..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür -Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
10 Kasım 2019
Kesişen İnsanlıktan Çıkabilecekler  
Osman AKTAŞ
Tarım-Orman Bakanlığı'ndan şimdi bir mesaj aldım. Mesaj "11 milyon fidan sahiplenildi. Sahiplenmeye bağışa devam. Rekora koşuyoruz. gelecegenefes.com'a gel, 1923'e Nefes yaz 10 TL'ye fidan bağışla" bu satırlardan ibaret. Okuyunca gözlerim yaşardı. Bu nasıl bir duyarlık, bu nasıl bir özveri...


:ADA:
Tarım-Orman Bakanlığı'ndan şimdi bir mesaj aldım. Mesaj "11 milyon fidan sahiplenildi. Sahiplenmeye bağışa devam. Rekora koşuyoruz. gelecegenefes.com'a gel, 1923'e Nefes yaz 10 TL'ye fidan bağışla" bu satırlardan ibaret. Okuyunca gözlerim yaşardı. Bu nasıl bir duyarlık, bu nasıl bir özveri...

Medyayı takip edenler bilirler, bir süredir maden arama adı altında ülkede yabancı şirketler cirit atıyor, bizimkiler de sefa bulmuş gibi yatıyor. Hani doğal gaza, elektriğe zam gelse kısmen de olsa ses çıkarılıyor. Eminim birçok kimse ülkede maden arandığını bile bilmiyordur. Dağ taş talan dildi ne orman kaldı, ne ağaç. Bunun iznini kim verdi? Bu araziler hangi bakanlığın denetiminde? Neden bu kadar araziyi tahrip edip, bunca ağacı yok ettiniz?

Şimdi var olanın üzerine ilave etmek yerine, önce yok edip sonra var ederek mi, pirim yapıyorsunuz? 2000 yılında bitmiş bir terör örgütünü dağlardan, bayırlardan davul zurna ile indirip, çadır mahkemelerinde hepsini serbest bırakıp, sonra da "PKK ile mücadele ediyoruz" diye güney doğuyu kana bulamadınız mı? PKK bayrağını Atatürk havalimanında gönder çekerek, Mesut Barzani denilen piçe Türk askerini selam durdurmadınız mı? IŞİD denilen azgın yaratıklara bir türlü terör örgütü demezken, bir anda saf değiştirip, IŞİD'e karşı çapulcu YPG, PYG mensuplarını kuzey ıraktan toplayıp, Türk ordusunun korumasında kuzey Suriye’ye taşıyıp, silahlanmalarına göz yumup, sonra da düşman ilan ederek, aylarca kuzey Suriye’de askerlerimizin gereksiz yere şehit olmalarına sebep olmadınız mı? Siz kim, ağaçlandırma kim... Acaba topladığınız bu ağaçlandırma parasıyla hangi AKP kırığı bir şirketi kurtarmayı planlıyorsunuz?

Benim anlayamadığım bunca yalan dolanı yüzünüz kızarmadan nasıl yapabiliyorsunuz? Nasıl akşam evinize gittiğinizde saf, temiz ve masum çocuklarınızın yüzüne utanmadan bakabiliyorsunuz? Yoksa sizlerin karakterinde utanma duygusu yok mu?

Yirmi yıldır, neye ve kime hizmet ettiğinizi bir türlü anlayamadım. Bu ülkenin ekmeğini yiyip, bunca zarar vermenize sebep olacak unsuru çözemedim. Bu nasıl bir kin ki, bir türlü dinmiyor ve her geçen gün başka başka isimler altında çalışıyormuş gibi görünerek, önünüze çıkan her şeyi yok ediyorsunuz.

Bir şey yapamıyoruz malum. Allah sizin hakkınızdan gelsin, diyorum, başka da bir şey demiyorum. Nasıl olsa ölen insanların arkasından sırıtan milletvekiliniz gibi sizler de kulaklarınızı tıkayıp, gözlerinizi kapayarak, bildiğinizi yapmaya devam edeceksiniz.

Suç-i nişan eyledikse, hakka olan imanımızdandır. Susarsak, hakkı gücendirmekten korkarız.

10 Kasım 19
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ayranı Karaların Temiz Bardak Araması
Yıllık Yatırım Politikası
"Kendi Belini Bağlayamayan Gelin Başı Bağlıyor"
Alışılan Ölümler
15 Temmuzlu Milsiz Eğitim
Bir Korku Seansında Korkulacakların Saptanması
Yeni Bir Sivil Darbe Girişimi
Fanatik Beklentiler
Ey İzmir Barosu!
Kanamalı Kanal

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kozumuz İnsan
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Yazar ve Şairlerin Değişen Anatomisi ve Sosyal Statüsü
Yakın Çekim Faraziye
Feraset Zamanı
"Bir Fincan Kahve Olsa"
Bir Ülke Ki, Hırlı Hırsız Karışmış
Değerler Eğitimi
Yazlık Sinemadan Kışlık Düşlere
Medya: Termik Yalan Santralı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Aşk da Bir Feraset Olmalı [Deneme]
Hasar Tespit Raporu [Deneme]
"Sevme Sanatı" [Deneme]
Bir Tutkudur Şiir [Deneme]
Hapı Yutmak [Deneme]
Köşebent [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Osman AKTAŞ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.