..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Leyla'nın işi naz ve işve; Mecnun'un gözü yaşı çeşme çeşme..." -Fuzuli (Leyla ile Mecnun)
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Hulki Can Duru
13 Ekim 2012
2012 Nobel Barış Ödülü Avrupa Birliğine Verildi!  
Tencere dibin kara, seninki benden kara!

Hulki Can Duru


Bu soytarılığa en başta Avrupalılar şaşırdı. Hatta bazı çevrelerde bu ilk önce şaka gibi algılandı. Harıl harıl silah üreten, el altından terörizme destek veren, dünyadaki bütün kirli oyunların planlayıcısı ve ekonomik olarak batmakta olan böyle bir kuruluşa barışa katkılarından(!) dolayı ödül verilir mi? AB üyesi bir çok ülke Ortadoğu, Balkanlar, Afrika ve dünyanın bir çok bölgesinde savaşlara kalkışmadı mı, ölümlere yol açmadı mı?


:IGH:
Kuşkusuz, bu tamamen AB’nin prestijini kurtarmaya yönelik siyasal bir karardır. Ama bunun böyle yapılmasıyla çok önemli bir gerçek bir kez daha su yüzüne çıkmış oldu: Öyle ki, “Pamuk Vakası”nda olduğu gibi, Nobel Ödüllerinin her alanda saygınlığını yitirdiği ve yitirmekte olduğu bir kere daha tescil edilmiş oldu. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun, Nobel Barış Ödülü ile ilgili itiraf gibi açıklaması şöyle:

“AB’nin dünyanın en büyük kalkınma ve insancıl yardım sağlayıcısı olmasından gurur duyuyoruz. Birlik aynı zamanda, iklim değişikliğine karşı gezegenimizi savunmak ve küresel düzeyde kamu mallarını korumak için büyük gayret sarf etmektedir. Nobel Komitesi’nin ödülü bize, zor zamanlar geçiren AB’nin tüm dünya için bir esin kaynağı olmaya devam ettiğini ve uluslararası kamuoyunun daha güçlü bir AB’ye ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.”

Peki Avrupa ve dünya yurttaşları sizle gurur duyuyor mu acaba ey Barroso? “En büyük kalkınmayı” ve “insancıl yardımı” siz sağladıysanız niye ekonomik krizden sapır sapır dökülüyorsunuz? Her yeri atom santrallarıyla doldurup ondan sonra “iklim değişikliğine karşı gezegeni savunmak” size kaldıysa yandı gülüm keten helvası! Siz ancak, “küresel düzeyde kamu mallarını korumak için büyük gayret sarf etmeye”, insanları ağır vergiler ve düşük ücretlerle ezmeye, cebinizi doldurmaya devam edersiniz.

Ödülün tutarı açıklanmadı ama o para Avrupa Birliğini kurtarmaya yetmez. Olsa olsa ancak politikacılara çerez olur. Avrupalı üst düzey devlet adamlarının yıllık net kazançları USD 100.000-175.000 arasında değişiyor, hepsinin tuzu kuru, sırtı pek, karnı tok. Tabi ki harcırahlar, yan ödemeler ve örtülü ödenekler hariç. Şimdi merak etmeyin yakında şunu da yapacaklar: Bu ücret farkını giderecekler. E sözde sınırlar kalkıyor, tek devlet oluyorlar ya… Bu palavraları Avrupalı yutmaz! Sadece bu sene Fransız otomotiv sektöründe 8.000 işçi işten çıkarıldı. 11 Ekim 2012 de binlerce emekli hayat pahalılığı, ağır vergiler ve düşük ücrete karşı eyleme geçti, Paris’te protesto gösterisinde bulundu.

Seçmen kitlesinin isteklerini dikkate almayan ve halktan kopuk bu birliğin halkları ezmek ve ekonomik olarak köleleştirmek için Amerikan patentli, güdümlü bir kuruluş olduğu gayet net bir şekilde açığa çıkmıştır. Hümanizma, Avrupa değerleri, bireysel haklar ve özgürlükler artık AB devletlerinin umurunda değildir. Nihai hedef yurttaşların tasarruf yapmasını olanaksız hale getirerek, ellerindeki avuçlarındaki evleri ve malları nakde dönüştürmek ve bu nakit paraya el koymaktır. Bunu da kredi kartları ve bol keseden çeşitli banka kredileri kullandırmakla yapıyorlar. Borçlu kişi, kredi borcunu ödeyemeyince elindeki malı mülkü kanun kuvvetiyle haczedilip satılıyor, bu katma değer en sonunda bürokratların ve politikacıların İsviçre bankalarındaki hesaplarına gidiyor. Siz hiç ekonomik sıkıntı çeken bir devlet adamı gördünüz mü?

