..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir dost nedir? Öteki ben. -Zenon
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Ruhbilim > Fuat Türker
19 Ağustos 2011
Tüm Evren Beynimizin İçinde...  
Fuat Türker
Ruhun varlığı insanları Allah’a götürür ve onların iddialarını tamamen çökertir. Materyalistler her ne kadar bilincin açıklanamayan bir gizem olduğunu söyleseler de ruh konusu apaçık bir gerçektir. İşte maddeden başka bir varlığı kabul etmeyen materyalistlerin içinden çıkamadıkları asıl konu da budur.


:AHJC:
Bu yazımda madde üzerine kurulan tüm görüşleri sarsan bilimsel bir sonucu sizlerle paylaşmak istiyorum. Aslıyla muhatap olamadığımız dünyanın, bir sivrisineğin vızıltısının bile duyulmadığı, renksiz, karanlık, tam olarak tanımlayamadığımız bir mekan olduğunu biliyor muydunuz?

İnsanların çoğu bu gerçeği gözardı etse de inanan ya da inanmayan herkes bunu kabul etmek durumunda. Dışarıda ne ışık, ne renk, ne de ses var. Dışarıda yalnızca Güneş ve diğer "ışık kaynakları"nın saçtığı çok çeşitli dalga boylarında ve farklı türde elektromanyetik parçacıklar, fotonlar var.

Bizler dış dünyaya dair her türlü bilgiyi, ancak duyu organlarımız aracılığıyla öğreniriz. Ve gözümüzün gördüğü, elimizin dokunduğu, burnumuzun kokladığı, dilimizin tattığı, kulağımızın duyduğu bir dünyayı tanırız. Doğduğumuz andan itibaren bu duyulara bağlı olarak yaşarız. Bilgiler bize ulaştığında bir dizi işlem sonucunda elektrik sinyaline dönüştürülür ve bu sinyaller beynimizde yorumlanır. Algıladığımız dünyanın, dışarıdakinin aslı olduğundan asla emin olamayız. Bize ulaşan elektrik sinyalleri ortadan kalksa, dış dünya bizim için yok olacaktır.

Dışarıya dair algıladıklarımız, yalnızca elektrik sinyallerinin beynimizde yarattığı etkilerdir. Çileğin kırmızılığı, duvarın sertliği, dahası anneniz, babanız, eşiniz, eviniz, otomobiliniz, kısacası canlı cansız herşey sadece beyninizdeki elektrik sinyallerinden ibarettir. Görüntü, ses ve diğer her şeyi beynimizde yaratan Allah’tır. Yüce Allah dışarıdaki sessiz, karanlık ve renksiz mekanı, yine karanlık, kapalı bir yer olan kafatasımızın içinde rengarenk, ışıl ışıl, çeşitli seslerle dolu bir yer olarak bize izletir.

Peki görüntüleri izleyen ve izlediklerini algılayan beyin midir? Beyin görmez, işitmez; o halde beyni kullanan kimdir? Ve "ben" dediğimiz gerçekte nedir? Bu ve benzer soruları insanlar, Yunanlılardan günümüze düşünmüş, cevaplar aramışlar. Beynin içindeki görüntüyü "görüyorum" diyen, beyninin içindeki sesleri "duyuyorum" diyen, kendi varlığının şuurunda olan bilinç sahibi varlık, Allah’ın insana vermiş olduğu ruhtur. Materyalist görüş, bu gerçeğin anlaşılmasından çekinir. Çünkü ruhun varlığı insanları Allah’a götürür ve onların iddialarını tamamen çökertir. Materyalistler her ne kadar bilincin açıklanamayan bir gizem olduğunu söyleseler de ruh konusu apaçık bir gerçektir. İşte maddeden başka bir varlığı kabul etmeyen materyalistlerin içinden çıkamadıkları asıl konu da budur.

R. L. Gregory beynin içinde görüntünün algılanması ile ilgili insanların düştükleri bir yanılgı konusunda şunları söyler: "Gözlerin beyinde resimler oluşturduğunu söylemeye yönelik bir eğilim söz konusudur, fakat bundan kaçınmak gerekir. Beyinde bir resim oluştuğu söylenirse bunu görmesi için içte bir göz daha olması gerekir -fakat bu gözün resmini görebilmek için bir göze daha ihtiyaç olacaktır ve bu da sonsuz bir göz ve resim olması anlamına gelir. Bu mümkün olamaz. (R.L.Gregory, Eye and Brain: The Psychology of Seeing, Oxford University Press Inc. New York, 1990, s.9.)

