..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Deney, herkesin hatalarına verdiği addır. -Oscar Wilde
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
6 Eylül 2021
İlkokula Başlayan Mini Mini Birlere  
Ahmet Zeytinci
Buradan sevgili mini mini birler öğrencilerine gelelim, oldu ki babanız anneniz boş bulundu da size ’’Okul nasıl evlat?’’ diye sormak gafletinde bulundu, ’’Gaflet burada espri olarak kullanılmıştır bu kelimeye sakın kıllanmayın.’’ O zaman ne cevap vereceksiniz yavrular? Onu da hemen aşağıda ki paragrafta, inceleyelim, irdeleyelim, başka da ne yapılacaksa onu yapalım.


:AJB:
Anne kucağından, baba ocağından ilkokulların sıralarına yatay, dikey, yüzüstü, sırtüstü, bilumum geçişler yapacaklar Mini Mini Birler... Tabi şimdinin Z Kuşağı diye geçiyor bunlar, Y Kuşaklarının çocukları genelde, her ne kadar ben bu harf ile sınıflandırmaya karşı olsam da yine de yapıyorlar bir şekilde...

Mini mini birlerin sevgili anneleri ve babalarına ufak bir tavsiye ki bunu sadece ben söylemiyorum, bütün eğitimcilerde söylüyor. Çocuğunuz eve geldi mi O’na ilk gün ’’Dersler nasıldı?’’ diye sormayın kesinlikle, çocuğunuzu okuldan soğutmayın.

Buradan sevgili mini mini birler öğrencilerine gelelim, oldu ki babanız anneniz boş bulundu da size ’’Okul nasıl evlat?’’ diye sormak gafletinde bulundu, ’’Gaflet burada espri olarak kullanılmıştır bu kelimeye sakın kıllanmayın.’’ O zaman ne cevap vereceksiniz yavrular? Onu da hemen aşağıda ki paragrafta, inceleyelim, irdeleyelim, başka da ne yapılacaksa onu yapalım.

Anneniz sizi karşıladı, ’’Okul Nasıldı, dersler nasıldı evlat ilk gün?’’ diye sordu, üüüüüüf! Bir dolu cevap var. ’’Nasıl olsun birbirimizden bol bol kalem silgi istedik, en çok da kızlardan.’’ Yine sorsun bakalım ’’Okul nasıldı ufaklık?’’ Nasıl olsun ilk günden hemen iki tane kız arkadaşım oldu bana cep telefonlarını verdiler, ara sıra mesajlaşacağız... Hem de babaları günde iki saat İnternet’e girmelerine izin veriyormuş, siz bana daha bir saat veriyorsunuz, bu durumu protesto ediyorum.’’

Başka bir anne akşam karşılasın çocuğunu ve de o klasik soruyu sormasın bu sefer. ’’Evlat okulu boş ver ilk gün hangi oyunları oynadınız ondan bahset.’’ Evlat mutludur... ’’Sorma anne bahçede top oynadık ilk gün teneffüste, çok zevkliydi ama, topla cam kırdım, öğretmen babana söyle parasını göndersin.’’ dedi... Kaynayan ve kaynamayan sular annenin başından dökülürken, evlat ise akşam babasından yiyeceği fırça ile baş başa kalacaktır...

Bazen de anne baba birlikte karşılarlar çocuklarını... Yine evlatlarını karşılarına alırlar sorular yağmur gibi gelir... ’’Söyle bakalım evlat bahçede top oynarken kaç gol attın, kızları da aldınız mı top oynarken aranıza, saklambaç da oynasaydınız.’’ filan diye gider... ’’Ama babaaaaaa derslerimi sormadın.’’ Ne dersi yahu boş ver dersleri, oynadığın oyunlardan zevk aldın mı sen ondan haber ver... Ne diyelim, okula başlayan bütün çocuklarımıza ve anne babalarına Allah kolaylık versin. Sıkmayın çocuklarınızı ilk günden, sıkmayın, nasılsa biter o okullar...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
21. Yüzyıl Rüyaları
Sen Mutluluğun Karikatürünü Çize Bilir misin Abuzittin
İş Değiştiriyorum Dostlar
M. Ö ve M. S ile Şimdilerde Ctö ve Cts Durumları Çağları
En Çok Kim Yaşar
Bana Çıkamazsa Ne Yaparım
Ya Çıkarsa Sorusuna Verilecek Cevaplardan Seçmeler
Meseleleri Mesele Yapsak da mı Saklasak
Ablamdan Mesaj Gelmiş
Sigaranın ve İçkinin Faydaları

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Onbir Ayın Sultanı Ramazanı Uğurlarken
Asfalt Ağlatma Yarışması
Yuvayı Dişi Kuş Yapar Hangi Kuş Yıkar
Ayrı Dünyaların İnsanlar Değilse de Ayrı Dizilerin İnsanları Onlar
Artvin'e Ne Büyük Gurur Siz de Görmeden Ölmeyin
Aşk Matematiktir Hem de Ne Matematik
Bazı Şeyleri Okuyarak Bazı Şeyleri de Yaşayarak Öğrenirsin
Gün Gelir Her Şey Düzelir
Booodrummm Boooodrummm
Arada Sırada Elektrikler Kesilse

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Umut Hep Var Aslında [Şiir]
Şairler Ülkenizin Vicdanısınız [Şiir]
Dışarıda Bir Yağmur Bir Yağmur [Şiir]
Var Mısın [Şiir]
Ben Yitip Gittiğimde [Şiir]
Benim Canım Gönlümün Baharı [Şiir]
Aşk Böyle Bir Şey İşte [Şiir]
Bebekler Ölmesin Bir Daha [Şiir]
İçimde Şehirler Boğulur [Şiir]
Sudur Benim Özüm [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.