..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Barışı bulacağız. Melekleri duyacağız, göğün elmaslarla parladığını göreceğiz. -Çehov
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Düşler > pelin onay
12 Aralık 2002
Göz yaşlarımı biriktiriyorum  
düşlerin içinden mi geçtim yoksa düşler mi çağırdı beni..

pelin onay


Göz yaşlarımı biriktiriyorum...İlerde kendime, sularında çırılçıplak yüzebileceğim bir göl yapacağım..


:DIDJ:
Göz yaşlarımı biriktiriyorum, ilerde kendime ait bir göl yapacağım. Kenarında küçük, ağaçtan bir ev olacak. İçine küçük çiviler çakıp, özenle sakladığım büyük özlemlerimin resmini asacağım. Şömine de yalnızlığımdan kestiğim kuru odunlar yanacak ve ısıtacak içerisini, içimi...Serseri ruhumun postunu önüne serip, üstünde, itinayla yaşadığım sevdalarımın yıllanmış şarabını içeceğim. Neden çalmıyor diye düşünebileceğim bir telefonum olmayacak. Beni bulmak isteyenler, sessizliğimin içindeki sesi takip ederek kapımı çalabilecekler..ki bu ses sadece duymak isteyenlere duyuracak kendini....Kapımın önünü, filtresini çocukluğumun renkli düşlerinin ateşlediği bir gaz lambası aydınlatacak. Bahçemde umutlarımla sulayacağım ve her mevsim yüzünü gösterecek çiçekler açacak. Pencere kenarlarına, tutkularımı yoğurarak yaptığım saksıları yerleştireceğim. Perdeler, inatçılığımın işe yaramayan parçalarından arta kalanlardan yapılacak ve güneş her sabah o perdelerin arasından sızarak, vücudumun bir kadın olduğunu unutan yaralı yanlarını uyandıracak. Şarkılarımın öksüz kalan notalarını, bir anne iç güdüsüyle büyütüp; yemeyip yedirecek, giymeyip giydireceğim..Şarkılarım bir aile özlemi çekmeden atılacak hayata..bildiğim her şeyi onlara öğretip, gün be gün güzelleştiklerini görerek sevineceğim. Kelimelerimin bekareti zamanı gelince bozulacak ve kelimelerim istedikleri cümlelerin içine girip, orgazmın doruklarına onları okuyan gözlerle beraber çıkacaklar.

Güneş batımlarında, üstüme, yaklaşan karanlığın montunu alarak, kurduğum iskeleden göle olta atacağım. Misinama takılan balıklar, mangalda bekleyen heyecanlarımın kömüründe kızaracak. Her akşam masamda bir otuzbeşlik hüzün, bol zeytinyağlı gönül salatası, üstünde bir demet maydanoz olan umut dolu bir haydari ve beyazlığını düşlerimden alan bir parça peynir olacak. Sigaramın dumanını alsın diye masanın bir köşesine de, cevapsız kalan sorularımdan yaptığım bir mum yakacağım.

Şarkılar sırayla dudaklarımı ziyarete gelecek, hüznümün tuzlu göz yaşlarını melodilerimin içinde başıma taç yapacağım. Sıradan bir günün sıradan bir gecesinden geçerken, şarkılar gözlerimi uzaklara taşıyıp yakınlarıma getirecek. Özenle sakladığım bol köpüklü isyanlarımı yolluk namına içeceğim...sorhoşluğum sadece sadık yarim yalnızlığımdan gelecek. Başımı yalnızlığımın omzuna yaslayıp, ıslanan gözlerimi ellerimin yorgun parmaklarıyla sileceğim. Hiç belli olmaz, belki de gereksiz korkularımın tahtalarından yaptığım sallanan saldalyemde geceye dalacağım. Olur da sızmazsam eğer, içimde hep benimle beraber olan sevimli haylazlığıma sarılarak uyuyacağım. Vadesi çoktan dolmuş ve sabırla beklenilen sıcak kavuşmalar girecek düşlerime ve her sabah yüzümde bu düşlerin bıraktığı buruk gülümsemelerle uyanacağım. İnkar edeceğim aynaya yansıyan sevimsiz bakışlarımı ve endişelerime inat, elinde balonla bekleyen çocuk yüreğimin kapısını sevdaya aralık bırakacağım.

