..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı." -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yazarlar ve Şairler > osman tatlı
26 Şubat 2015
Hazırlık Aşaması: Ben Yazar Olabilir Miyim?  
osman tatlı
Yazarlık yolunda sen yazar olamasın diye, baykuş gibi ötenlere mesafeli dur, onlar öttükçe senin bir parçan sürekli huzursuz olacaktır. Umudun kırılma durumuyla karşı karşıya gelecektir. Dediğim gibi ya kulaklarını tıka ya da onlardan uzak dur. Uzak duramıyorsan kulaklarını tıkaman en iyisidir


:ABAI:

Yazar adayı: yazarlık doğuştandır, yazma yeteneği doğuştan gelir gibi yaygın safsataları düşüncelerinden ve duygularından bir an önce silmeye çalış. Bu gerçekçi olmayan ama gerçek gibi bize anlatılan sözlerin bizim inancımızı ve hedefe olan güvenimizi parçalamak ve yıkmak için etrafımızdakilerin kullandıkları güven zedeleyici zehirli silahlardandır.
Unutma ki bizi yolumuzdan alı koymak isteyenler yakınımızdakiler ve danıştıklarımızdır. Bilinçli ya da bilinçsiz önemli değil, önemli olan istek ve arzumuza su dökmeleridir, heyecanımızı umutsuzluğa, karamsarlığa dönüştürmeleridir. Dikkatli ol ey yazar adayı, yeteneğimizin olup olmadığını doğum belirlemez, yeteneğimizin olup olmadığını gösterdiğimiz çaba, emek, özveri ve mücadele belirler. Yeteneğimizi yıllarca sürecek gayretler ortaya çıkaracaktır. Yıllar alan hiçbir emek boşuna gitmez. Nice ünlü yazar, senden yazar olunmaz eleştiri ve karalamalara rağmen pes etmeden, umutla ve öz güvenle hedeflerine ulaşmışlardır. Şayet senden yazar olunmaz sözünü ciddiye alırsan başlamadan yazarlığa veda etmiş olursun. Yazarlık yolunda yapamazsın dair sözlere kulaklarını tıka, hiçbir şey duyma, o sözler kimden gelirse gelsin duyma.

Ama ilk zamanlarda yaşadığın bazı başarısızlıklar, evet onlar haklıymış düşüncesi sende oluşmasına da izin verme. Evet, ilk zamanlar başarısızlığa dair çok şey yaşabilirsin, umudun kırılabilir, yazarken düşüncelerini ifade edemeyebilirsin, istediğin sözcüğü bulamayabilirsin, istediğin cümleyi kuramayabilirsin, hatta yarım sayfadan sonra ilhamın da kesilebilir. Bu karşılaştığın sorunların doğal olduğunu unutma ve bu durum hevesini, umudunu yaralamasın ve söylenen olumsuz sözleri pekiştirmesin.

Kim ilk döneminde yazarlık da kusursuzluğa ermiştir ki, Yazarlık da mükemmellik olmadığı gibi, yazar zamanla olgunlaşır. Hayat tecrübesi ve okumalar yazarı sürekli yazımını güçlendirir. Tecrübesizliğin ve acemiliğin yazdıklarını beğenmemene neden olabilir, bu sorun değildir. Yazdıklarını beğenmemen gayet doğal bir durumdur. Ve bunu en iyi yazar diye düşündüğün yazarda yaşamıştır. Ey simurg, yazdıklarını beğenmeyebilirsin, yazdıkların sana anlamsız saçma sapan şeyler gelse de sakın onları yırtma ve atma, onları sakla. Gönlün sıkışsa da, isteksiz olsan da sakla. İlerleyen yıllarda aldığın yolu görmen ve geçmişin önünü daha da açması için işine yaracaktır. Ey simurg, en kötüsü yazdıkların sana saçma da gelse onlar senin parçandır, senin ilk göz ağrılarındır ve buna saygıdan hatıra olarak onları kütüphanenin en güzide köşeni koy, orada beklesinler.

