..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bana ev hikayesinden söz açmayın. Artık benim oraya gideceğim yok!" Fuzuli, Leyla ile Mecnun
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Ahmet Zeytinci
30 Ekim 2020
İki Yüzlülerin Yüzlerine Zam Gelirse  
Ahmet Zeytinci
Bazı devletlerin başındaki zatı muhteremler ihtiraslarının kurbanı olmaktan bir türlü kurtulamıyor. Varsa yoksa koltuk, koltuk olmadı, masa, sandalye, tabure, artık ne bulurlarsa oturacaklar üstüne... Aman dikkat edin bazı maddeler çok serttir bir yerlerinize batabilir, benden söylemesi...


:FF:
İki yüzlülük var ya hani, riyakarlık diye de anılır zaman zaman. İşte o şimdilerde yavaş yavaş mazide kalmaya en büyük aday. Yok canım, ortadan kalkıyor mu iki yüzlülük, dediğinizi duyar gibi oluyorum. Kalkmak ne kelime, iki yüzlülüğe zam geliyor zam, şimdilerde üç yüzlüler beş yüzlüler türüyor toplumlarda... Yanar döner bir sürü çok yüzlü denilebilir...

Bazı devletlerin başındaki zatı muhteremler ihtiraslarının kurbanı olmaktan bir türlü kurtulamıyor. Varsa yoksa koltuk, koltuk olmadı, masa, sandalye, tabure, artık ne bulurlarsa oturacaklar üstüne... Aman dikkat edin bazı maddeler çok serttir bir yerlerinize batabilir, benden söylemesi...

Eski çizgi romanlardan Tommiksi bilirsiniz. Orada sahtekar dolandırıcı bir tip olan Binbir Surat vardı... O iki yüzlü insanlar ve devletler, biraz da o Binbir Surat denen tipe benziyorlar... Birine farklı, başka birine daha farklı davranıyorlar...

''Batı hiç bir zaman uygar olmamıştır.'' diyor, Merhum Başkanlarımızdan Bilge Kral lakaplı Aliya İzzet Begoviç... AB deyip duruyoruz. İki yüzlülükleri, hatta çok yüzlülükleri gözlerinden okunuyor. Bir onların mültecilere bakış açısını değerlendirin, bir de bizim bakış açımıza göz gezdirin. Arada çok büyük farklar olduğunu göreceksiniz.

Hani Riyakâr da deniyor ya bu insanlara, hani kelimenin aslı riya ya, riya içinde olduğunuz zaman kâr etmiyorsunuz, bilakis zarardasınız. Bunu da akıldan çıkartmamak lazım. Değerli Yazar Nihat Genç Ağabeyimizin de şu tespitine katılır mısınız bilemem ''Batının bombaları nereye düşüyorsa orası doğudur.'' der.

Riyakâr insanlara ve riyakâr devletlere karşı yapılacak yegane davranış kendimizi ve devletimizi geliştirip onlara olan bağımlığımızı minimuma indirmek veya tamamen ortadan kaldırmaktır. Hakeza Ermenilerin dolduruşu ile bize ambargo koymaya kalkan Kanada'nın vereceği önemli askeri malzemeleri, bizim üretebildiğimiz gerçeği ile hiç iplemediğimizin, ortaya çıkması, önemli bir gelişmedir.

Riya mı, aman bizden uzak olsun. Burada Hazreti Mevlana'nın o çok bilinen veciz sözü ile cümlelerimizi bağlayalım ''Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol.'' Sevmek ve yine sevmek. ''Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine.'' Nazım'ın dediği gibi... Bu memleket bizim...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Başımıza Ne Zaman Taş Yağar
Senden Adam Olmaz
Zurnanın Zırt Dediği Yer Tam Neresi
Sürekli Aynı Tip Yazı ve Her Gün Yazmaktan Bıkmadınız mı
Siz Yöneticiler
Vurdumduymazlığın Tepe Noktaları
Altmışbeş Yaş Üstüne Tavsiyeler
Çamur At İzi Kalsın Trip At Rahatlarsın
Çocuklarınızı Bilgisayar Canavarının Elinden Kurtarın
Sizin İç Güzelliğinizi Yerim Ben

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Dünyada ki Bütün Karışıklıklar Emperyalizme Yarar
Eyyy Nato Ruhu
Önce Dünyanın İçine Edin Sonra Ay da Mars da Hayat Var mı
Vazgeçin Artık Toplum Dışı Diziler Çekmekten
Dünya Amerika'dan Nasıl Kurtulur
Nolcek Bu Fenerbahçenin Hali
Esnaflığı Ticareti Çeklerden Senetlerden Rakamlardan İbaret Sananlar
İnanın Korona Kıçı ile Gülüyor Size
Felaket Tellallığı Zor Bir Meslek
Geç Karşıma Külahım Sana Anlatacaklarım Var

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Ne de Güzeldi Masallar [Şiir]
Sevmek İçin Bahaneler Yaratırım [Şiir]
Şimdi Gitmek Zamanı [Şiir]
Sabah Siftahı [Şiir]
Eyvallah [Şiir]
Unutup da Gafil Olma [Şiir]
Memleketi Kurtarmaya Soyunduk [Şiir]
Canlı Tarihti Bunlar [Şiir]
Yüreğimize İliştirdik [Şiir]
Biri Gelse [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.