..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Işık verirseniz, karanlık kendiliğinden yitecektir. -Erasmus
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
6 Mayıs 2019
Eski Bir Seçim Senaryosu  
Osman AKTAŞ
Bugün sıcağı sıcağına dinlediğim bir haber ve yazdığım bir yazı oldu. Sanırım, insanlar Hak ve doğruluktan ayrıldıkça bizdeki etkisi de daha kuvvetli oluyor.


:BJ:
Bugün sıcağı sıcağına dinlediğim bir haber ve yazdığım bir yazı oldu. Sanırım, insanlar Hak ve doğruluktan ayrıldıkça bizdeki etkisi de daha kuvvetli oluyor.

Evet, İstanbul seçimleri iptal oldu. 23 Haziran’da İstanbullular bir kez daha sandık başına gidecekler AKP ve ortakları YSK sayesinde. Ben YSK’nın bir karar almadığı, YSK’ya bir karar aldırıldığı kanaatindeyim. Bu karar vatana millete hayırlı olsun, demek isterdim, ama sanırım AKP yapacaklarını garantiye almanın farklı yollarını bir de bu şekilde denemeye karar vermiş olduğundan, açıkçası hayırla şerri ayıramadığımdan bir şey diyemiyorum. Bu kararın kime hayır, kime şer getireceğini şu an kestirmek pek mümkün görünmüyor.

YSK'nın AKP temsilcisi tarafından yapılan açıklamada, YSK üyelerinin taşıdığı vicdani sorumlulukla, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine oy çokluğuyla karar aldığını söyledi. Ben artık vicdan kavramının nasıl bir anlamda kullanıldığını ve vicdanın nasıl bir şey olduğunu anlayamayacak bir duruma geldim. Vicdan, kişilerin kendi nefislerini tatmin edebilecek şeylerin gerçekleşmesi için gösterdiği çaba mı yoksa insanın kendisini sorgulaması sonucunda hak ve adaletin tecelli ettirilmesi için gösterilen çabanın duygusal boyutta nefsinin sorgulanması mı? YSK’daki AKP temsilcisinin yaptığı açıklamada, kendi beklentilerini gerçekleştiren her karar, vicdani verilmiş bir karar olarak algıladım ben.

YSK tarafından yapılan açıklamada bir başka hususa daha değiniliyor; o da İstanbul seçimlerinde ortaya çıkan şaibe... Ben bu seçimde anladım ki, bu bir hizmet adamı seçme değil, bir güç yarışı iktidar için. Elde ettiklerinin ellerinden kayıp gitmesine tahammülü olmayan kişiler, bunu hangi şartlarda olursa olsun, tutabilmenin çabası içindeler. Ben de bu İstanbul seçimlerinde şaibe olduğunu düşünüyor ve AKP temsilcisi Recep Beye katılıyorum. Bana göre iki boyutlu bir şaibe var. Birincisi AKP’nin oluşturduğu şaibe, ikicisi YSK'nın oluşturduğu şaibe... AKP için vazgeçilmez para kaynaklarının olduğu İstanbul’un kaybı ki, elinde tuttuğu bir oy kitlesini (Vakıf ve dernekler aracılığı ile) bile buradan idame ettirdiğini düşünüyorum. Bu gelir kesildiğinde ciddi bir taraftar ve oy kaybına da yol açacak. Bunu hazmedememesi sonucu her türlü şaibeye oluşturmada bir beis görmediğini sanırım söylemeye gerek yok. AKP temsilcilerinin seçim sonrasından bugüne kadar yaptıkları açıklamalarda rakiplerinin aldıkları oyların hangi usulsüzlüklerle aldıklarını iddia etmeleri, geçmiş bütün seçimlerde bunları yaptıklarının bir kanıtıdır düşünebilen bir canlı varlık için. YSK'nın kendi şaibesi ise meydanda, iktidar taraftarları konuşuyor, YSK uyguluyor. Bundan daha büyük bir şaibe nasıl olur, ben bilemiyorum. Siz biliyorsanız, buyurun bana da anlatın.

Bir karar alındı; YSK açıklamasıyla iktidar tarafından İstanbul seçimlerinin yenilenmesi... Benim anladığım kadarıyla, AKP'nin seçim tekrarından beklentisi, bana 7 Haziran seçimlerini anımsatıyor. AKP, 7 Haziran seçimlerini müteakip sahte bir koalisyon arayışına girmiş ve her nasılsa ekonomide ciddi bozulmalar olmuş, terör de bir anda tırmanışa geçmişti. Sonra istikrar nutukları atılmaya başlanarak, 15 Kasım seçimlerine gidilmişti. Beklenen olmuş AKP seçimi yeniden almıştı. Ben bu senaryonun yeniden yaşanması için ciddi bir çabanın sürdüğünü düşünüyorum.

