..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Umutlarım her zaman gerçekleşmiyor, ama yine de her zaman umuyorum. -Ovid
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Güven ve Güvensizlik > Hakan Yozcu
6 Ağustos 2013
Facede Tavla Sahtekarları  
Hakan Yozcu
Facede tavla oynuyorsanız gözü açıklara dikkat etmek zorundasınız. Siz masumane bir şekilde hoşça vakit geçirmek için oynuyorsunuz. Ama onlar sizin bu masumiyetinizden faydalanıp haksız kazanç elde ediyorlar. Ve kısa bir süre sonra ciddi bir gelir elde ediyorlar.


:BAHC:

Tavla oyunu için, hoşçavakit geçirmeye yarayan ve zekayı da çalıştıran bir beyin jimnastiği oyunudur denilebilir. Türk insanı yüzyıllardır tavla oyununu çok sevmiştir ve onu stress atma, günlük sıkıntılardan bir an olsun uzak kalma aracı olarak görmüştür. Bu gün kahvehanelerde, ara sokaklarda ve hatta evlerde mutlaka tavla oynayanlara rastlarsınız. Sadece oynayanlar değil, onları merakla, heyecanla izleyenler de bulunur.
Bu nedenle olacak ki günümüz internet olayı da tavla oyununa el attı. Oyun meraklıları için tavla, internet ortamının vazgeçilmez bir unsuru oldu.
Facebook, bu gün dünyayı sarıp sarmalayan bir iletişim ağı oldu. En yaşlılardan en gencine, hatta çocuklara kadar ulaştı facebook. Bu gün kimlerin facebookta hesabı yok ki?
Tabii facebook yöneticileri de tavla oyunundan geri kalamazdı. Milyonlarca facebook bağımlısının arasında tavla hastaları da vardı. Bu nedenle tavla oyunu, facebook oyunları arasında yerini hemen aldı.
Ben de stress atmak için çok da usta olmamama rağmen facede tavla oynuyorum. Hem de büyük keyif alarak. Daha on gün önce bana facede tavla oynamanın bu kadar zevkli, eğlenceli ve hoş olduğunu söyleseydi, onlara güler geçerdim. Oysa on gün önce ağabeyimin tatlı tatlı anlatmasıyla ben de başladım oynamaya. Sanki de dünyam değişti. Vaktin nasıl geçtiğini anlamaz oldum. Ondan da önemlisi bir çok seviyeli, dürüst ve anlayışlı arkadaşım oldu. Onlarla artık sık sık görüşmeye başladık. Tabii bunların yanında seviyesiz, anlayışsız, yenilgiyi hazmedemeyen ve yenilmeye başlayınca hemen küfre, saygısızlığa başlayanlar da var. Kısa süre de onları da tanıyorsunuz. Ve tabii onlardan uzak kalarak, onlarla bir daha oynamıyorsunuz.
Bu işi, ticarete dökenler de olmuş. Bazen mesajlar geliyor. "Bir milyon puan 20 lira. Bize numaranızı bırakın biz sizi arayalım" diye. Tabii ben bu açıkgözlere hiç itibar etmiyorum. Bunlara elinizi verirseniz kolunuzu kaptırırsınız. Bizim Türk Milleti yardımseverdir. Dayanışmayı sever. Burada da işin kolayı bulunmuş. Çok sık oynayan kişiler artık birbirleriyle kanka olmuş. Sıkıştıkları yerde birbirlerine borç puan veriyorlar. Ben dahi bir sefer hiç tanımadığım ve fakat sonradan çok iyi anlaştığım bir bayan arkadaştan borç puan aldım. Puanım yükseldiğinde tabii ki ödedim. Oyunlar, anlaşıldığı gibi puanla oynanıyor. Oyunu aldığınız sürece puanınız artıyor. Kaybettikçe de azalıyor. Sistem size başta yeteri kadar puan veriyor. Bittiği anda arkadaşlarınızdan bulmak veya satın almak zorunda kalıyorsunuz.
Buraya kadar sözüm yok. Bütün bu olanlar saygı ve hakkaniyet içerisinde yürüyor. Ama bu işi hileye döken ve haksız kazanç elde edenler de oluyor. Oynadıkça bunu da öğreniyorsunuz.
Tavla bölümüne girdiğinizde çeşitli adlar verilmiş odalar var. Her odanın puanları ayrı ayrı. Acemi çaylaklardan tutun, ustalara, zirvelere, yenilmezlere ve en büyük profesyonellere kadar gidiyor. Artık oda büyüdükçe puanlar da artıyor.
Küçük puanlı odalarda fazla hile olmuyor. Ama bu odalardan puanı çok büyük olan odalara geçince iş değişiyor.
Odalara girdikten sonra masalar açıyorsunuz. Artık karşıdaki kişileri oyuna davet ediyorsunuz, veya onlar sizi davet ediyor. Beğendiğiniz veya tanıdığınız varsa onlarla oynuyorsunuz.
Burada Oyuncu adı, oyun süresi ve oyun bitiş sayısı var. Genelde isimler sahte. Hatta bazı gözü açıklar kadın resmi koyup, kadın kimliği ile oynuyor. Nedeni da gayet basit. Kadınlar tavlayı pek bilmez ya, o nedenle kerizleri sözde kolay avlayacaklar. Oyun sırasında dilenirse katlamalar yapılıyor. Katlama teklifini kabul ettiğiniz taktirde oynadığınız puan ikiye katlanıyor. Mars da ederseniz bir daha ikiye katlanıyor. Hal böyle olunca da bu gözü açıklar puanlarını daha da katlayıp satabiliyorlar ve böylece haksız kazanç elde ediyorlar.
Bitmedi. Bu işi daha da öte götürüp işi sahtekarlığa dökenler var. Önce ben de bunların tuzaklarına bir iki kez düştüm. En az on milyon puanım gitti. Nasıl mı? Masalar geldiğinde oyun bitiş sayısı bölümü var. Burada rakam kaç ise o kadar oyun oynuyorsunuz. 1 ise tek maç, 3 ise üç maç. İşte siz siz olun kesinlikle bitiş sayısı 3 olanlarla oynamayın. Çünkü onlar da dolandırıcı, üçkağıtçı ve sahtekar.
Açıklayayım. Sonradan öğrendim. Bir bilgisayar programı varmış. Bu program sayesinde karşıdaki oyuncunun oyununu dondurup kaybetmesini sağlayabiliyorlar. Önce inanmamıştım. Ama kaç defa oyun bitiş saysı 3 olanlarla oynamışsam hepsinde aynı sonuç başıma geldi. ikinci veya en geç üçüncü oyunda bilgisayarım dondu. Tabii sistem, verilen süre içinde oynayamadığınız için sizi yenilmiş sayarak mars olmanızı sağlıyor. Tabii ki puanlarınız kat be kat artarak sizden siliniyor. Bu kişiler o kadar akıllı, o kadar kurnaz ki birinci veya ikinci oyunda bilerek yeniliyor. Son oyunda da nasılsa öndesiniz, kesin yeneceksiniz, bu nedenle oyunu katlıyorlar. Siz de zokayı yuttuğunuzdan bunu kabul ediyorsunuz. Ve son oyunda kalleşlik görevini yerine getiriyor. Ellerindeki programı devreye sokarak bilgisayarınızı donduruyor. Süreniz bitince de mars oluyorsunuz ve puanlarınız bir ikiye daha katlanarak karşıdaki oyuncunun hanesine gidiyor.
Bu haksız kazanç değil de nedir. Siz, belki bunu basit bir olay görüyorsunuz. Önemsemiyorsunuz. Ama Türkiye nüfus olarak neredeyse 80 milyon oldu. 30 milyon kişi facede olsa bunun 10 milyonu tavla oynasa ve 5 milyon kişiye bu uygulansa dünyanın puanı eder. Bunların da satıldığını düşünürseniz hatırı sayılır bir gelir söz konusu olur.
Peki face yöneticileri buna neden göz yumuyor? Neden bunu engellemeye çalışmıyor? İster istemez insanın aklına bu kumpasta onların da mı parmağı var demek geliyor.
Ne diyelim... Biz de saf saf burada takılıp oynuyoruz...
Belki basit bir olay gibi duruyor. Ama derinlere inince hiç de öyle görünmüyor.
Ben hazmedemedim. O nedenle bu olayı köşeme taşımak istedim. Belki birileri okur ve bana hak verip bu olaya bir son verir diye.
Herkese hoşça vakit geçirmeleri dileğimle bol şanslar diliyorum.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın güven ve güvensizlik kümesinde bulunan diğer yazıları...
Gençler Neden Boşluğa Düşüyor?

