..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özyaşamöyküsü başka insanlarla ilgili gerçekleri anlatmak için eşsiz bir araç. -Philip Guedella
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Kimya > Bayram Kaya
3 Aralık 2019
Anlamak Gerek 26  
Bayram Kaya
Sunu da bulunma işi kurban rüşvet olmak kadar hediyeleşme kültürü yansıması da olacaktı. Üreten grup, fazladan ve depo ürün gibi elinde olmayan nedenlerle karşılaşmıştı. O aşamada gruplar genellikle ve ilke olarak henüz bir türlü bir ürünün üretimi içinde olmaları güçlü olasılıktı.


:CBD:
26
Sunu da bulunma işi kurban rüşvet olmak kadar hediyeleşme kültürü yansıması da olacaktı. Üreten grup, fazladan ve depo ürün gibi elinde olmayan nedenlerle karşılaşmıştı. O aşamada gruplar genellikle ve ilke olarak henüz bir türlü bir ürünün üretimi içinde olmaları güçlü olasılıktı.

Üreten grup; kundura, dokuma, bal, süt gibi kendi kolektif birim zamanlı üretim kapasitesi dışında olan tüketim ve kullanımlarla da karşılaşacaktı. Bu nasıl olası olacaktı? Kuşkusuz ki rüşvet verme içinde olduğu, sunuda bulunduğu, hediye verdiği grubun da kendisine karşı hediyeyi sunma sürecine gelmesiyle karşılıklı hediyeleşme veya takas da olası olacaktı.

Kısacası kendi temel gereksinmesine de hitap eden bir başka grubun ürünleri zaten tapınak dönemi buluşma ve temasları içinde grubun bu gibi hediye sunumu davranışları içinde gözlenen deneyim, im ve imgesi edinilen imaj düşünce çıkarımlarıydı.

İşte bu tür kendi dışında, ama kendisini de etkileyip sürecin ilgilisi kılan girişmeler nedenle de grup üretim yapacaktı. Ürün beli bir ölçü çevresi içinde önce hediyeleşen iki grubun nüfusuna yeter oran miktarında olacaktı.

Daha sonra sürece katılan gruplar olacaktı. Bu üretimin ve üreticinin; tüketimin, tüketim çeşitliliğinin ve tüketen nüfusun artması olacaktı. Her grup hem üreten hem de tüketen grup sekansını oluşuyordu. Süreç bu sekanslara bağlı karşılıklı diyalektik ilişkilerle gelişecekti.

Hediyeleşen grup sayısı ile tüketen kişi sayısını artacaktı. Hem de artan tüketici sayısı ile üreten karşı grubun nüfusu da artıracaktı. Gruplar bileşen sektörler türünden iş kolu içinde organize olan çalışmalarıyla merkezden çevreye doğru büyüyen açılım salınmalarının içinde olacaktı.

Grup kendi için takas için üretim yapmakla bu iki tür denge değerler sınırı içinde artan eksilen bir üretim miktarıyla belirlenecekti. Kendi içindeki kendi üreten ilişkisi için 5 ton üreten grup; bu kes de hediye vermesi içinde veya karşı grupla takası için de 7 ton daha buğday üretecek olsun.

İşte üretim ilişkisi içinde kendisi için 5 ton buğday üreten grup 7 ton da karşı grup için buğday üretmekle üretim hareketi içine girecekti. Böylece üreten ilişki içindeki 12 tonluk üretim ile grup hem kendi iş hacmini artıracaktı. Hem de bu karşılık üretimi yapacak çalışmayla zaman içinde, nüfusunu da artıracaktı. Üreten ilişki içinde 12 tonluk üretime karşı bir direnç ve bir tıkaç lama ekseni oluşur.

Burada kritik olan değer şuydu. Eğer savunma amaçlı sunu dışında takas yoksa grup; biz çalışkanız diye, biz birikim yapıyoruz diye, biz arz-talep oluşturuyoruz diye afaki bir söylemler nedeniyle 12 ton arpa üretmiyordu.

Hiçbir grup kendilerine saldırı yapılmasının talebini oluşturmuyordu. Ama grup kendisini savunmak için kurtulmalık dediğimiz, kurban, sunu rüşvet, hediye kabili takdimlerde bulunuyordu. Üreten ilişki içine vesile nedenle TAKDİME sokulmuştu. Arz talep gibi uyduruk, soyguncu, kâr yapıcı, kazanç elde edici öznel, sübjektif vesile nedenler köleci sistemle vardılar.

Köleci söylemler tamamen asıl anlamlarında saptırılan söylemler olmakla mülk sahibi, irade sahibi, arz talep ortaya koyucu efendilerin, kölelerde oluşmaya başlayan sömürü direncine karşı, köle direncini kırmak için kullandığı, söylediği uyuşturucu yatıştırıcı kavramlardı. Ve de bu söyler sömürü yapmanın yol araçlarıydı.

Hiçbir üretim ve tüketim ilişkisi arz talep nedenle ortaya konmamıştı. Üretmeden talep oluşturup olmayan üretimi başlatmak olanaksızdır. Üretim temel bir ihtiyaca karşılık gelir. Temel ihtiyacın sağlanmasına karşılık gelen bir üreten ilişki ile beslenmeniz arasına kâr, kazanç, gelir, ekmeğini taştan çıkarma gibi köleci sistem salınımlı süreçleri sokmayla tuzağa düşüp, köle oluyordunuz.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın kimya kümesinde bulunan diğer yazıları...
Anlamak Gerek 38
Denge ve Dengesizlik Süreçleri 24
Tarihi Olan İlahi Adalet1
Sistem 15
Osmanlıda Kısmi Bir Etkin Hafıza 20

Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Tarihsel 2
El Bel Baal 2
Anlamak Gerek 71
Tarihsel 1
İrade 1
Anlamak Gerek 43
Kurtuluşun Felsefesi (Açkı 2)
Anlamak Gerek 45
Anlamak Gerek 32
Sosyal İlişki Toplumu Hedeflemez 2

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aslına Yüz [Şiir]
Vah ki Vah [Şiir]
İsis Dersem Çık Ereşkigal Dersem... [Şiir]
Görmez Şey [Şiir]
Mevsimsel [Şiir]
Tekil Tikel Tükel [Şiir]
ve Leddâllîn, Amin [Şiir]
Yıkılışa Direniş Direnişe Yıkılış [Şiir]
Mavi Yare [Şiir]
Meşrep 3 [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Dünyayı yaşantılaşan çabalar içinde duygunun önemi hiç yitmezse de, payı giderek azalmaktadır. Sosyo toplum bazlı, genel bir açılımla başlayan çalışmalarım da; bilim felsefesi içinde olunma gayreti güdüldü. Bu nedenle yazıların tarisel, sosyo toplumsal evrimli ve türlü doğa bilim verileri güdülü çalışma olmasına gayret edildi. Genel felsefem içinde bir bilgi; ne kadar çok bağıntısıyla söylüyorsanız, o bilgi o kadar bilinir bilgidir.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Bayram Kaya, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.