..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Herkes cennete gitmek ister ama kimse ölmek istemez. -Joe Louis
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Hulki Can Duru
27 Eylül 2012
Televizyon Reklamlarındaki Kalitesizlik ve Bayağılık  
“Reklam toplumun aynasıdır”

Hulki Can Duru


TV reklamları bu ülkedeki psiko-sosyal bunalımın, hastalığın ve ruhsuzluğun çok açık bir göstergesi, adeta toplumdaki gidişatın, zavallılıkların, aczin, yenilginin, çürümenin ve kokuşmanın aynası olmuş. Ruhunu kaybeden toplumlar diğerleri karşısında başarılı olamaz, ruhsuz uluslar ezilmeye ve özgürlüklerini kaybetmeye mahkumdurlar.


:IAE:
26 Eylül 2012 akşamı izlediğim bir televizyon reklamında eli asalı, ayağı sandaletli, beli kuşaklı, beyaz entarili (veya ihram giymiş) Aczmendi kılıklı uzun saçlı, sakallı bir meczup TV ekranında beliriyor ve falan filan marka bir buzdolabı, yani bir beyaz eşya ürünü almamızı bir peygamber edasıyla tavsiye ediyor. Hayal mi gördüm? Dedim, ama yok, arkadaşlara telefon edip sordum, onlar da görmüşler. Sonra firmanın internet sayfasına baktım elinde asa ile meczup bir kez daha karşıma çıkmasın mı?

İslami bisikletten sonra yakında İslami çamaşır makinesi, İslami bulaşık makinesi, İslami buzdolabı, İslami TV, İslami bilgisayar gibi ürünler piyasaya çıkmaya başlarsa şaşmamak gerekir. İslami çamaşır makinesi olur mu? Demeyin. Bal gibi olur.

Şöyle ki, eğer deterjanda domuz yağı ve katkıları varsa İslami çamaşır makinesi bunu otomatikman tespit edip yıkamayı derhal durduracak, gül suyu püskürtecek, böylece çamaşırların mundar olması önlenecek; İslami buzdolabı da şarküteri ürünlerindeki helal olmayan alkol ve domuz eti oranlarını tespit eder etmez alarm çalarak tekbir getirmeye başlayacak, böylece cennet hurileri ve gılmanlar garantilenmiş olacaktır.

Öte yandan bir baldır bacak durumu söz konusu ise İslami TV o görüntüyü otomatikman karartacak, ya da mozayikleyerek aptes bozulması böylelikle engellenmiş olacaktır. Ezan okuyan cep telefonları kapış kapış satılırken bunlar niye olmasın ki?

Bunları düşünürken bu arada TV reklamlarını izlemeye devam ediyorum: Derken kaba saba bozuk bir şiveyle konuşan bir maganda bilmem ne marka GSM şebekesinin reklamını yapıyor. Bir diğer reklamda yine Recep İvedik taklidi bir bünye ekranda boy gösteriyor, arsız arsız konuşuyor. Pespayelik, bayağılık, sıradanlık, kepazelik, el ele, kol kola, arka arkaya.

Peki, halkımız reklamlardan şikayetçi mi? Evet. Halkımız gerçekten reklamlardan çok şikayetçi. Ama içeriğinden değil. Reklamlar yüzünden dizileri iyi izleyemediği için şikayetçi.

Birader TV’yi kapat seyretme! Diyeceksiniz. Hayır, ben şuna vurgu yapmak istiyorum: Ne oldu ve nasıl oldu da reklamlar böylesine bayağılaştı? Değişen ne? Türk toplumu nasıl bir evrim (!) geçirdi de dünyanın hiçbir ülkesinde görülmeyen böylesine seviyesiz ve mide bulandırıcı reklamlar TV ekranlarında boy gösteriyor? Bunlar özellikle mi yapılıyor, yoksa bizim millet bu tür reklamları beğendiği için mi, yani bir arz-talep süreci mi var? Eğer bir arz-talep süreci söz konusu ise, o zaman zaten tüm bu yazdıklarımı unutun.

Bir toplumda kurumlar, yapılar bozulmaya, çürümeye, kokuşmaya başlarsa hiçbir kurum kendini bundan kurtaramaz ve bu salgın bir hastalık gibi diğerlerine, diğer kurumlara, birimlere, alt birimlere yansır, bulaşır. Tiranlar, diktatörler insanlar onlara katlandığı için vardır. Halk sesini çıkarmadığı için ağır vergiler, zamlar ve baskı gelir.

TV reklamları bu ülkedeki psiko-sosyal bunalımın, hastalığın ve ruhsuzluğun, adeta toplumdaki çapaçul gidişatın, zavallılıkların, aczin, yenilginin, çürümenin, kokuşmanın, ahlaksızlığın çok açık bir göstergesi, aynası olmuş. Ruhunu kaybeden toplumlar diğerleri karşısında başarılı olamaz, ruhsuz uluslar ezilmeye ve özgürlüklerini kaybetmeye mahkumdurlar. İşin en acıklı yanı halkın bu gidişata inatla ve ısrarla hala destek vermesidir.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Eğitim
Gönderen: Gürcan Erbaş / , Türkiye
1 Ekim 2012
Eğer sen eğitimi İmam Hatip'e, 4+4+4'e bağlarsan, Dünya Klasiklerine tu kaka dersen, hattâ peygamberimizin Oku sözcüğünü cim dallı köse diye algılarsan Reklamlar da böyle olur ( ! )
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Gençleri Neden Sevemiyorum?

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Paganlıktan Gelme Bir Tapınma Şekli: Namaz (2)
Mevlana'nın Kimyası
Köpekliğin Aşkı ve Varoş Kültürü
Çağdaş Gericilik: Postmodernizm
Paganlıktan Gelme Bir Tapınma Şekli: Namaz
Dinin Ahlaksızlığı, Yahut, Ahlaksızlığın Dini
Ka, Kar ve Kars
Mevlana ve İslam
Tevfik Fikret'ten Teröre Övgü
Haksızlığa Kesinlikle Karşıyım

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Elsa'nın Gözleri [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan - II [Şiir]
Albatros [Şiir]
Op. 11 Piyano Ezgileri, Arnold Schönberg [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan [Şiir]
Yeryüzü Rüzgarları [Şiir]
Malta Şahinlerine [Şiir]
Uçan Ayakkabı [Şiir]
Havanın Ölümü [Şiir]
Her Ocak Hiddetle Tütüyor… [Şiir]


Hulki Can Duru kimdir?

Başlıca yapıtları: Eski Kule Müziği (şiir) Geometrik Aydınlık (şiir) Havanın Fen Noktası (şiir) Tartaros Paradigması (eleştiri) Teslis Sendromu (eleştiri) Nano Kutsallık (eleştiri) Sevgili Kutlu Yaşam (öykü) Kuşku Bilinci ve Eleştiri (eleştiri)

Etkilendiği Yazarlar:
Montaigne, Descartes, Russell, Tolstoy, N. Hikmet, Dostoyevski, Nietzsche, Freud, Darwin, Marx, Engels, Lenin, Bakunin, Kropotkin, Voltaire, Diderot


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Hulki Can Duru, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.