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
ve İlk Bölüm Yayınlandı
ve İlk Bölüm Yayınlandı
Orhan Pamk'un "Kar" Romanı
Olcay Kıraç İle Kıbrıs Sorunu
"Bitemeyen Proje" Üzerine
"Kırmızı Pazartesi" Romanının Düşündürdükleri
Beşik Gibi Sallandık
Cevahir Caşgir’den "100süz Şiirlerim"
İlk Yerli Operamız: Arap Ali Destanı
Boyacı’ya Büyük İlgi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Hayat Seni Çözemedim [Şiir]
Yüreğimde İhtilal Var [Şiir]
Seninle Olayım [Şiir]
Adanalım [Şiir]
Yörük Kızı [Şiir]
Nasihat 2 [Şiir]
Helallik İstiyorum [Şiir]
Nasihat [Şiir]
Aşk Var mı? [Şiir]
Minik Bir Şaire Rastladım [Şiir]


Hakan Yozcu kimdir?

1964 doğumluyum. Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 20 yıl çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptım. Uzun yıllar Yenivolkan ve Güneş Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptım. Şu an Habearkıbrıslı ve Güncelmersin Gazetelerinde yazıyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Şiir, öykü ve tiyatro oyunları yazıyorum. Bu alanlarda çeşitli ödüllerim var. Kendime ait basılmış "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Başka" isimli iki adet öykü kitabım var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yıl Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Halen Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlığı'na bağlı Müşavirim.

Etkilendiği Yazarlar:
...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Hakan Yozcu, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.