı. Mustafa Kemal Atatürk gibi birine "Put Adam" diyerek bir de kitap çıkaran Necip Fazıl gibiler ise üstat...


:AAI:
Bu ülkede kibir ve hükmetme hastalığına tutulan ne kadar kişi varsa kahraman, onların yanlışları üzerinde konuşan ve onlar tarafından ezilip, nefis tatmininde kullanılan kişiler hain sayıldı. Mustafa Kemal Atatürk gibi birine "Put Adam" diyerek bir de kitap çıkaran Necip Fazıl gibiler ise üstat...

Ben bu ülkenin artık kahramanlarını da, hainlerini de ayırt edemez oldum. Bu nankörlük var oldukça, bu ülke aynı yıpranmasını sürdürecek.

Menderes denen zat, Türkiye'yi kendi geleceğini sağlam kazığa bağlamak için Amerika'ya peşkeş çekerken kahraman oldu. Onu idama götüren alçak ve namussuzlar, aynı metanet içinde. "Amerika taraftarı olmayanlar vatan hainidir" sloganını uçaklardan atarak vatansever gençleri Menderes karşılığında idama yolladılar.

Nasıl bir kir, nasıl bir pisliğin içinde yıllarca çırpındığımızı göremeyen şuursuzlara artık söyleyecek sözüm yok. Çünkü hâlâ sosyal medyada aynı kirliliğin reklam ve çığırtkanlığını yapıyorlar. Utanılması gereken bir durumu meşru gösterip, bunu yayınlaştırma acaba hangi zihniyetin ürünü...

Yıllar yılı cumhuriyetin nimetlerinden bizden daha çok yararlanıp, cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığı yapan alçaklar, devlet adamları tarafından korundu ve bir kısmına devlet ödülü verildi.

İt izinin kurt izine karıştığı bu ülkede, milliyetçi olduğunu, ülkücü olduğunu söyleyen kesime bir bakın; bu Atatürk düşmanlarıyla sarmaş dolaş hangi yöne gittiklerini umursamadan yürüyorlar.

Uyuz eşeği boyayıp babasına sattığı söylenen Kayserili uyanık vatandaş gibi, bu kalemşorlar da bize neleri satmaya çabalıyorlar, Allah aşkına bir görün ve duyun artık.

Osmanlıdan bir çöplük kaldı ve Mustafa Kemal bu çöplükten bir ülke kurdu. Siz, Ülkem insanı, bu ülkede yaşayıp Atatürk aleyhinde hareket eden ne kadar hain varsa, onları destekliyorsunuz.

Ey Türk Milleti! ne olur uyan artık; yoksa bu pislikte uykunda boğulacaksın.

Amerika hayranlığına, Kore'de bir yığın şehit bırakan, Kendi Parti kongrelerinde "Ben benden daha iyi düşünen birini etrafımda görmek istemem" diyerek, Köy Enstitüleri'ni "Komünist yetiştiriliyor" bahanesiyle kapatan, yanlışlarını söyleyen gazetecileri tehdit ve yıldırmalarla susturmaya çabalayan birinin kahramanlığına ne zamana kadar inanacaksın. Bak, yıllar geçti hâlâ aynı masala ve benzerlerine inanmaya devam ediyorsun.

"Ey Türk! Titre ve kendine dön". Aksi halde bir ıslığa koşmaktan kimliği belirsizlerin esiri olacaksın.

Beni içimdeki yara inletiyor. Siz de kaşıyın kabuk tutan yaranızı ki, yarayı açanın kim olduğunu hatırlayasınız.

Sürç-i lisan eyledikse, affola...

28 Mayıs 21
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yapay Zekâ Varsıllaması
Eşref ile Safilin
İcraatın Dışından
Türkiye’de Uçuş Güzergâhı
Bana (L) Göre 15 Temmuz
Oldu Bitti Geleneği
Büyük Devletin Büyük İtibarı
Turfanda Düşler
Bir Bakanı Yolcu Ederken
Dinemaskop

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Akif'e Dönüşmek mi Akif'i Dönüştürmek mi
Eylüllenmek
Bir Ülkeyi Diri Diri Yakmak
"Nerede Bir Can Ölse Oralıdır Yüreğim"
Çocuklar İçimizde Çoğalacaklar
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Notları...
Üç Din ve Bir Filistin
"" - Miş…"li Gelmiş Zaman
"Hakkın Kulu Sayılır Mı"
Hrant Dink'i Anarken

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Aşkın Tarifi [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]
Mahmur Bakışlara Akif Göstermek [Deneme]
Temel (Siz İç) Güdü [Deneme]
Kendimle Empati Kurmak [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Osman AKTAŞ, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.