Evet...göz yaşlarımı biriktiriyorum..İlerde kendime ait bir göl yapacağım. Kenarında küçük ve ağaçtan bir ev olacak. Evim çok güzel olacak...ve ben utanmadan sevişeceğim o evde bütün güzelliklerle..Ağaçlar bile kıskanacak ve gölgesini düşürecek en derin sohbetlere.

Göz yaşlarımı biriktiriyorum...İlerde kendime, sularında çırılçıplak yüzebileceğim bir göl yapacağım..

.Eleştiriler & Yorumlar

:: kocaman yürekli..
Gönderen: Sevgi ÖRENGÜL / Sakarya/Türkiye
21 Temmuz 2004
Bu kadar mı kocaman olur bir yürek, Bu kadar mı? Bedenin yüreğini taşımaya yetiyor mu? Bilmiyorum ama uzakta bir yerlerde yüreğinin gözleri dalmış, kocaman açılmış, beyaza düşmüş seni görür gibiyim beyazın üzerine düşen gölgende...Ne tebrik etmek istiyorum, nede başarılar dilemek, okuduğum bu yazılardaki sen için o kadar basit, o kadar manasız geldiki bu kısa cümleler. Sadece şunu söyleyebilirim ki yüreğim, yüreğini delice kıskandı...söyleyecek kelimeler tükendi..

:: Yüreğine sağlık, çok güzeldi...
Gönderen: İlke Ersoy / İstanbul
17 Şubat 2004
Yüreğinin kapısı her daim aralık olsun sevdaya...Hiç ummadığın anda gelip kapını çalacak yeni bir sevda, mazi ise dudaklarında sadece hoş bir gülümseme bırakacak, iyi ki yaşadım, iyi ki acıyla da, kederle de yoğruldu ruhum diyeceksin, seni "sen" yapan herşeyi sevmeyi öğretecek sana kapını çalacak mutluluklar...Ve sevinç gözyaşlarından oluşan uçsuz bucaksız bir denizde yüzeceksin.İnan buna..Ben inanıyorum...Kalemine gölge düşmesin.Sevgiyle kal.

:: Ağlayamadım....
Gönderen: Siyah / İzmir
15 Ağustos 2003
Hayallerim vardı benim eskiden/ erteledim hepsini/ küçük bir dağ evi/ koca bir yürek... / gözyaşlarım vardı birde/ şimdi biriktiriyorum zamanı gelince hepsi birden dökülecek... yazıyı okurken ağlardım belki biriktirmeseydim gözyaşlarımı...

:: ..........
Gönderen: ömral / yeditepelişehişir
24 Aralık 2002
sessizliğinin sesi............ . gözyaşlarından yaptığın göl......... . ben....söyleyecek birşey bulamıyorum... . harikulade olmuş........... . yüreğin baki kalsın.../...içindeki herşeyle birlikte..... .
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın düşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Gidişimin bir derinliği olmalı

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Susuyorsun...devam et...
kırıldım aşk'a ama onun haberi yok
Gidiyorum
Ben Yağmurda Hiç Dans Etmedim
Bu senin son gidişin miydi sevgili..?
Benim için yapar mısın..?
Bana Dağları ve Göçebeliği Anlatma
Kadın Olmak
Prematüre Aşklar
İlke Ersoy'a Mektuplar 1 / Sardunya Zamanları

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Üşüyorum... /... Sesimi Ört [Şiir]
Nisan Yağmuru... /... Olma [Şiir]
Dilimde Ay Tutuldu... /... Dilsizim [Şiir]
Düşüme Düştün... /... Canın Acımadı Ya [Şiir]
Kelimeleri Bırak, İşimiz Dokunmak [Şiir]
Ses (İm) Duvardan Düştü... /... Kaldırın [Şiir]
Düşünürken sizi [Şiir]
Bana biraz hüzün ver usta, sek olsun! [Şiir]
İsmimi Unutma [Şiir]
Aşk beklemektir [Şiir]


pelin onay kimdir?

şiir tutkusu,müzik hayatı,deniz sevdalısı,aşk ise bitiremediği romanı. . orhan veli'yle aynı derdi paylaşıyor; bir de rakı şişesinde balık olabilse. .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet,Orhan Veli,Attilla İlhan,Murathan Mungan,Şükrü Erbaş,Hayyam,Yılmaz Odabaşı, Cemal Süreya, Buket Uzuner,Oğuzhan Akay, Akgün Akova,Altay Öktem, Akif Kurtuluş,


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © pelin onay, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.