..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hata! Klavye bağlı değil. Devam etmek için F11'e basın...
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Ahmet Zeytinci
21 Şubat 2022
Zahmetli İşler Bunlar  
Ahmet Zeytinci
Afrika, kara kıta açlıktan kırılıyormuş... Ne yapalım Fransız Kraliçesi gibi diyelim mi? ’’Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler, su bulamıyorlarsa kola içsinler.’’ kolayı biz ekledik tabi ki... Niye düşünelim ki kilometrelerce uzaklıktaki siyah derili insanları... Onlar bizi düşünüyor mu sanki... Bırak bizi düşünmeyi, onlar herhangi bir şeyi düşünüyor mu? İnsan mıyız biz? Var mı azıcık vicdan denen olgu biz de? Yoksa, yoksa durun cüzdanımızın arasına mı sıkıştı o vicdan denen varlık?


:BJD:
Böyle demiş bir zamanlar bir yazar ağabeyimiz. ’’Cehalet Mutluluktur.’’ Ne düşüneceksin ki abi, millet açlık fakirlik içinde kıvranıyormuş, ne gerek var karnın doyduktan sonra bunları düşünmeye... Emperyalizm dünyayı sömürmeye son hızla devam ediyormuş... Bana ne, hatta kime ne, size ne... Bana dokunmayan solucanlar, yılanlar bin yaşasın. Ya dokunursa! O zaman düşünürüz, hele bir dokunsun da... Emperyalizm bu Fizan da olsanız sizi yine bulur, sizi buldu mu da illaki sömürür...

Afrika, kara kıta açlıktan kırılıyormuş... Ne yapalım Fransız Kraliçesi gibi diyelim mi? ’’Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler, su bulamıyorlarsa kola içsinler.’’ kolayı biz ekledik tabi ki... Niye düşünelim ki kilometrelerce uzaklıktaki siyah derili insanları... Onlar bizi düşünüyor mu sanki... Bırak bizi düşünmeyi, onlar herhangi bir şeyi düşünüyor mu? İnsan mıyız biz? Var mı azıcık vicdan denen olgu biz de? Yoksa, yoksa durun cüzdanımızın arasına mı sıkıştı o vicdan denen varlık?

Kur’an diye bir kitap varmış. Müslümanların ve okurlarsa tabi bütün insanların muhatabı olacağı, faydalanacağı bir kitap. Niye okuyacaksınız ki? Okuyanlar, okumuşlarda ne kazanmışlar sanki? Malları mı çoğalmış, çocukları iyi okullara mı gitmiş? Fakirlikten mi kurtulmuşlar? Dünyada savaşlar mı bitmiş. Müslüman Müslümanı öldürmekten vaz mı geçmiş? ’’Oku’’ demiş Rahman ve Rahim olan Allah... Kime ne?

Hıh! Okumak mış... Okumak da neymiş, zahmetli iş... Oku oku bitmiyor ki okunanlar, nereye kadar sürer bu okumak, sonu yok ki... Her okuduğun kitap, başka bir okumayı gerektiriyor, tarih okuyorsun, sosyoloji de okunmalı diye düşünüyorsun, sosyoloji okuyorsun, karşına psikoloji çıkıyor, onu okuyorsun, siyaset giriyor potaya... Biraz gülmek istiyorsun, gülmece okuyorsun... Bu arada şiiri de es geçmeyelim... Kim uğraşacak, kim okuyacak bu kadar kitapla bilgiyle... Para kazanacak, kazandıracak işler yapmalı... Zaman zaman parayı silah, zaman zaman ilah yapmalı... Tapın bakalım paraya tapın, ama şunu da unutmayın ’’Paradan başka harcayacak hiç bir şeyi olmayanlar dünyanın en fakir insanlarıdır.’’

Yurdunuzu bayrağınızı seveceksiniz canı gönülden. Teröre ve destek verenlere lanetler okuyacak, nefret kusacaksınız... Kimseleri ötekileştirmeyeceksiniz, Kürdü de, Lazı da, Alevi’si de, Sünni’si de bizimdir diyeceksiniz... Sevmek, hem de kimseden karşılık beklemeden hem vatanı hem de vatanın insanlarını sevmek, ne özverili ne de zahmetli bir iştir...

Cehalet mutluluktur, var mı ötesi... Nato kafa nato mermer, boş kafa ile ye iç, yat, içinde duygu olmadan seviş bir kadınla... Oh ne ala hayat. Niye okuyasınız ki... Bulursunuz yaş ilerleyince saf bir kızı, kendinize hanım yaparsınız, sonrada istediğiniz zaman sever, istediğiniz zaman döversiniz. O cahil, siz cahil, oh ne güzel hayat... Olmadı çeker silahınızı vurursunuz, müebbet yer sonrada beş on sene sonra bir genel af ile çıkar, elinizi kolunuzu sallayarak, ben de insanım diye ortalıklarda dolaşırsınız...

Bakın çevrenizde ki insanlara, tabiata, kuşlara, börtü böceklere, karıncalara, suda yüzen balıklara. Hepsinin bir işlevi bir görevi var. Zamanları dolunca çekip gideceklerini de biliyorlar. Bir tek ölümsüzlüğü bulmaya çalışan biz insanlar, ama hemcinslerine ve diğer canlılara da kıyameti yaşatmaya çalışan yine bizler. Dünyanın yerine göre en merhametli yerine göre en cani, en vahşi yaratığı insan... Zahmetli iş düşünmek, hem de çok zahmetli...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bu Yazıda Dayak Yerleştirme Bulunmaktadır
Araş Nedir
Bir Kere Giyer
Hay Ben Sizin Pet Şişenizi
Trafikteki İçsel Tepkilerimin Dışa Vurumu
Bağ Kur Emeklisi Üvey Evlat Gibi
Öküzden Kaplana Doğru Hareket
Z Kuşağını Nasıl Kafalarız
Millet Bu Sıralar Iq Derdine Düşmüş
Yapmayın İnsanı Yalnızlaştırmayın

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sam Amcaya Popomla Gülüyorum
Hakkını Helal Et
Kalemde Yorulur Yürekte Bazen
Vatan Satılır Hem de Çok Ucuza
Tuvaletsel Durumlar
Yok Aslında İkisinin Birbirinden Farkı
Böyle Geri Zekalı Televizyon Kanallarımız Var
Sam Amca Bu Rahat Durmaz
Adaletin Terazisi
Olimpiyat mı Dediniz

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Uyanış [Şiir]
Ülkemden Umudum Var [Şiir]
Her Şey Paramı Be Amca [Şiir]
Yıka Tüm Benliğini Ruh Dediğin Aynada [Şiir]
Aşk Diye Bir Bilmeceyi [Şiir]
Yeter ki Mert Adamdı Desinler [Şiir]
Yaşadık Biz Bunları [Şiir]
Hocalıya Ağıt [Şiir]
Uzak Şehirlerin Namuslu İnsanları [Şiir]
Çoğu Zaman [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.