..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Güzel birşeyin fazlası harika olabilir -Mae West
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Mehmet Aluç
27 Haziran 2018
Hayatın Alt Üst Katmanında Yaşamak  
Mehmet Aluç
Yaşadığımız bu dünya üzerinde hayat bize sürprizleri sunmak için hazır iken, bizler bunun farkına varmadan, hayatın sunacağını beklemeden, başka yollardan kişilerden hemen bulmak için hayatın yönünü kendimize göre değil, ters yöne çevirerek hayatı kendimizden uzaklaştırarak sürprizleri kaçırarak, başkalarından beklediğimizde gerçekleşmeyerek hayal kırıklığı içinde yolumuza devam ediyoruz.


:CHD:


Yaşadığımız bu dünya üzerinde hayat bize sürprizleri sunmak için hazır iken, bizler bunun farkına varmadan, hayatın sunacağını beklemeden, başka yollardan kişilerden hemen bulmak için hayatın yönünü kendimize göre değil, ters yöne çevirerek hayatı kendimizden uzaklaştırarak sürprizleri kaçırarak, başkalarından beklediğimizde gerçekleşmeyerek hayal kırıklığı içinde yolumuza devam ediyoruz. Hayat bize az bir karşılıkla karşılıklı muhabbetle az sabırla benimle ol derken, bizler hayır olamaz kabul edilemez diyerek diklenirken, başka yollara saparak bize sürpriz sunacak olan hayatımızı ömrümüzü kazancımızı sevincimi elimden alanlara vererek onlara bile bile ”piyon” olarak farkına varmadan, kendimiz olmadan başkalarının şekil verdiği şekilsiz birisi olmayı seçiyoruz farkında değiliz.

Refah bolluk ise ferahın karşılığıdır sabrın yolunda yürüyerek elde edilen değil midir? Refah ve ferahlık hep bana demek hiç değildir, bizler hep bana diyerek sürprizleri refahı ferahı kaçırıyoruz ve hala dönmeyecek olan giden treni garda bekliyoruz. Kendinden bir parça ver iki parça al derken hayat, biz hayır bir parça vermem ama üç parça alırım başka yerden diyerek, sıfırı alıyoruz yan yatıyoruz utanmıyoruz farkına varmıyoruz. Kazanmadan miras kalsın yan gelip yatayım diyerek daha çok hayatın sürprizlerini kaçıracağız…

Boşlukta yaşamak bizi en sonunda yere düşürür ki bir yerimizi sakatlar veya sakat bırakabilir ki o zamanda hayattan zevk alamayız, ama zevk almak içinde bir daha kendimizi boşluğa da bırakmayız. Farkındaysanız hayatın hem eksi hem artı yönü var bilmem anlata bildim mi acaba? Hep artı yönde giderseniz bir gün eksi olanla karşılaşarak artının kıymetini, bir gün boşlukta yürürken düşmemenin pozitif olmanın değerini anlarsın. Bazen hayatı alt katmanında yakalar sürüklenerek peşinden gideriz, bazen de üst katmanına çıkar sürünmeden dimdik yürür ve hayatın bize vermek istediği mesajı anlayarak devam ederiz ya da etmeyiz sürünmeye devam ederiz vesselam.

Yürü koçum yürü seni adam sansınlar
Adamlığı görenler anında utansınlar
Boş yolları boşlukla dolduranlar çoktur
Sen yolları insanlığınla doldur hayran kalsınlar

Mehmet AluçSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sahi Diyorum Bu Yaşadıklarımız Bir Rüya ve Kâbus Mu Diyerek Kolumu Çimdikliyorum…
Mutluluk
Var mısın?


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
İşte Yine Bir Tartışma ve Yalan Rüzgârına Kapıldık Gidiyoruz!
Farkına Varmak Ne Çok Zormuş (Eylül Kızımıza)
Hayat Yaşadıklarımızla Öldükten Sonra Yüzleşmedir.
Yalanlara Sığınmak...
Monolog Röportaj - 1 -
Hayat veya Ömür veya Zaman Dilimi
Sanat - 2 -
Çırpınmak
Sanat
Kahramanlar Yalnız Yaşarmış, Yalnız Başına Kahraman Olurmuş.

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dün Eylülümüz Bugün Leyla’mız Katl Edildi [Şiir]
Bu Gönülde Senin Değil mi? [Şiir]
Koşarak Var Wc’ye [Şiir]
Bileceğim [Şiir]
Zaman Bu Zaman Değilse [Şiir]
Kendimle Yalan Üzerine Atışma [Şiir]
Eylül Kızım İnsanlığımızdan Utandık Battık [Şiir]
Türkiye’m Bugün Yeniden Biçimleniyor [Şiir]
Biz Zalimi Yıktıkça Allah Bizi Hep Güçlendirecek [Şiir]
Kadir Gecesi [Şiir]


Mehmet Aluç kimdir?

1962 Malatya doğumluyum,Ankara da ikamet etmekteyim,okumayı ve şiir öykü denemeler yazmayı,gönlümdeki güzel olanları gönüllere aktarmayı seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Necip Fazıl,Mevlan,Yunus Emre,Mehmet Akif Ersoy...


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Mehmet Aluç, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.