Sanırım küçük bir ilave daha yapmak gerekiyor konuya ilişkin. YSK İstanbul seçimlerini iptal etmedi aslında. YSK sadece İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etti. Bu seçimde şaibe olduğu üzerinde durup, gerekçeleri de söyledim. İstanbul seçmeni yalnızca Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimleri için mi oy kullandı, şaibe varsa bununla bitiyor mu? Bu seçmen İl ve ilçe belediye meclisi üyeleri için oy kullandı. İlçe Belediye Başkanlıkları için oy kullandı ve muhtarlıklar için oy kullandı. Şaibenin bu çoklu oy kullanımında sadece İstanbul Büyük Belediye Başkanlığı'nda olması ve diğerlerinde olmaması da çok garip değil mi? Bu karara imza atak kişilerin kişilikleri, bunu isteyenlerin de ahlakları üzerinde ciddi olarak düşünmek gerektiği kanaatindeyim.

Artık kesin olan bir şey var ki, İstanbul 23 Haziran itibarıyla seçime gidecek. Kime hayır, kime şer getireceğini seçmen belirleyeceğini umut ediyorum. Yeni bir şaibe tartışması ile Temmuz ayını yaşamak en son isteyeceğim bir şey. AKP ve YSK vicdanlarına seslenmek isterdim, ama malum... En iyisi hakkın katındaki kamu davasına bırakmak bunları…

Son olarak, bir anekdot paylaşmak istiyorum; Lokman Hekime sormuşlar "Bu güzel ahlakı kimden öğrendin?" Lokman Hekim cevap vermiş "Ahlaksızdan..."

Bir ramazan-ı şerif yaşıyoruz. Herkesin ibadetini gereği gibi yapması için geren şartların toplumsal düzende şaibesiz oluşmasını diliyorum.

6 Mayıs 19
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Milli Eğitimin Yeni Müfredatına Dair
Meb Ü Kesk Arasındaki Sıra Dışı İlişkiler
Yaşadığımız Masal
Emeli/kan ve Ocağına İncir (Lik) Dikilenler
Türkiye’nin Çehresini Değiştirmesi Beklenen Lider: Recep Tayyip Erdoğan…
Tek İlkeli Ülke Ya da Türkiye
Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazar (Lar) I (Ve) Mustafa Albayrak
Herşeyin Başı Davos veya Sağlıklı Adalet
Dokunmatik Çamaşır Makinesi
Cumhurburkan

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kırkı Kırpan Anlayış
Edebiyat Hayat Memat Üzerine I
Edebiyat Hayat Memat Üzerine II
Türk Kadınlar Günü
Dünya Kadınlar Günü
Edebiyat Hayat Memat Üzerine III
Burak Doğan'dan Teselli İkramiyesi
Yılmaz Özdil; 2. 500 Tl
Hrant Dink Anısına Birkaç Söz
Yozlaşmalı Eğitime Sözleşmeli Öğretmen

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Beytü'l Girdap [Şiir]
Hüzün [Şiir]
Ehl-i Beyt Aşkından [Şiir]
Pastorize Yıllar [Şiir]
Ha (Ya) Lime Tüten Gece [Şiir]
Bakış Açısı [Şiir]
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
K. D. V [Şiir]
Bir Kızı Sevmekle Ülserim Azar [Şiir]
Yalnızlık [Şiir]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğumluyum. Gazi üniversitesi T. D. E mezunuyum. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, ankara Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptım. halen Kocaeli'nde görev yapıyorum. 30 yıldır şiirle uğraşıyorum. Şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazıyorum. Kitaplarım: ayArsız, Uludağ yayınları, 2007 (şiirler) bermudayı tek geçmek Cinius Yayınları 2016 (şiirler) asimilat(ör) Cinius Yayınları 2017 (politik denemeler), (D)oku(n)muştuk Cinius Yayınları 2017 (Kitap tanıtım ve eleştirileri)

Etkilendiği Yazarlar:
Can Yücel,Cemal Süreya,Attila İlhan,İsmet Özel,Ataol Behramoğlu,Ahmet Telli,Murathan Mungan,Edip Cansever,Oktay Rifat,Paplo Neruda,Bertol Briechk,Mayakosky,Yuhannis Ritsos,Nazım Hikmet Ran,La Martin,Arthur Rimbaut,Tagore,Octovia Paz


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Osman AKTAŞ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.