..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşamak için topu toplam altı haftam kalsaydı ne mi yapardım? Tuşlara daha hızlı basmaya bakardım. -Isaac Asimov
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Türkiye > murat temüroglu
1 Ekim 2008
Deniz Feneri Kısa Devre Yaptı  
Deniz Feneri Kısa Devre yaptı

murat temüroglu


merhamet ve vicdan sömürücüleri


:ADDI:
Yıllarca insanların merhamet duygularını sömüren, dini kendi rant ve çıkarları için şerefsizce kullanan ve cahil ama cahil olduğu kadar da yardım sever halkı sömürenler tarih boyunca var olmuş ve her defasında da başarıya erişmişlerdir. Her ne kadar bu başarının mutluluğu uzun sürmeyip foyalar meydana çıktıysa da götüren götürdüğüyle, vicdanları gasp edilenler ise pişmanlıkları ile kalmışlardır.
Yıllar önce amacı sadece fakir ve yoksul insanlara yardım etmek olan Deniz Feneri uzun yıllar amacından çıkmamış ve gerçekten çoğu düşküne defalarca yardım etmişti.
Fakat yıllar sonra kendini de maksadını aşan bu fener artık çevresinden çok kendini aydınlatmaya ve adeta çevresine değil de kendine ışık saçmaya başlamıştı. Toplanan yardımlar ihtiyaç sahiplerinden çok kendi çıkar çevresindekilere aktarılmış ve en sonun da gelinen nokta kuruluş amacının çok çok önüne geçer duruma getirilmişti.
Adeta vicdan sömürücülüğü holdingleşmiş ve işler uluslar arası boyutlar kazanılmıştı.
Kurulduğu yıllar insanlardan Allah rızası için iyilik yapmalarını ve bu iyiliğe vesile olarak da kendi kurdukları derneği kullanmalarını, ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımların en güvenilir yollardan kendilerinin ulaştıracağını defalarca deklare etmişler ve gerçektende bu işi uzun yıllar laiki ile gerçekleştirmişlerdi. Allah rızası için yapılan o yardımlar gün gelip Allah korkusu olmadan değişik kanallarla kendi çıkarlarına yarayacak şekilde kullanıldı.
Türk halkının yardım severliği ve biraz da kolaycılığı sayesinde yapılan bu yardımların nerelere gittiği ve ne şekillerde kullanıldığı hiçbir zaman sorgulanmadı. Ama dernek o kadar büyümüş, o kadar genişlemişti ki bir Deniz Feneri derneği de Almanya da kurulmuştu.
Almanya da ki bu deniz feneri harekâtı oradaki Müslüman halkında duygularını sömürmeye ve yapılan yardım ve bağışlardan kendi çıkarlarına rant sağlamaya başlamıştı. Her şey yolunda gidiyordu, Almanya da oldukları için ülke özlemi ile yanıp tutuşan, bu özlem ve halkını sevmenin getirdiği şevkle bu insanlar daha fazla sömürülmeye Avrolar oluk oluk hesaplara akıtılmaya başlanmıştı.
Yalnız hesaba katılmayan küçük bir fark vardı. O da Türkiye de yaşayan halkın aksine Almanya da yaşayan Müslüman halk yaptıkları bağış ve yardımların nerede ve ne şekilde kullanıldığını araştırmış ve hatta bu işin sadece dernek çapında değil siyasi çevrelerde de rant kaynağı olduğunu ortaya koyacak deliller elde etmişlerdi.
Deniz Feneri gün geçtikçe büyüyor enerjisini halkın manevi duygularını sömürerek tamamlıyor ve bu kadar parlak bir fener uzaklardaki çaresizlere ışığıyla yardım edeceği yerde sadece kendini aydınlatmaya, aydınlattıkça sömürmeye, sömürdükçe aydınlatma devam ediyordu.
Asıl görevini yapmayan Deniz Fenerine bir gün sırf etrafını aydınlatmadığından Alman bandrali bir gemi çarpı verdi. O kadar şiddetli çarptı ki sesi daha Türkiye den duyuldu. Kimi bu sese dayanamayıp kulağını kapatmak istediyse de bir kere o büyük kaza oluvermişti. Her ne kadar bu kazanın ülkemizden çok uzaklarda oluğunu bilsek de sonuç da bir şekilde bize kadar yankıları gelmiş ve bir kez daha vicdan muhasebesi yapmamızı hatırlatmıştı. Kaldı ki o kazadan bir ülkenin yöneticileri bile etkileniyorsa ya da en azından adı bile geçiyorsa kazanın uzak da olmasının bir fakı yoktu.
Suç o feneri yakan damı, yoksa o fenerin yanması için elinde avcun da ne varsa harcayanda mı? Bir hadiste Komşusu aç yatarken kendi tok uyuyan bizden değildir denmiştir. Ama komşuyu sadece doyurmak kollamak ve gözetmek sünnettir. Yoksa komşuyu doyurmak yerine kusturana kadar yedirirsen bir gün gelir evine istifra eder.
Gelin yaktığımız ve yakacağımız her Fenere dikkat edelim. Dikkat edelim ki bir gün o fenerler amacından uzaklaşıp kısa devre yapmasın. Allah korusun kısa devre yapan Fener gün gelip hem elimizi hem de yüreğimizi yakmasın.
     Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bor Otoyolu
Deniz Feneri Kısa Devre Yaptı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Neslıcan
Bu Sefer Olmadı...
Üzdünüz

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Katar Istanbul [Şiir]
Hareket Doğru Pozisyon Yalnış [Deneme]
Baba Büyüksün [Deneme]
Kapatın Kapıları [Deneme]
On Üç Fidan [Deneme]
Ateş ve Kar [Deneme]


murat temüroglu kimdir?

Duygularımı kendi içimde hapsetmeyen,duygularımı özgür bırakmayı seven,kalemimle yüreklere seslenen yazarlık yolunda emeklemeye çalışan gönül kalemiyim


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © murat temüroglu, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.