..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dünyaya geldiğinden, dünyada bulunduğundan, dünyadan gideceğinden hoşnut olan bir kimse görmedim. -Namık Kemal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > İlişkiler > seblâ
7 Ekim 2005
Erkek Dediğin Böyle Olacak!..  
seblâ
Sana ait olduğu hissini uyandıracak sende. Yüreği senin ilk keşfettiğin kıta, bedeni senin ilk kapısını araladığın mabet olacak. Kırpıntı aşkların artığıyla gelmeyecek sana. Ruhu bakir, bedeni bakir, yüreği bakir olacak. Orta malı olmuş ucuz sevişmeler ol


:BDFJJ:Erkek dediğin mert olacak, gözünün içine bakacak konuşurken. Konuştuğu dinlenir olacak, ağzından çıkanı yapacak, yapamayacağı sözler verip el pençe özürler dilemeyecek. Lafını bilerek, tane tane anlatacak derdini. Saçma tavırlar yapmayacak, içine gömmeyecek her şeyi. Net olacak, ne istediğini bilecek.

     Huzur verecek insana, bileceksin ki her daim sığınabileceğin bir kucağı, ağlayabileceğin bir göğsü var. Bileceksin ki ruhunun nefes aldığı memleket onun yüreği. Sabırsız olmayacak, saman alevi gibi kızıp, alferlenmeyecek. Öfkesi yerinde, zamanında ve insancıl olacak. Asla karşısındakinin de insan olduğunu unutacak kadar kaybetmeyecek kendini, sevgisi kadar öfkesi de kontrollü kendini bilir olacak.

     Kendiyle barışık olacak. Dünyayı sevecek, kendini sevecek, ama en çok seni sevecek. Yüreğinin her atışında düşünecek kadar sevecek seni, az ya da çok değil, sevdiğini söyleyecek, korkmayacak bağlanmaktan. Teslim olacak tüm varlığıyla sevgisine seni de teslim alacak. Bakışlarıyla okuyacak seni. Acabalar bırakmayacak kafanda. Asla açıklanması gereken şeyler olduğunu düşünmeyeceksin. Seni bilecek. Kendini anlatmak zorunda olmayacaksın, kendisini tanıdığı gibi tanıyacak seni, ne yersin, ne okursun, ne seversin bilecek, yaptıkların onu şaşırtmayacak. Bir adım önünden hissedecek yapacaklarını. Seni senden daha iyi tanıyacak.

     Yanında olacak. Nerdesin, kimlesin diye saçma kıskançlık krizlerine girip dünyanı karartmayacak. Güvenecek sana, kendinden daha çok. Bilecek ki istekli takındığın aşk sana yakışıyor. Bilecek ki sen her daim aitliğine sadıksın. Emin olacak senden. Asla hesap sorar gibi sorular sormayacak. Aradığında ben burdayım diyecek, ihtiyacın varsa diyecek. Seni terkedişlerle, gitmelerle korkutmayacak. Her sözü sonsuza dek diye başlayacak ve öyle sürecek. Senin güvenini sarsmayacak ki bileceksin sonuna kadar yanında olduğunu, bunu sana hissettirecek. Asla seni başka insanlarla kıyaslamayacak. Değişmeni istemeyecek, olduğun gibi sevecek seni bir bütün olarak. Kaşını, gözünü seviyorum diye bölgesel iltifatlar yağdırmayacak. Söylediklerini gerçeklikten uzaklaştıracak kadar sık söyleyip beynini yemeyecek. Net olacak sözleri, kafa yormayacaksın anlamak için. Bileceksin ki her durumda yanında, arkanda. Ve onun yanı dünyanın en güvenli sahili olacak.

     Aşık olacak, damarlarında taşıyacak seni, kalbine kazıyacak, kendini sana kabul ettirecek tüm varlığınla hissedeceksin varlığını. Dünyana girdiğinde dünyanı değiştirecek. Onu her an hissedeceksin. Var olacak, aradığında, ihtiyacın olduğunda o en büyük aşkla orda duruyor olacak ve senin olacak. Sana ait olduğu hissini uyandıracak sende. Yüreği senin ilk keşfettiğin kıta, bedeni senin ilk kapısını araladığın mabet olacak. Kırpıntı aşkların artığıyla gelmeyecek sana. Ruhu bakir, bedeni bakir, yüreği bakir olacak. Orta malı olmuş ucuz sevişmeler olmayacak mazisinde, temiz olacak herşeyden önce, tüm varlığıyla tertemiz.