Dünyadaki bütün görüntüleri Allah bize izletir ve biz bütün ihtişamıyla görürüz. Allah gerçektir, mutlaktır. Bu gerçekleri öğrenen bazı kişiler müthiş bir açmaza girerler. Çünkü kendilerini çok önemserler. Dünyaya öylesine bağlanmışlar ve şirk ruhlarını öylesine kaplamıştır ki dünya hayatında sahip olduklarını yitirme düşüncesi onları şok eder. Asla kanıtlayamayacaklarını anladıkları halde kesin gerçek olmak isterler. Kendilerinin gerçek, Allah’ın ise kesin gerçek olmadığını düşündüklerinden bu kişiler Allah’ı tanımlarken, "nasıl radyo dalgasını göremiyorsan Allah’ı da göremezsin" gibi kendi çarpık görüşlerine uygun sözler söylerler. "Ama bak ben buradayım, beni görüyorsun; ben mutlak varlığım” derler.

Maddenin gerçeği konusu bu görüşteki insanı çok farklı bir ruh haline sokar, kişinin gururuna dokunur. Anlar ki herşey yalnızca beyninin içinde bir görüntü; dışarıdaki ise karanlık, renksiz, sessiz bir dünya. Materyalist görüşe sahip biri için ise bu durum kaçışı olmayan ürkütücü bir gerçektir.

Bu konuyu düşünmemek, kaçmak çözüm değildir. Bu gerçekler karşısında yapmamız gereken, beynimizin içine tüm evreni sığdıran ve ruhumuza izlettiren Yüce Rabb’imizin muhteşem sanatını ve gücünü takdir edip, imanımızı artırmaktır. Konuyu detaylı kavramak ve Allah’ın varlığını kanıtlamada en önemli delillerden olan bu büyük mucizesini izlemek, O’na gönülden teslim olmamıza vesile olacaktır.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın ruhbilim kümesinde bulunan diğer yazıları...
İnsanları Allah'a Yönelten Büyük Gerçek
Sana Ruhtan Sorarlar - I
Deprem Sonrası
Ölüm Neden Tadılır?

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ahir Zaman'dan Asr-ı Saadet'e
İlk Öğretmenimiz
Merhamet Medeniyeti Örneği; Osmanlı
Bir Büyük Uygarlığın Yeniden İnşası
Çağımızın Hastalığının Tedavisi, Taklîdî İmandan Tahkiki İmana Ulaşmaktır
Kendini İsraf Etmek
Çocuklarımız İçin...
Kur'an'daki Babalar
İşte Büyük Kurtuluş ve Mutluluk Budur! - I
Zan, Gıybet ve Tecessüs Nedir?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Otobüs Yolculuğu [Öykü]
Köy Anılarım (!) [Öykü]
Artık Oruç Tutuyorum (Çocuklar İçin Ama Büyükler de Okuyabilir :) [Öykü]
Daldaki Armut (Çocuklar, Gençler ve de Çocuk ve Genç Kalanlar İçin :) [Öykü]
Boyun Eğen Kutlu Kadın [Öykü]
İnkârcılar İnananların Sapmasını İsterler [Deneme]
Son Perde [Deneme]
Dinin Çıkarlarını Gözetmek [Deneme]
Konuşma Kişiliği Yansıtır [Deneme]
İnsan Neden Kıskanır? [Deneme]


Fuat Türker kimdir?

6 yıldır insani ve imani konularda makaleler ve çocuk yazıları yazıyorum. Yaklaşık 5 yıldır Haber Vaktim, Cemaat. com, Sayha Dergi, Edebistan, Turuncu Dergi, Körpe Kalemler, Edebiyat Defteri gibi dergi, portal ve haber sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Yazılarımı ve inandıklarımı paylaşmak için İz Edebiyat'dayım. Ayrıca Risale Çocuk, Kalem. biz ve Beyan/İstikamet Dergisi'nde çocuk yazıları yazıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
-


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Fuat Türker, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.