Ey Simurg, bir şeye yeteneğinin olup olmadığını denemeden, yanılmadan ve kendine zaman vermeden bilemesin. Karşına çıkacak zorluklarla mücadele etmeden, zorluklara karşı dik durmadan ve bazen de zorluklar karşısında defalarca yenilip, ayağa kalkmaya çalışma denemeleri yapmadan yeteneğinin olup olmadığını öğrenemezsin. Şayet hayat bu kadar kolay olsaydı yani hayat her isteyene istediğini hemen verseydi bu hayat bu kadar anlamlı olur muydu? Düşünsene yazar olmak isteyen hemen yazar olsa, doktor olmak isteyen hemen doktor olsa bu hayatın ne anlamı ne tadı olurdu. Hayat seni istediğin şeylere karşı deneyecek ve sen denenmelerden geçersen istediğini alır, iç huzurunu yakalarsın ve daha iyi olmak için mücadeleye devam edersin. Ama artık yolu öğrendiğinden daha hızlı yol alırsın.

Yazarlık yolunda sen yazar olamasın diye, baykuş gibi ötenlere mesafeli dur, onlar öttükçe senin bir parçan sürekli huzursuz olacaktır. Umudun kırılma durumuyla karşı karşıya gelecektir. Dediğim gibi ya kulaklarını tıka ya da onlardan uzak dur. Uzak duramıyorsan kulaklarını tıkaman en iyisidir.

Kulaklarını tıkadın bu yetmez sana umut veren ya da senin gibi adaylarla da diyaloga geç ve onlarla paylaşımlarda bulunmaya çalışmalısın. Seninle aynı yolda olanlar seni motive edecektir. Bunlar yoksa büyük diye nitelendirilen yazarların, yazarlığa başladıkları döneme ait hatıralarını oku ki senin yolunu aydınlatsın.

Sen ey yazar adayı! Şayet yazmaktan ve okumaktan zevk alıyorsan, her şart ve durumda bunlardan kopamıyorsan, yazdıkça ve okudukça mutlu olursan ve en önemlisi yazar olmak istiyorsan o zaman sen bütün olumsuzluklara rağmen şansını dene ve yazarlık yoluna gir. Unutma ki yeteneğinin var olup olmadığını bu yolla girmeden, uykusuz kalmadan, elinde kalemle kağıda defalarca bakmadan, ne yazacağını bilememenin iç sıkıntısını yaşamadan, yaz sil yapmadan anlayamazsın. Dene ve gör!

Unutma ki, sen kendine inanmazsan kimse sana inanmaz. Sen kendine inanacak ve ortaya çıkardığın güzel çalışmalarla da etrafındakiler sana inanmaya başlayacaklardır.

Osman Tatlı
osmantatli@gmail.com
https://twitter.com/tatliosman63

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Bence, yazar hissetmek ...
Gönderen: Mustafa Şakarcan / , Türkiye
7 Mart 2015
Bu ortamda, yazmaya çalışan kişinin içindekilerini pek güzel anlatmışsınız. Katkısı olabilirse, bu paralelde ''Dolambaçlı Yollarda'' isminde bir yazım sitede yer alıyor. Teşekkür ve saygılar...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yazarlar ve şairler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yazar Kimliği
Yazar Konuları Nereden Alır
Yazarlık Yolunda Ara Söz
Bir Yazar Adayında Olması Gereken Özellikler
Yazarlık ve Para
Bir Yazarın Dünyası

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Aşk Yolculuğu
Aşk ve Cinsellik Ayrı Şeylerdir
İslamda Kadına Kırbaç
Aşkın Kölesi Olmak
Yalnızlık Sözleri III
İnsandaki Kaygı Örnekleri
Soğuk Bayram
Birey Olabilme
Evlilik İçin Sevgi Yeterli Midir?
İyi Kitap Kötü Kitap

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yalnızlık Sözleri I [Öykü]
Hayalim Yazar Olmak [Roman]
Hayalim Yazarlık [Roman]
Okuyorum Ama Yazamıyorum? [Roman]
Edebiyat Fakültesinde Dergi Çıkarmak [Eleştiri]
İklimler / Film Eleştirisi [Eleştiri]
120 / Film Eleştirisi [Eleştiri]
Neşeli Hayat [Eleştiri]
Üç Maymun / Film Eleştirisi [Eleştiri]
The İmam"ın Savaşı Kiminle [Eleştiri]


osman tatlı kimdir?

okuyucu ile beraber yolculuk yapmak


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © osman tatlı, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.