     Kendi ayakları üstünde duracak. Asla ana kuzusu olmayacak. Her işini kendisi yapabilecek, gerektiğinde yapacak. Annesi gibi kadın aramayacak. Seni onunla kıyaslamayacak. Annesinin gençlik yıllarını hatırlayamayacağını bilecek. Senin apayrı bir dünya olduğunu anlayacak ve ona göre davranacak. Elbette ailesini sayacak, onlara sevgi gösterecek, ama seninle de aile olduğunu unutmayacak. İlişkileri rayında tutmayı bilecek. Ortalığı karıştırmayacak, herkesin nabzına göre şerbet verip, iyiyim ayaklarına yatmayacak. Hayatında herkesi yerine oturtmuş ve herkese nasıl davranması gerektiğini biliyor olacak.

     Saygı duyacak sana, en başta bir insan olduğunu bilecek ve insanlığına saygı duyacak. Yaptığın işten, giydiğin kıyafete kadar her konuda destek olacak. Hiçbir şeyini önemsiz görmeyecek, dinleyecek seni gerekirse saatlerce. Kendisi de anlatacak. Sana saygı duyduğu gibi kendisine de saygısı olacak. Bilecek ki dünyanın temeli saygı üzerinedir. Asla seni rencide etmeyecek. Nerde, nasıl davranılır, nasıl sohbet edilir bilecek, sözü açık, anlaşılır olacak, kendini ifade edecek. Karşısındakini dinleyecek, sana objektif bakabilecek. Her zaman sen haklısın deyip konuyu çarşaf altı etmeyecek, gerçekten haksız olduğun durumları da sana anlatabilecek. Hatalarını da söyleyecek, kendi hatalarını da kabul edecek. Ama asla ve asla gururunu kırmayacak, kendi gururunun kırılmasına izin vermeyecek. Gururlu olacak ama gerektiğinde gururunu yenecek. Mağrur olucak özürleri, salya sümük ağlamayacak affet beni diye. Asla affedilmez hatalar yapmayacak, sınırlarını zorlamayacak.

     Sana verecek kendini, yanındayken başka hiçbir şey düşünmeyecek. Dünyası senin etrafında dönecek. Sen merkezli sevecek seni. Bilecek ki seni mutlu ettiği sürece mutlu olucak. Nadide bir şeymişsin gibi davranacak sana. Her an kırılabilirmişsin gibi avuçlarının içinde tutacak. Ama nerden tutacağını bilecek. Sana geliş yollarında kaybolmayacak. Tavrını anlayacak, sevgini sorgulamayacak.

     İçindeki küçük çocuğu saklamayacak senden. Gerektiğinde gözyaşlarına ortak edecek seni, mutluluğuna ettiği kadar. Sarılıp ağlayabilecek kadar erkek olacak. Ruhuyla sarmaladığı bir aşkı yedirecek sana, bu aşkla beslenecek, yaşayacak. Ve bir günlük sevdaların adamı olmayacak, seni ölene dek seviyorum demeyecek sana, seni öldükten sonra bile seveceğim diyecek. Seninle yaptığı hiçbir şeyden hiçbir zaman pişman olmayacak. Keşke sözcüğüyle başlayan cümlelerde kullanmayacak ismini.

     Erkek dediğin, sana huzur verecek, seni anlayacak, saygı duyacak, güven verecek, hep yanında olacak, sığınacak sana seni barındıracak, nazını çekecek, seni koynunda ağlatacak gerektiğinde senin koynunda ağlayacak, ama her şeyden önce sevecek, tüm varlığıyla, ruhuyla sevecek, öyle sevecek ki seni sen o seni sevmediği zamanın düşüncesine bile tahammülsüz kalacak, var olmadığında nefes alamayacak, daimi yarımlığı yaşayacaksın, o olmadığında kendin olmayacaksın, o da olmayacak, artık sen ve ben kavramlarını aşıp bir bütün olacaksın ki o hep diğer yarın olacak, sonsuza dek...

