..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yazar yazı yazmayı başka insanlara göre daha zor yapan insandır. -Thomas Mann
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Ruhbilim > Ahmet Zeytinci
19 Ekim 2020
Çocuklarınıza Sevgi ile Yaklaşın  
Ahmet Zeytinci
Bakın senelerden beri ülkemizde kutlanmakta olan ve de her zaman gurur kaynağımız Mustafa Kemal Atatürk'ün armağanı, aziz hatırası bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız var ve senelerdir de tüm dünya çocukları ile bir şenliğe dönüştürerek beraber kutluyoruz bu bayramı. Bundan daha güzel ve bizi şereflendiren bir şey olabilir mi? Gelin bakalım siz de gelin zamanında düşman olduğumuz ülkelerin çocukları; Rum Çocukları, Ermeni Çocukları, Rus Çocukları, Yunan Çocukları Suriye Çocukları, Irak Çocukları. Bizim yüreğimizde hepinizi alacak kadar yer var.


:CAC:
Dünya'nın sayılı nimetlerinden biridir çocuk. İnsanın neslinin ileri ki senelere devamını sağlar en başta. Aşkın meyvesidir, Yüce Allah'ın müjdesidir. Doğduğu zaman hiç bir çocuk yoktur ki anne ve babasına muhtaç olmasın. Geyik yavruları, aslan yavruları, ayı yavruları ve daha birçok canlının yavruları bir kaç saat içinde ayağa kalktıkları halde, insan yavrusu ancak bir sene gibi bir zaman zarfında ayağa kalkabilmektedir. Ama bizim de en büyük kazancımız öğrenme yeteneği ve akıldır...


Bugün yeryüzünün birçok ülkesinde karışıklıklar almış başını gitmektedir. Savaşlar, açlık, nüfus patlaması dünyanın birçok bölgesinde emniyet ve huzur bırakmamıştır. Ne acıdır ki bu savaşlarda çocuklar kullanılmakta ve ön saflarda ileri sürülmektedir. Okula gitmesi gereken, beyni bilgi ile yüreği sevgi ile dolması gereken on iki on üç yaşlarındaki çocuklar bir hiç uğruna ölüp gitmektedirler, ellerinde kalaşnikoflar ile. İnsanlık için ne kadar utanılacak bir durum. Kimse ahkâm kesip de bir ideal uğruna öldüklerini söylemesin bana. Büyükleri beyinlerini yıkamadıkları müddetçe hiç bir çocuk hiç bir canlıya silah çekmez, çekemez yüreği kaldırmaz böyle şeyleri yapmaya...


Bakın senelerden beri ülkemizde kutlanmakta olan ve de her zaman gurur kaynağımız Mustafa Kemal Atatürk'ün armağanı, aziz hatırası bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız var ve senelerdir de tüm dünya çocukları ile bir şenliğe dönüştürerek beraber kutluyoruz bu bayramı. Bundan daha güzel ve bizi şereflendiren bir şey olabilir mi? Gelin bakalım siz de gelin zamanında düşman olduğumuz ülkelerin çocukları; Rum Çocukları, Ermeni Çocukları, Rus Çocukları, Yunan Çocukları Suriye Çocukları, Irak Çocukları. Bizim yüreğimizde hepinizi alacak kadar yer var.


Kendi çocuklarına daha bir kere bile fiske vurmamış bir baba olarak kendimle gurur duyabilirim ki aranızda benim gibi daha niceleri de vardır mutlaka. Hiç sevmediğim atasözlerinden biri ''Kızını dövmeyen dizini döver.'' atasözüdür. Buna karşı ben de bunu çürütecek başka bir atasözü söylerim o zaman. ''Dayak ile adam olunsaydı eşekler âlim olurdu.''


Kaç kere dediniz çocuğunuza ''Seni Seviyorum'' diye. Çok mu zor? Bir başlayın hele sonra gerisi gelir merak etmeyin. Ben iki günü sektirmem salarım gider o kelimeyi ortaya, bazen abisi alır yan cebine koyar, bazen kızım alır yüreğinin orta yerine koyar. Mutlaka ortaokulda lisede okuyan çocuklarınız vardır. Dersleri de kötü olabilir. Bazı çocuklar Arap atı gibi sonradan açılır sonradan aklı başına gelir. Hiç bir zaman ''Senden adam olmaz.'' kelimesini kullanmayın, çıkarın bu kelimeyi lügatinizden. O zaman çocuklarınızın da daha gayretli olduklarını mutlaka gözlemleyeceksiniz ders konusunda...


Her çocuk annesi babası için bir çiçektir, ama koparılmak için değil bilgi ile sevgi ile sulanmak için vardırlar. Olabilir çocuğunuza karşı bazen hata yapabilirsiniz. Özür dileyin, ne kaybedersiniz? Bu sizi onun gözünde küçültmez bilakis daha da büyütür. Türkiye'nin sayılı bilim adamlarından rahmetli Profesör Doktor Atalay Yörükoğlu'nun bu konuda kaleme aldığı ve kitaplarının da arka sayfasında bulunan, her Türk ana babasının okuması gereken dünya çapında bir yazı vardır ''Bir Pulsuz Dilekçe'' diye ona bir göz gezdirin çok büyük kazançlar elde edersiniz. Burada noktalayalım bakalım yazımızı en derin sevgi ve saygılar ile...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın ruhbilim kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bazen Kafayı Yer İnsan
Psikopat ve Sosyopat Dolu Bir Dünya

Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Marsa Bir İki
Soğuk Savaşta Kimler Donar
Virüs Sonrası İnsan Tipleri
Beşinci Kol da Çok Uzun Yahu
Beyin Göçü Tersine mi Dönüyor
Kim Bu Zbigniew
Siber Meydan Savaşları
Çok Özel İnsanlardır Onlar
Noktalı Virgül
Filmlerde Dünyayı Kurtaranlar Gerçekte Dünyanın İçine Edenlerdir

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bekliyoruz Gelin [Şiir]
Umut Hep Var Aslında [Şiir]
Ben Yitip Gittiğimde [Şiir]
Dışarıda Bir Yağmur Bir Yağmur [Şiir]
Var Mısın [Şiir]
Bebekler Ölmesin Bir Daha [Şiir]
Benim Canım Gönlümün Baharı [Şiir]
Aşk Böyle Bir Şey İşte [Şiir]
Kırık Cam ve Kediler [Şiir]
İçimde Şehirler Boğulur [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.