Dünya egemenlerinin uyguladığı bir ikinci taktik de, üretimde robot kullanarak otomasyonla insan işgücüne olan talebi azaltmak, emekçi sınıfını, sendikaları ve dünya nüfusunun büyük bir bölümünü savaşlarla eriterek dindar ve itaatkar koyun-insanlarla istedikleri şekilde dünyayı yönetebilmektir.

AB’nin ekonomi politikaları yüzünden insanlar daha da fakirleşirken bu işten en karlı çıkanlar bankalar, holdingler, sigorta şirketleri, politikacılar ve devlet adamları olmuştur. Sadece onlar ceplerini doldurmuş, ekonomik kriz, sosyal mutsuzluk, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve şoven milliyetçilik hızla tırmanışa geçmiştir.

Bugün Avrupa’da Nazi özentisi bir sürü dernek, kuruluş ve siyasal parti faaliyete başlamış durumdadır. Eskiden yaptıkları gibi duyguları sömürmek, ırkçı ve milliyetçi yapılanmalarla insanları birbirine kırdırmak için Avrupa devletleri aralarında gizlice anlaşmışlardır. ABD ile AB “dünya için bir esin kaynağı değil” dünyanın karabasanı olmuş durumdadır. Dünyadaki her çirkin ve ölümcül tezgahın arkasında ABD ve AB yönetimi vardır.

(PS: Nobel ödülü almak için kırılıp dökülerek sıra bekleyen bizim medyatik yazar-çizer takımına tüyo veriyorum: Nobel ödülü almak istiyorsanız yapacağınız şey çok basit: Pamuk’un yolunu izleyin, “Türk” sözcüğünü ağzınıza bir tek “Türkler soykırım yapmıştır” demek için alın, Atatürk’ü, Devrimleri ve orduyu karalayın, Osmanlıyı yüceltin, Türkiye’nin irili ufaklı devletçiklere bölünmesi için çaba sarf edin. Hadeee anca gidersiniz…)


.Eleştiriler & Yorumlar

:: Katılıyorum
Gönderen: Kâmuran Esen / ,
24 Ekim 2012
Sevgili Hulki Can; Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum.Verdiğiniz tüyoyu okuyunca,ödül almaya aday çok siyasi var ülkemizde. Teşekkür ediyorum paylaşım için. Devamını dilerim.

:: Doğru söze lâf yok
Gönderen: Mehmet Ali Özler / ,
13 Ekim 2012
ama bahsettiğiniz sömürgeci büyük kuruluşların bunları tınladığı da yok. Saygılarımla.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 14 Nisan 2009 Tarihli Değerlendirme Konuşmasının Eleştirisi (I)
Koçan Devrimi (!) ve Postmodern Saksofon Demokrasisi
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 14 Nisan 2009 Tarihli Değerlendirme Konuşmasının Eleştirisi (Iı)
Cahil, Kara Cahil, Zırcahil…
"The Economist" Dergisine Mektup
Israel Delenda Est?
Ordo Ab Chaos Stratejisi
Tarihin Çarklarını Geriye Çevirmek
G… Kılı ve Siber Teröristler!
Terörü Çözme Süreci mi Dediniz?

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Paganlıktan Gelme Bir Tapınma Şekli: Namaz (2)
Mevlana'nın Kimyası
Köpekliğin Aşkı ve Varoş Kültürü
Çağdaş Gericilik: Postmodernizm
Paganlıktan Gelme Bir Tapınma Şekli: Namaz
Ka, Kar ve Kars
Dinin Ahlaksızlığı, Yahut, Ahlaksızlığın Dini
Tevfik Fikret'ten Teröre Övgü
Mevlana ve İslam
Haksızlığa Kesinlikle Karşıyım

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Elsa'nın Gözleri [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan - II [Şiir]
Albatros [Şiir]
Op. 11 Piyano Ezgileri, Arnold Schönberg [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan [Şiir]
Yeryüzü Rüzgarları [Şiir]
Uçan Ayakkabı [Şiir]
Malta Şahinlerine [Şiir]
Havanın Ölümü [Şiir]
Her Ocak Hiddetle Tütüyor… [Şiir]


Hulki Can Duru kimdir?

Başlıca yapıtları: Eski Kule Müziği (şiir) Geometrik Aydınlık (şiir) Havanın Fen Noktası (şiir) Tartaros Paradigması (eleştiri) Teslis Sendromu (eleştiri) Nano Kutsallık (eleştiri) Sevgili Kutlu Yaşam (öykü) Kuşku Bilinci ve Eleştiri (eleştiri)

Etkilendiği Yazarlar:
Montaigne, Descartes, Russell, Tolstoy, N. Hikmet, Dostoyevski, Nietzsche, Freud, Darwin, Marx, Engels, Lenin, Bakunin, Kropotkin, Voltaire, Diderot


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Hulki Can Duru, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.