..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bilinç ruhun sesidir, tutkular ise bedenin. -Rousseau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Kâmuran Esen
1 Aralık 2013
Böyle Küfre Can Kurban  
Kâmuran Esen
Kamer Genç'in sözleri küfür mü?


:DDG:
Konumuz Kamer Genç ve kendisine yapılan haksız eleştiriler. Biliyorsunuz; Kamer Genç'in Japonya Milli Gününde konuşma yapan Emine Erdoğan’a “Sen burada ne sıfatla konuşuyorsun?” şeklindeki çıkışı; sövme, yani küfür olarak yorumlanmış ve Emine Hanım, Genç hakkında suç duyurusunda bulunmuş. Bulunur elbet.…”Ağa güçlü olunca, kul suçlu olur.” demiş atalarımız. O bir cümleden, kaç tane suç çıkarmışlar, şaşırdım kaldım. Üstüne üstlük; doğrudan kişiliğe, onur, şeref ve saygınlığa yönelik rencide amaçlı sövme fiilidir denmiş. Şüphelinin kasıtlı ve rencide etme amaçlı bu söz ve davranışları hiç şüphesiz ki sövmek suretiyle hakaret suçunu teşkil etmektedir, diye noktalanmış. Ay ben yerim bu küfrü. Keşke her küfreden, böyle küfretse. Kamer Genç’in o sözlerini yersiz, zamansız bulabilir, hatta belki saygısızlık olarak adlandırabilir ama, küfür olarak adlandıramazsınız. Çünkü,Kamer Genç küfretmemiş. Başbakan’ın sanatçılardan “ulan” diye söz etmesi, “Ananı al da git.” demesi küfür olmuyor; Valinin vatandaşa “ gavat” demesi, başbakanın sanatçılara “Bunlar yarım porsiyon sanatçı” demesi de küfür olmuyor. Ama Kamer Genç’in, “Sen burada hangi sıfatla konuşuyorsun?” sözleri, küfür oluyor. Böyle küfre can kurban.


Başbakanın köşe yazarlarından bahsederken, “leş kargaları” demesi, Bekir Coşkun için “Kaleminden pislik akıyor.” demesi küfür değil mi? Bu sözler, yandaş basın tarafından “Başbakandan Önemli Açıklamalar” başlığıyla haber yapıldı. Küfrün ve hakaretin adı “ açıklama” oldu. Peki ya AKP’li Yasin Aktay’ın “Türk diye bir ırk yok.” demesi, Türklüğümüze yapılmış en büyük hakaret, en büyük küfür değil mi? Bundan daha büyük küfür olabilir mi?

Sosyolog Fehmi Kaya’nın; “Bütün otistik çocuklar, ateisttir. Çünkü, onların beyinlerinde Allah alanı yok.” şeklindeki sözleri, otistikleri ve ailelerini rencide etmedi mi? Niye hiç kimse suç duyurusunda bulunmadı?

Başbakanın, hani o “ İki ayyaş” la başlayan cümlesi, küfür ve hakaret içermiyor muydu? Başbakanın ODTÜ öğrencileri için “Öğrenci dedikleri terör örgütü mensubu.” demesi, hakaret ve iftira değil miydi? Başbakanın, muhalif yazarlar için “Akbabalar, tasmalı yazarlar.” demesi, hakaret değil miydi? Kamer Genç’in sözleri, bunların yanında çok yumuşak kalıyor.

Başbakanın; zaman aşımına uğrayan, katillerin salıverildiği Madımak Davası için “Milletimize hayırlı olsun.” demesi; Madımak’ta yakılan 37 aydın ve yakınlarıyla alay etmesi, onları rencide etmesi; küfürden beter değil mi? Şimdi, hal böyle iken; ben Kamer Genç’i nasıl kınayabilirim? Kendisine nasıl haksızlık edebilirim?