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Yüreğinize sağlık
Gönderen: Nail Varal / , Türkiye
12 Haziran 2012
Bunlar bir erkekte olması gereken özellikler değil, "insan" olanda olması gereken özellikler iken sanki beşer üstü bir varlığı tanımlamışsınız gibi hayret ediliyor. Asla abartılı bir anlatım ve yersiz bir beklenti değildir. Tamı tamına olması gereken şıkkı işaretlemişsiniz. Yazıyı bir de şöyle okuyalım; beklentileri ters açıdan alarak... Peki böylemi olsun bir erkek?! Kaleminize sağlık....

:: Bu benim - ama hayat vakit vermiyor
Gönderen: Mehmet Ali Özler / ,
22 Temmuz 2011
Yazdıklarınızın hepsini kendimde görebiliyorum. Lakin günde 12 saat çalışma, biraz yazma, biraz okuma, biraz felsefe, biraz sosyal, biraz sessizliği dinleme, cocuklar... uyku... böyle bir adam olmaya hayat fazla bir vakit bırakmıyor. Saygılarımla.

:: Kanatları Eksik Kalmış Adeta
Gönderen: Mustafa Şakarcan / , Türkiye
25 Ekim 2008
Böyle birisi ancak melek olur, diye düşünüyorum. Samimiyetin ilk koşulu, istediklerimizin ne kadarını kendimizde barındırdığımızı sorgulamak olmalı. Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

:: neden olmasın
Gönderen: Dahlia / , Türkiye
11 Ekim 2008
Özellikle son paragraf tüm yazının özeti gibi olmuş, ilk bakışta böyle birini bulmak zor gibi duruyor ama düşündüğümüz ve sabrettiğimiz zaman neden olmasın :) Çok teşekkürler ...

:: imkansız değil...
Gönderen: emine demir / , Türkiye
23 Eylül 2008
açıkçası yazınızı okurken ancak bu kadar doğru tanımlamalar yapılabilr dedim.bence imkansızı aramıyorsunuz.aksine herkesin içinden geçiripte söyleyemediklerinin kalemi olmuşsunuz.ayrıca saydığınız vasıflara sahip olmak olağan üstü bir varlık olmak anlamına gelmiyor.hatta bir erkek te aslında olması gereken tüm erdemli davranışları sırasıyla saymışsınız. nedense olması gerekene karşı koyan yanımız tuhaf bi şekilde asilesiyor.ve biz kadınlara tüm bu asiliğe rağmen beklemek, ve inanmak düşüyor.

:: İşiniz zor
Gönderen: Murat M. UĞURLU / İstanbul/Türkiye
17 Ekim 2005
Öyle bir tanımlama yapmışsınız ki, böyle birini arıyorsanız eğer işniz hayli zor. Hatta çok zor. Siz kendisi olmayan, bu dünyada yaşamayan ve sizin yarattığnız bir siber insan tipi çiziyorsunuz. Elinizde olnak olsa ve bligisayar prıgramcı olsanız bile böyle birini çizemezsiniz. Oysa sizinle ortak bir dünya kuracak, maddi ve manevi ikinizin emeği üzerine kurulacal bir dünya isteseniz ulşamanız daha kolay ve pratik olurdu. Erkek ağır işçiliğe aday bir yaratık değil, paylaşıma soyunmuş erdemleri ve erdemsizlikleriyle içinde yaşadığı toplumun parçasıdır. Evinizdeki erkeklerden fazlasını beklemeyiniz ve önermeyiniz de... Yazılarınızla, yaşadıklarınızla sağlık ce esenlikler dilerim.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Defol Kalbimden!..

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sen Bana Gitmek İçin Gelmiştin... [Şiir]
Seni Kendimden Çıkardım; Geriye Bir Ben Kalmadı... [Şiir]
Sana Son Bir Şiir Daha Yazacağım... [Şiir]
Anlamsız Bakışın Anlamı... [Şiir]
Ölüyüm Bugünlerde... [Şiir]
Özgürlük Bir Sevdaydı... [Şiir]
Artık Yeni Bir Hayatın Kırıntılarını Biriktiriyorum... [Şiir]
Aklımda Sen [Şiir]
Sevda Devranda Yürür... [Şiir]
Uzat Ellerini Tut Beni Nolur... [Şiir]


seblâ kimdir?

hayatın şu anında nasıl hala çocuksam, yazım söz konusu olduğunda o kadar ceninim. . .

Etkilendiği Yazarlar:
kayboluşların anlamını saklıyor bütün yazılar...bütün yazılar bir arayışa... bazen tam bulmak üzereyken kaybedilene bütün yazılar...


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © seblâ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.