..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir takım şeyler görürsünüz ve "Niye?" diye sorarsınız. Ben ise bir takım şeyler düşlerim ve "Niye olmasın?" diye sorarım. -George Bernard Shaw
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
14 Eylül 2019
15 Temmuzlu Milsiz Eğitim  
Osman AKTAŞ
Okulların tatil olduğu bir güne denk gelen ve muhatapları tarafından bayram kabul edilen suni bir gün... Ancak bundan kurtulmak pek de mümkün olmadı. Her yıl okulların açıldığı ilk hafta bu kutsal(!) gün, emirle, hem ders kitaplarına destan adıyla girdi, hem de temmuzu eylüle taşıdı okul kutlamaları için.


:AGJ:
Okulların tatil olduğu bir güne denk gelen ve muhatapları tarafından bayram kabul edilen suni bir gün... Ancak bundan kurtulmak pek de mümkün olmadı. Her yıl okulların açıldığı ilk hafta bu kutsal(!) gün, emirle, hem ders kitaplarına destan adıyla girdi, hem de temmuzu eylüle taşıdı okul kutlamaları için.

Acaba kendisini kendisinden kurtardığı için bir günü dünyada bayram kabul eden kaç ülke var?

Bu günü meşrulaştırmak için kendisini peygambere ve hicretine benzetenler mi, bir halk hareketine dönüştürüp, bir devrim izlenimi vermeye çalışanlar mı dersin, her tür insan var… Tek olmayan merhamet ve vicdan… Ölümlerine sebep olunan 250 can… Bu insanlar açısından bakıldığında, aileleri dışındakilerin ekran karşısında döktükleri suni gözyaşları ve bazılarına bağlanan şehit ve gazi maaşları. Bu maaşları alabilenlerin birçoğu hakkında da şaibeler mevcut. Gerçekten inanarak orada hayatını kaybedenlerin birçoğunun bu yardımlardan faydalanamadığı söylentiler arasında.

Millî Eğitim; ülke kurumları adlarının başındaki TC harflerinden rahatsız olanların, hâlâ eğitimde nasıl bir millîlik düşündüklerini ve yapmaya çalıştıklarını ben anlayabilmiş değilim. Sanırım bunun araştırıldığı yer.

Millî Eğitim; milli olan bütün değerleri yok edenlerin, yeniden “Değerler Eğitimi” diye icatlar çıkararak, slogan attı yer.

Millî Eğitim; çıkar ilişkileri yüzünden ortaklığı bozulanların çatıştığı günü destan sayıp, ders kitaplarında türlü hurafelerle bayram kabul ettiği yer.

Millî Eğitim; mili çıkarılıp, milsiz olarak topluma sunulan, ama eski alışkanlığı değiştiremedikleri için hâl⠓Millî” kavramının sürdürüldüğü yer.

***
15 Temmuz türlü gerekçelerle iktidarın ayaklarına dolan herkesi bertaraf etme uğraşı için meşru zemin hazırladığı bir günün kutsal sayılması ve bunu millî eğitim aracılığıyla yapması…

15 Temmuz hacmi sabit olmayanların birilerine benzemeye çalışarak ve her şeye rağmen, ayakta kalmayı garantileyecek olanların düşlerinin gerçek hayata yansıması…

15 Temmuz ahlak ve vicdanı kişiselleştirmenin somutlaşmış versiyonu…

15 Temmuz garibanı içeri alırken, asıl suçluları ve suç ortaklarını devlet kademelerinde, adeta ödüllendirircesine önemli mevkilere taşımak…

15 Temmuz devlet sırlarını deşifre ettirip, birçok vatanseverin ölümüne sebep olanların bayramı…

15 Temmuz kendi vatandaşlarına değil, partidaşlarına hizmet için sektör yaratmalarına zemin hazırlama…

15 Temmuz olaylarının gerçek yüzüne vakıf olamayan taze dimağların zihinlerine bir tür mikroçiple meşrulaştırma çabasını sergilemeleri...

15 Temmuz; 23 Nisan, 19 Mayıs, 23 Temmuz, 29 Ekim, 10 Kasım günlerini hazmedemeyenlerin sığınmaya çalıştıkları zaman…

15 Temmuz ülkede baş gösteren iğrençliğin iktidar eliyle nasıl bir vahamete sürüklendiğinin su yüzüne çıktığı kara gün…

15 Temmuz gerçekleşmesi itibariyle olmasa da, sonuç itibarıyla cumhuriyet tarihinde yaşanan ikinci 12 Eylül…

Umarım “Millî” kavramı 15 Temmuz katranıyla karartılma çabası sürdürülmez.

Allah, 15 Temmuzu yapan ve yaptıranların yüzlerini iki cihanda da güldürmesin.

13 Eylül 19
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Kendi Belini Bağlayamayan Gelin Başı Bağlıyor"
Yıllık Yatırım Politikası
Bir Korku Seansında Korkulacakların Saptanması
Alışılan Ölümler
Yeni Bir Sivil Darbe Girişimi
Kanamalı Kanal
Cenab-ı Cenuba Köhne Yatırım
Kesişen İnsanlıktan Çıkabilecekler
Ey İzmir Barosu!
Fanatik Beklentiler

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Feraset Zamanı
Yakın Çekim Faraziye
Değerler Eğitimi
Bir Ülke Ki, Hırlı Hırsız Karışmış
Kırk Şehitli Bir Yürek
Yazlık Sinemadan Kışlık Düşlere
Medya: Termik Yalan Santralı
Milli Eğitimde Okumak ve Konuşmak
Sağıra Türkü Dinletme Köre Ülke Güzeli Seçtirme

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Aşk da Bir Feraset Olmalı [Deneme]
Hasar Tespit Raporu [Deneme]
"Sevme Sanatı" [Deneme]
Bir Tutkudur Şiir [Deneme]
Hapı Yutmak [Deneme]
Köşebent [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Osman AKTAŞ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.