..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Her gün yeniden doğmalı. -Yunus Emre
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Türkiye > ESRA BAYKAL ÇETİNKAYA
11 Aralık 2007
Kendimi Aptal Gibi Hissediyorum  
ESRA BAYKAL ÇETİNKAYA
Ülkenin sonu lokuma dönmesin de sonra…O zaman ne yememiz gerektiğini hep beraber biliyor oluruz zaten.


:AHAH:
Şimdi biz tam olarak ne yapıyoruz bu PKK’yı durdurmak için? İcazet alamadık, onu anladım. Tırnaklarımızı çıkaracak cesaretimiz de yok, askerler salındı ama neden kaçırıldılar, kim kaçırdı, gerçekten PKK’mı kaçırdı yoksa Amerika bizi az biraz oyalamak için mi bu oyunu çevirdi daha belli değil.

Onu da geçtim, bir tezkere geçirildi, sonucunda hareket edilmedi. Hala savaşmamak, hala hakkımız olanı almamak için korkakça tavırlar sergiliyoruz millet olarak. Bizim sokağa çıktığımız yok, baş kaldırdığımız yok, hükümet zaten bizim değil, ecnebinin yönetimi, onlardan bir hareket beklemek doğru değil, öyle bakıyoruz yani olanlara. DTP ağzına geleni söylüyor, açıkça taraflarını belli ediyorlar, biz güya kalabalık olarak hiçbir tepki vermiyoruz bu insanlara.

Hoş tepki verince de en saçmasını veren milletinizdir ya. Kalkıp Yılmaz Erdoğan’ı kürt diye yuhalamak yerine, bölücülerle uğraşmalıyız. Her kürt illa kötü, illa bize düşman mıdır ki siz bu ülkeye bunca yenilik ve espri getiren adamı yuhalıyorsunuz? Nerde, ne tepki vereceğini bilmeyen insanlarız işte. Başbakanımız, süper bakan bir insan, eh balık baştan kokarmış derler ya, buyurun örneği de biziz. Ülke elden gidiyor, Başbakanımız medya ile uğraşıyor. Cumhurbaşkanımız bardak seçmeye gitti, biz de el oyası yapalım bari kulaklarımızı, gözlerimizi başka konulara yönlendirerek.

Açıklamalar, yazılanlar, söylenenler kendimi aptal gibi hissettiriyor. Ortada bir sorun var ama herkes etrafında dolaşıyor, kimse özüne inmeye niyetli değil. Rakı sofrasında memleket kurtaran milletin önderleri de meclisi ve komisyonları böyle yönetir oldu.

O zaman benden herkese bir duble rakı, yanına da haydari. Ama Türk haydarisi.

Bu arada önemsemeseniz de Türk lokumu artık bizim değil. Rum lokumu oldu, Zeytin ve zeytinyağı hatta rakı bile Rum malı olmuştu, şimdi de Turkish Delight’tan olduk. Artık lokum satışı, üretimi için Rumlardan izin almak zorundayız. Elimizdekini koruyamama konusunda dünyada bence 1 numarayız. İlk biz icat ederiz ama korumayı bilmediğimiz için her şeyimiz anında çalınır veya sahiplenilir. Laleler nasıl gitmişti Osmanlı’da? Aynısı işte, lokum da gitti. Ağzımızın tadı kaçmış zaten, sen hala lokumdan bahsediyorsun diyenleri anlayabiliyorum ama, ağzımızı tatlandıracak lezzet de gitti, şimdi ne yiyeceğiz?

Bizim ne yememiz gerektiğini söyleyenlere olur mu diyeceğiz top yek ün? Yoksa kendi bildiğimiz tariflerle mi soframızı donatacağız? Maruz kalarak mı yaşamaya devam edeceğiz, kuralları kendimiz mi koyacağız? Bizde Arjantin olacak cesaret var mı? Yerim IMF’yi, yerim Amerika’yı, bu vatanı benim dedem kanıyla korudu, sen kimsin ki yeşil dolarlarla elimden alacaksın mı diyeceğiz?

Ülkenin sonu lokuma dönmesin de sonra…O zaman ne yememiz gerektiğini hep beraber biliyor oluruz zaten.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hatun Kaçmış Sen Hala…
Bizi de İhaleyle Satsanıza
Demokrasi, Uzlaşma ve Doğa Ana
Show Must Go On
Kirlenmek Güzeldir

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Size Aşık Olabilir Miyim?
Nefesimi keseceksin biliyorum!
Bugün Seni Her Zamankinden Çok Özledim
Korkak Erkeklerden Sıkıldım
Aşk, askerlik, erkekler...
Kadın Olmanın En Güzel Tarafı Erkeklerdir
Her Sabah Aynı Adamla Uyanmak...
Korkak Erkeklerden Sıkıldım - 2
Red Kid
Bir gün size ahlak-sız bir teklifle geleceğim...

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Gelme Bu Gece [Şiir]
Nehir, Deniz, Sen vs. [Şiir]
Aşkı Küstürdük! [Şiir]
Bir Islık [Şiir]
Aşktan Korkan Adam [Roman]
Kurtlar Vadisi [Eleştiri]
İlk Gece Birlikte Olmayacak Hatun Aranıyor [Eleştiri]
Sevmedende Olur Diyorlar! [Eleştiri]
Benim Kocam Ab"ye Karşı [Eleştiri]
Reklamcılar ve Topluma Ettikleri [Eleştiri]


ESRA BAYKAL ÇETİNKAYA kimdir?

Arıza hallerin dışa vurumu

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Altan,Murathan Mungan, Sait Faik, Alain De Paton


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © ESRA BAYKAL ÇETİNKAYA, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.