Başbakanın; “İmam Hatiplerde, diğer okullardaki gibi terörist yetişmiyor.” demesi, İmam Hatip dışındaki tüm okulları “ terörist yetiştiriyorsunuz” diye suçlamak anlamına gelmiyor mu? Bunun adı hakaret değil de, nedir Allah aşkınıza? Kamer Genç’in sözleri, bu sözlerden daha mı ağır?

Atatürk’e çelenk sunmak için birilerinden izin alma zorunluluğu getirilmesi, törenlerin bir iki çelenkle geçiştirilmesi; Atatürk’e ve Türk Milletine hakaret değil mi? Bunun için neden kimse suç duyurusunda bulunmuyor?

AKP’li milletvekilinin; “Tarihte Ege’de Yunanlılarla yapılmış bir savaş yok. O zamanki hükümeti meşrulaştırmak için bir şeyler yapılmış. Zaten şehitlikler de temsili.” demesi; atalarımıza, gazilerimize ve şehitlerimize yapılmış, küfürden daha ağır hakaret değil mi? Hani, nerde suç duyurusu?

Uzun lâfın kısası; Kamer Genç’i bir kaşık suda boğmak isteyenler, özellikle yandaş gazeteciler önce kendilerine baksınlar. Türk’üm demeyi ırkçılık olarak görenlerin, Onuncu Yıl Marşıyla dalga geçenlerin, bu marşın törenlerde çalınmasından rahatsız olanların, ODTÜ’lülere terörist muamelesi yapanların, önce kendi kafalarına bakmaları gerekiyor. “Boklu, çamurluya gülermiş.” hesabı; kafaları kulaklarına kadar kel olanların, Kamer Genç’i âdeta linç etmeye hiç ama hiç hakları yok.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yaşadığımız Ama Artık Alıştığımız Garip Olaylar
Dün Gece Bir Rüya Gördüm - Oy Arttırma Taktikleri Kursu
Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Güle Güle 2014
Dün Gece Bir Rüya Gördüm - 14
Chp'nin Tandoğan'daki Grup Toplantısını Görmezden Gelen Medya
Bu Yazımın Müsebbibi Ablamdır
Dün Gece Bir Rüya Gördüm - 15
Fatma Nine'nin Günlüğü - 10
Fatma Nine'nin Günlüğü - 12
Fatma Nine"nin Günlüğü – 11

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Toplumumuzun Kadına Verdiği Değer
Kitap, Sehpa Olarak Nasıl Kullanılır!
Kâmuran Esen Shov (!)
Atatürk'ü Anlatabilmek
Şarkı Sözü Yazarı Olmaya Karar Verdim
Kütüphanelerimizin Hazin Durumu
Ahilik ve Düşündürdükleri
Evli Çiftler Nasıl Piknik Yapar
Bir Köşe Yazarının Özellikleri
Bir İzedebiyat Yıllığı Alır Mıydınız?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dönüşü Olmayan Gidiş [Şiir]
Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim [Şiir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [Şiir]
Gelseydin Eğer [Şiir]
Ne Zaman Seni Düşünsem [Şiir]
O Beklenen Hiç Gelmeyecek [Şiir]
İşte Gidiyorsun [Şiir]
Çek Beni İçine Bir Nefeste [Şiir]
Sığınacağım Başka Yürek Yok [Şiir]
Uykularında Sev Beni [Şiir]


Kâmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim için. Yazdıklarımı okuyucularla paylaşmak amacıyla buraya gönderiyorum. Yıllardır, yerel bir gazeteye haftalık köşe yazıyorum. Mudurnu Belediyesinde gönüllü kültür müdürü olarak çalışıyorum. Yayımlanmış Kitaplarım: -Şiirlerle Öyküler - şiir / Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalım Uğurcuğum- deneme , anı / --Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü - Baskıya hazırlanıyor

Etkilendiği Yazarlar:
Okuduğum her yazardan veya yazıdan etkilenirim. Bende bir etki bırakmayacak, herhangi bir şey öğretmeyecek bir yazı düşünemiyorum.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Kâmuran Esen, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.